Wyważanie kół – na czym polega, dlaczego jest tak ważne? - Trends Magazines

Wyważanie kół – na czym polega, dlaczego jest tak ważne?

Nie każdy wie, że komfort jazdy zaczyna się od prawidłowo wyważonych kół. To nie tylko techniczna konieczność, lecz fundament, na którym opiera się wygoda i bezpieczeństwo każdej podróży. Na czym polega wyważanie kół i dlaczego jest tak ważne?

Koło na wyważarce

Każdy kierowca powinien dbać o swój pojazd nie tylko poprzez regularne mycie karoserii czy wymianę sezonowych opon. Komfort jazdy zaczyna się od prawidłowo wyważonych kół.. To nie tylko techniczna konieczność, lecz fundament, na którym opiera się wygoda i bezpieczeństwo każdej podróży. Na czym polega wyważanie kół i dlaczego jest tak ważne?

Istota wyważania kół – precyzja w każdym obrocie

Wyważanie kół to proces mający na celu równomierne rozłożenie masy koła wokół osi obrotu. W idealnym scenariuszu środek masy koła pokrywa się z osią obrotu, zapewniając kierowcy płynną i stabilną jazdę. Jednak w rzeczywistości ze względu na niedoskonałości produkcyjne opon i felg, a także zużycie eksploatacyjne rozkład masy koła często jest nierównomierny.

Niewyważone koła  obniżają komfort jazdy, generują wibracje, które są szczególnie odczuwalne przy wyższych prędkościach. Dodatkowo narażają podzespoły pojazdu na przedwczesne zużycie, szczególnie przy wyższych prędkościach.

Dlaczego wyważanie kół jest tak ważne?

Jeśli jako kierowca wciąż zakładasz, że wyważanie kół Cię nie dotyczy, poniższa lista powinna Ci uświadomić, że jest zupełnie inaczej. Wyważanie kół zapewnia:

  • komfort jazdy – wyważone koła eliminują wibracje, zapewniając płynną i komfortową jazdę nawet na długich trasach,
  • ochronę podzespołów – wibracje generowane przez niewyważone koła obciążają łożyska kół, elementy zawieszenia i układu kierowniczego, co prowadzi do ich przedwczesnego zużycia,
  • równomierne zużycie opon – wyważone koła zapewniają równomierne zużycie bieżnika opon, co wydłuża ich żywotność i poprawia bezpieczeństwo jazdy,
  • oszczędność paliwa – opór toczenia, czyli siła działająca na koła przeciwnie do kierunku jazdy, wpływa na spalanie, powodując większe zużycie paliwa.

Zaleca się, aby wyważać koła co 10 tys. km, bez względu na to, czy użytkujesz opony całoroczne, czy sezonowe.

Wyważanie kół

Akcesoria do wyważania kół

Do wyważania kół stosuje się różnego rodzaju akcesoria. Ciężarki, wykonane z ołowiu lub stali, są mocowane na obręczy felgi w miejscach wskazanych przez wyważarkę. Z kolei proszki do wyważania kół, wsypywane do wnętrza opony, samoczynnie rozkładają się podczas jazdy, kompensując niewyważenie.

Każde z tych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Ciężarki to tradycyjne rozwiązanie, które zapewnia precyzyjne wyważenie, ale wymaga demontażu koła i użycia wyważarki.. Proszek do wyważania ma zastosowanie głównie w pojazdach ciężarowych. W przypadku aut osobowych klasyczne wyważenie z użyciem ciężarków pozostaje bezkonkurencyjne pod względem precyzji.

Zapewnij kierowcy profesjonalny serwis

Prowadzisz warsztat samochodowy lub wulkanizację?  W Twoim warsztacie powinny znaleźć się wszystkie niezbędne produkty, które pozwolą sprawnie i bez przestojów przejść przez sezon przekładkowy. W sklepie TIP-TOPOL znajdziesz proszki i ciężarki do wyważania kół, a także sprzęt i narzędzia, które ułatwią wszelkie prace motoryzacyjne. Firma oferuje kompleksowe wyposażenie warsztatu samochodowego, w tym także nowoczesne urządzenia do serwisowania. Zaopatrz się w produkty niezbędne w Twojej codziennej pracy!

Fot. freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Schemat nowej kierownicy BMW

BMW wymyśla kierownicę na nowo?

Ujawniono patent jaki zgłosiło do ochrony BMW. Jest to zupełnie zrewolucjonizowana kierownica, o ile można tak ją jeszcze nazwać. Dla aut autonomicznych Kierownica przedstawiona na rysunkach ma znaleźć zastosowanie w samochodach autonomicznych. Jak wiadomo, w tego rodzaju projektach będzie się już liczyła nie tylko przestrzeń dla pasażerów, ale również dla kierowcy. Takie było jedno z…

Mini_Cooper_i_Mini_Countryman_S

Czy rozmiar ma znaczenie? Klasyczny Cooper kontra Countryman S – PORÓWNANIE

Samochody marki Mini należą do najbardziej charakterystycznych aut, jakie poznał świat. Debiutujące kilkadziesiąt lat temu pierwsze Mini było naprawdę mini. Najnowsze wersje tych jakże uroczych aut już takie mini nie są. Dobrym przykładem jest model Countryman idealnie wpisujący się w aktualne motoryzacyjne trendy. Historia brytyjskich motoryzacyjnych maluchów rozpoczęła swój bieg w 1959 roku. Początkowo oferowane przez Anglików modele nosiły…