Za brak naklejki na szybie zapłacisz 500 zł - Trends Magazines

Za brak naklejki na szybie zapłacisz 500 zł

Nowa naklejka ma kosztować zaledwie 5 zł i będzie obowiązkowa, a za jej brak można będzie „zgarnąć” mandat w wysokości 500 zł. To nie jedyna nowość w kwestii naklejek na szybę.

Mowa o nalepce informującej o normie emisji spalin, którą spełnia dany samochód. Plakietka ma wzór ośmiokąta i znajdą się na niej podstawowe informacje dotyczące pojazdu:

  • rok produkcji auta
  • rodzaj paliwa: benzyna P; olej napędowego – D; mieszanka (paliwo-olej) – M; gaz płynny (propan-butan) – LPG; gaz ziemny sprężony (metan) – CNG; wodór – H; oraz pojazd elektryczny – EE
  • nazwa gminy
  • numer rejestracyjny

Nowa naklejka na szybę będzie obowiązkowa dla każdego, kto zechce wjechać do strefy czystego transportu. Tych, co ciekawe jeszcze w Polsce nie ma, ale do stycznia 2023 mają powstać w największych polskich miastach – pierwsza strefa prawdopodobnie będzie w Krakowie. Za brak naklejki obowiązującej w strefach czystego transportu zapłacimy 500 zł mandatu. Warto sprawdzić, czy nasz samochód w ogóle kwalifikuje się do wjazdu do SCT, sprawdź listę modeli.

Koniec z naklejkami z numerem rejestracyjnym

Kolejną zmianą, o której już informowaliśmy jest brak obowiązku naklejania naklejki z numerem tablicy rejestracyjnej. Nowy przepis wejdzie w życie 4 września 2022 roku.

Nie trzeba będzie zdrapywać starej i naklejać nowej nalepki, nawet po przerejestrowaniu auta. Co ciekawe, dotychczasową nalepkę po 4 września także będzie można usunąć. Przy tej zmianie oszczędzimy 18,50 zł (18 zł nalepka, 0,5 zł opłata ewidencyjna) podczas rejestracji nowego auta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

VW TRENDS 1/2022 nadjeżdża!

Już 17 marca do punktów sprzedaży trafia najnowsze wydanie VW Trends! W najnowszym 1/2022 numerze znajdziesz prezentacje projektów naszych Czytelników, testy wybranych egzemplarzy VW, ciekawostki oraz newsy, a także wiele więcej!  W środku przeczytasz m.in. o: SUV w trzech smakach – Taigo, T-Roc, ID. 5 Nietypowy i sportowy ID.4 GTX Dla ciebie, dla rodziny - TEST…

Kiedy nie stracisz prawa jazdy?

Wakacje przed nami! Lato to czas podróży, wypoczynku i... intensywnych policyjnych kontroli drogowych. Nikomu tego nie życzymy, ale w pewnych sytuacjach mogą się one zakończyć zatrzymaniem prawa jady. Zatrzymania może dokonać policjant albo inspektor transportu drogowego. Podczas zatrzymania prawa jazdy wydawane jest pokwitowanie uprawniające, w zależności od okoliczności, do kierowania pojazdem przez 24 godziny, 72 godziny lub…