Diabeł jeździ BMW. Poznajcie BRUTUSA, który ma 47-litrowy silnik lotniczy BMW- CIEKAWOSTKI - Trends Magazines
4 °C Warsaw, PL
8 marca 2021

Diabeł jeździ BMW. Poznajcie BRUTUSA, który ma 47-litrowy silnik lotniczy BMW- CIEKAWOSTKI

Silnik V12 BMW

Marka BMW pierwsze kroki w przemyśle stawiała jako producent silników do samolotów. Spuścizną tej epoki jest ważący ponad pół tony silnik V12 o pojemności prawie 47 litrów z 1925. Nie pomyliliście się, to mniej więcej tyle co 8 silników V12 serii M70/S70.

BMW Aircraft VI V12 używany był aż do lat 30-tych XX wieku do napędu ciężkich bombowców Heinkel He 111. Ze względu na specyficzną budowę cylindry po prawej stronie mają po cztery litry pojemności, a przeciwne tylko 3,82. Nominalna pojemność silnika  to 46,92 litra. Szacuje się, że moc silnika to grubo ponad 500 KM, a najczęściej padająca wartość to 750 KM. Silnik konsumuje 200 litrów benzyny na godzinę pracy.

Procedura startu silnika:

BRUTUS

W latach 90-tych. Potężne V12 zostało osadzone na ramie pojazdu pożarniczego z USA z pierwszej dekady XX wieku. Za ten mariaż odpowiedzialni są Niemcy z Muzeum Sinsheim. Auto ma 3-biegową skrzynię manualną i napęd łańcuchowy na tylną oś.

Tylne koła jako jedyne posiadają również hamulce, które zdają się mieć charakter symboliczny. Kierowca, lub jak kto woli pilot, nie jest w żaden sposób oddzielony od silnika i siedzi w bezpośrednim sąsiedztwie ziejącego ogniem potwora V12. Samochód przypomina auta przedwojenne, ale przezdewszstkim  wygląda jak coś, czym jeździłby sam diabeł. Ów diabłem okazał się być Jeremy Clarkson, który jeździł Brutusem w kultowym brytyjskim show Top Gear.  Właśnie dzięki temu występowi to monstrum zyskało popularność na całym Świecie. 

Film Top Gear:

źródła: topgear.com; Domien Polder (C) 2010

 

 

 

Podobne

VW Jetta bije rekord prędkości – 335,5 km/h! Czas próby

Zaledwie kilka tygodni po sukcesie elektrycznego modelu I.D. R Pikes Peak Volkswagen staje do próby bicia kolejnego rekordu – tym razem prędkości (335,5 km/h) - VW Jettą. Na słonym jeziorze Lake Bonneville w stanie Utah Volkswagen of America chce w dniach 11-17 sierpnia ustanowić rekord prędkości BGC/Klasy G Southern California Timing Association. W tym celu…

BMW E30 320i Coupé. Dobrze doprawiony youngtimer

Kamil od dawna jest fanem BMW. Miał praktycznie wszystkie modele od E21 do E60. Ostatnim, z 370-konnym silnikiem, porusza się do dziś. Jednak to auto nie ma magii jak nagrodzone E30, do którego Kamil zawsze był szczególne przywiązany. W jego garażu zawsze jest miejsce na starszy model BMW. Kilka lat temu postanowił odrestaurować E21. Po…