5 sztuk BMW M3 Lightweight z kolekcji Paula Walkera na sprzedaż w USA - Trends Magazines
21 kwietnia 2021

Tuning, modyfikacje, porady – BMW, VW i inne

previous arrow
next arrow
Slider

5 sztuk BMW M3 Lightweight z kolekcji Paula Walkera na sprzedaż w USA

Jesteś fanem BMW M3? Masz sentyment do typoszeregu E36? Jeśli tak, to prawdopodobnie słyszałeś o BMW M3 Lightweight. To jedno z wyjątkowych M3 lat 90-tych. Było ich raptem 115 i tylko w USA. Najciekawsze jednak, że 5 z nich należało do gwiazdy Szybkich i Wściekłych- Paula Walkera. Paul posiadał pokaźną kolekcję samochodów i wbrew obiegowej opinii nie były to tylko samochody JDM. Wśród jego maszyn były też np. dwa BMW E30 M3 odpowiednio z 1988 i 1991 roku. No i oczywiście wspomniane 5 sztuk M3 Lightweight. Tragiczny wypadek gwiazdy spowodował, że kolekcja samochodów jest stopniowo upłynniana. Tym razem przyszedł czas na wszystkie 5 surowych M3.


Zamów prenumeratę

 

Co zatem sprawia, że BMW E36 M3 Lightweight jest tak wyjątkowe? Można powiedzieć, że jest to wersja CSL typoszeregu E36. W rzeczywistości samochód był nazywany wewnętrznie E36 M3 CSL, a wprowadzone zmiany służyły stricte poprawieniu zachowaniu samochodu na torze. Jak to uczyniono? Dzięki redukcji masy. Model Lightweight jest o około 100 kg lżejszy niż standardowe M3. Przyczyniły sīe do tego aluminiowe drzwi, mniejsza ilość izolacji akustycznej, kute felgi, brak klimatyzacji i radioodtwarzacza oraz wiele innych rzeczy, które usunięto z auta lub zmieniono na lżejsze. W aucie zastosowano krótki tylny most (3,23), sztywniejsze sprężyny i amortyzatory. Z zewnątrz samochód otrzymał lakier Alpine White i charakterystyczną szachownicę w barwach M.

Ciekawe zmiany obejmują też inną magistralę olejową z nową miską i pompą. Moc? Jest to wersja wersją USA, dlatego Lightweight ma przeznaczony na rynek amerykański silnik S50B30US o mocy 240 KM. 

Masz ochotę stać się posiadaczem jednego z tych samochodów? Cała piątka i wspomniane dwa BMW E30 M3 zostaną wystawione na aukcję na aukcji Barrett-Jackson w Scottsdale (USA) w styczniu 2020 r. To legendarny dom aukcyjny i warto sprawdzić na youtube, jak przebiegają tam aukcje- zapewniamy, że jest to niezapomniane widowisko.

Podobne

BMW gama

BMW podsumowuje 2020 – lista nagród jest imponująca!

W 2020 roku BMW zostało uhonorowany wieloma tytułami i najwyższymi pozycjami w rankingach ekspertów i badaniach opinii publicznej, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.  BMW z napędem elektrycznym Osiągnięcia roku 2020 dodatkowo podkreślają wiodącą pozycję BMW na świecie jako dostawcy pojazdów z elektrycznymi układami napędowymi. Jednym z najczęściej nagradzanych modeli marki jest BMW 330e…

Dokładanie turbo do BMW E36. Czy to ma sens?

Wiele ze stosowanych przez BMW silników, np. S50B30 z M3 E36, osiąga bardzo wysoką moc bez pomocy turbodoładowania. Okazuje się, że dołożenie turbo jest możliwe i daje spektakularne wyniki, acz wymaga znacznych nakładów czasu i środków. O czym warto pamiętać? Sprawdzamy na przykładzie wspomnianego M3, aczkolwiek zakres koniecznych czynności jest zbliżony w przypadku innych wersji…