Wszystko, co chcesz wiedzieć o filtrach powietrza - Trends Magazines

Wszystko, co chcesz wiedzieć o filtrach powietrza

BMW serwis warsztat 2

Filtry powietrza często są pomijane podczas regularnego serwisu, a całkiem niesłusznie, bowiem grają bardzo ważną rolę w całym układzie dolotowym. Przedstawiamy podstawowe informacje, które powinieneś wiedzieć o filtrach powietrza. 

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Producenci samochodów sugerują zwykle interwał 15 lub 30 tys.km, ewentualnie rok (w zależności od tego co wypadnie szybciej). Niestety, każdy samochód eksploatowany jest w innych warunkach zapylenia, z innymi prędkościami, więc filtr zapełnia się w sposób indywidualny. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto jak najczęściej zaglądać do filtra powietrza i w razie potrzeby wymieniać go niezależnie od harmonogramu przeglądów. Taka procedura przyniesie dodatkową korzyść – kierowca będzie mógł precyzyjnie, dla swoich warunków eksploatacji określić optymalny interwał między wymianami.

Czy stan filtra może wpływać na osiągi silnika?

Tak, im bardziej zanieczyszczony filtr, tym większe opory przepływu powietrza i mniej tlenu w układzie dolotowym. Powoduje to zwykle odpowiednie zmniejszenie dawek paliwa, co przekłada się na spadek mocy. Niestety nie odczujemy spadku zużycia paliwa, ponieważ do utrzymania zwyczajowego tempa jazdy kierowca odruchowo nieco mocniej naciska na pedał gazu. Najlepszym dowodem na to, że stan filtra powietrza ma znaczenie dla pracy silnika jest fakt, że wszyscy monterzy instalacji gazowych wykonują strojenie nowe instalacji wyłącznie z nowym filtrem powietrza.

Czy można jeździć bez filtra powietrza?

Tak, ale drastycznie skróci to żywotność silnika. Zapylone powietrze dość szybko uszkodzi delikatne czujniki przepływu (np. przepływomierze), a w następnej kolejności spowoduje rysy na tulejach cylindrowych. Przecież to co zbiera się na filtrze powietrza, najczęściej ma formę piasku. Nikt chyba nie chciałby czegoś takiego wsypać do układu dolotowego.

Czy wymiana klasycznego filtra na stożkowy zwiększa moc silnika?

I tak, i nie. Wszystko zależy od tego jak będzie zamocowany filtr stożkowy. Jeśli ktoś zdemontuje jedynie obudowę seryjnego filtra i w to miejsce zamontuje filtr stożkowy, efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Chodzi o to, że filtr będzie zasysał gorące powietrze spod maski, a ono zawiera niestety znacznie mniej tlenu niż powietrze zimne dostarczane przez seryjny układ dolotowy. Aby wymiana seryjnego filtra na stożkowy przyniosła oczekiwany efekt, należy zamocować nowy filtr stożkowy w taki sposób, aby zagwarantować mu możliwość zasysania zimnego powietrza, np. spod atrapy chłodnicy lub spod zderzaka.
 
 
Źródło: pzlsedziszow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Lamborghini: Firma produkuje maski i osłony do twarzy do walki z COVID-19 – ŚWIAT

Automobili Lamborghini przekształca niektóre działy fabryki samochodów sportowych w Sant'Agata Bolognese na linie produkcyjne masek chirurgicznych i osłon ochronnych z pleksiglasu.  Maski zostaną przekazane do szpitala Sant'Orsola-Malpighi w Bolonii do wykorzystania w walce z pandemią COVID-19, czyli chorobą powodowaną przez koronawirus SARS-CoV-2. Prace nad maskami będą prowadzone przez dział tapicerski, który na codzień produkuje wnętrza,…

Poznań_motor_show

Wybierasz się na Targi Poznań Motor Show? Zobacz program tego wydarzenia!

Poznań Motor Show to największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowej. Ostatnia edycja odbyła się w 2019 roku. W tym roku wystawa przygotowana jest na czterech halach wystawienniczych oraz przewidziane są pokazy na zewnątrz. Co zobaczymy na targach Poznań Motor Show? Na miejscu odwiedzający zobaczą setki pojazdów. Jak zapewniają organizatorzy: „Wśród marek, których modele będzie można…