1.9 TDI kończy 30 lat - Trends Magazines

1.9 TDI kończy 30 lat

Jednostka obrośnięta mitami i legendami kończy w tym roku 30 lat. Mowa o silniku 1.9 TDI, który zyskał sobie rzesze zwolenników i przeciwników. W Polsce auta z tymi silnikami to wciąż bardzo, bardzo częsty widok.

Wielu kojarzy silniki TDI z VW, ale popularne „ropniaki” pojawiły się po raz pierwszy pod maskami aut innej marki – Audi. Co prawda oznaczenie „TDI” pojawiło się już w 1989 roku, ale jako 2,5-litrowe R5. Mniejszy brat – 1.9 TDI zadebiutował w Audi 80 we wrześniu 1991 roku. 

Oczywiście powiązanie VW i TDI nie jest mylne, bowiem to właśnie ten koncern opracował technologię Turbocharged Direct Injection. Żadnej filozofii tutaj nie ma, to po prostu silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem. Technologię TDI cechowała bardzo dobra wydajność, dobre osiągi przy niskim zużyciu paliwa.

Dla porównania – wówczas w Audi 80 były oferowane dwa diesle 1.9 – TD i TDI. Ten pierwszy miał 75 KM i rozpędzał się do 100 km/h w czasie 17,5 s. TDI miał 90 KM i „setkę” osiągał w 14 sekund. Zużycie paliwa? 6,5 litra vs. 5,3 litra na korzyść TDI. Z liczbami nie ma co dyskutować.

Nie trudno się domyślić, że te jednostki TDI zachwyciły kierowców. Była to tak udana konstrukcja, że 90-konne TDI VP (z pompą wielowtryskową) oferowano aż do 2005 roku. Kolejny rozwój silnika 1.9 TDI to rok 1996 i dodatkowe 20 KM. 110-konne TDI trafiły nawet pod maskę Audi A6 C5. Te motory produkowano do 2005 roku. 

Witamy pompowtryskiwacze PD

Pomimo, że to jednostki z pompą wielowtryskową (VP) uchodzą wśród wielu za najbardziej niezawodne to jednak dopiero pojawienie się pompowtryskiwaczy spowodowało, że miliony kierowców pokochało silniki 1.9 TDI. Rozpiętość mocy (od 75 do nawet 160 KM), niskie zużycie paliwa i stosunkowo mała awaryjność wyróżniały te jednostki. Montowano je w wielu markach koncernu VW – Audi, Seat, Skoda. Także tunerom przypadł do gustu wyjątkowo podatny na przeróbki silnik 1.9 TDI. Udało im się wykrzesać z niego nawet 300 KM!

Jednostkę 1.9 TDI zastąpił silnik 2.0 TDI, również oparty o technologię pompowtryskiwaczy, ale to już zupełnie inna historia…

Konrad Maruszczak

1
Którą wersję 1.9 TDI uważacie za najbardziej niezawodną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Tuning VW Golf 1 widok od tyłu

Ekstremalnie obniżony VW Golf 1 – w prostocie piękno

Fascynacja Grześka z marką symbolem, jakim niewątpliwie jest Volkswagen, zaczęła się wiele lata temu. Jego VW Golf 1 należał przez wiele lat do starszego pana, który użytkował go sporadycznie. Stan samochodu ogólnie był dobry, lecz wymagał nieco pracy. Nie ma się w sumie czemu dziwić, ten egzemplarz miał na karku 32 lata! Zarówno Grzesiek, jak…

Dacia Duster 1.3 4WD_22

Bestseller: Dacia Duster

Przedstawiamy jeden z najchętniej kupowanych samochodów w Polsce. Czemu zawdzięcza swój sukces? Nie od dziś wiemy, że segment kompaktowych crossoverów to obecnie najmodniejszy typ samochodów. Ale czym Dacia Duster wyróżnia się na tle konkurentów? Od czasu przejęcia rumuńskiej marki przez koncern Renault firma przeżywa nieustający rozkwit. Francuzi postanowili stworzyć proste i tanie auta bazujące na…