Diabeł jeździ BMW. Poznajcie BRUTUSA, który ma 47-litrowy silnik lotniczy BMW- CIEKAWOSTKI - Trends Magazines
4 sierpnia 2021

Diabeł jeździ BMW. Poznajcie BRUTUSA, który ma 47-litrowy silnik lotniczy BMW- CIEKAWOSTKI

Silnik V12 BMW

Marka BMW pierwsze kroki w przemyśle stawiała jako producent silników do samolotów. Spuścizną tej epoki jest ważący ponad pół tony silnik V12 o pojemności prawie 47 litrów z 1925. Nie pomyliliście się, to mniej więcej tyle co 8 silników V12 serii M70/S70.

BMW Aircraft VI V12 używany był aż do lat 30-tych XX wieku do napędu ciężkich bombowców Heinkel He 111. Ze względu na specyficzną budowę cylindry po prawej stronie mają po cztery litry pojemności, a przeciwne tylko 3,82. Nominalna pojemność silnika  to 46,92 litra. Szacuje się, że moc silnika to grubo ponad 500 KM, a najczęściej padająca wartość to 750 KM. Silnik konsumuje 200 litrów benzyny na godzinę pracy.

Procedura startu silnika:

BRUTUS

W latach 90-tych. Potężne V12 zostało osadzone na ramie pojazdu pożarniczego z USA z pierwszej dekady XX wieku. Za ten mariaż odpowiedzialni są Niemcy z Muzeum Sinsheim. Auto ma 3-biegową skrzynię manualną i napęd łańcuchowy na tylną oś.

Tylne koła jako jedyne posiadają również hamulce, które zdają się mieć charakter symboliczny. Kierowca, lub jak kto woli pilot, nie jest w żaden sposób oddzielony od silnika i siedzi w bezpośrednim sąsiedztwie ziejącego ogniem potwora V12. Samochód przypomina auta przedwojenne, ale przezdewszstkim  wygląda jak coś, czym jeździłby sam diabeł. Ów diabłem okazał się być Jeremy Clarkson, który jeździł Brutusem w kultowym brytyjskim show Top Gear.  Właśnie dzięki temu występowi to monstrum zyskało popularność na całym Świecie. 

Film Top Gear:

źródła: topgear.com; Domien Polder (C) 2010

 

 

 

Podobne

Szybka dziewczyna i fajny Hyundai- TUNING

Zapraszamy na krótką ale treściwą galerię! I30 N Fastback to konkurent dla takich aut jak mercedes CLA 35 AMG, czy nowego BMW 2 GranCoupe z mocnym silnikiem. Koreańczycy w pewnym sensie poszli własną drogą i serwują dość surowe auto z manualną skrzynią biegów skierowane bardziej dla klientów szukających purystycznego hot-hatcha, niż luksusowej mini-rakiety. Ten egzemplarz…

Napakowany kompakt, czyli X2 od firmy Dähler

Crossovery czy SUV-y to samochody z nadwoziem kombi, podniesionym prześwitem oraz pseudoterenowym pakietem stylistycznym. Okazuje się, że proces jest w pełni odwracalny. Od lat w salonie BMW można zamówić model z rodziny X wyposażony w M-pakiet oraz ogromne felgi i niskoprofilowe opony. Szwajcarska firma Dähler uznała, że warto pójść krok dalej i zmniejszyła prześwit BMW…