Hans-Joachim Stuck za kierownicą historycznego modelu ŠKODA Sport - WIDEO - Trends Magazines
17 maja 2021

Tuning, modyfikacje, porady – BMW, VW i inne

previous arrow
next arrow
Slider

Hans-Joachim Stuck za kierownicą historycznego modelu ŠKODA Sport – WIDEO

ŠKODA Sport 1950 Le Mans

Święcący niegdyś sukcesy na wyścigach samochodowych model ŠKODA Sport został odnowiony i przebudowany. Inicjatorem renowacji był Michal Velebný, wnuk Josefa Velebnego, dawnego głównego inżyniera marki. Za kierownicą pojazdu zasiadł Hans-Joachim Stuck, były kierowca Formuły 1 i zwycięzca 24h Le Mans.

W tym roku ŠKODA AUTO obchodzi 125 rocznicę powstania. Od początku istnienia marki wiele samochodów na stałe zapisało się w historii motoryzacji. Jednym z takich modeli jest ŠKODA Sport, pojazd znany z udziału w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1950 roku. Hans Joachim Stuck, legenda wśród kierowców wyścigowych, dzieli się swoimi wrażeniami z jazdy tym wyjątkowym sportowym modelem. O swoim związku z tym pojazdem opowiada też Michal Velebný, kierownik warsztatu renowacyjnego ŠKODY i wnuk ówczesnego głównego konstruktora marki, Josefa Velebnégo.

ŠKODA Sport 1950 Le Mans

Ekscytująca jazda ŠKODĄ Sport

Już sam początek filmu sprawia, że serca entuzjastów motoryzacji biją szybciej. Na ekranie pojawia się oświetlony słońcem górski krajobraz. Nagle rozbrzmiewa charakterystyczny warkot. To dźwięk silnika historycznego modelu ŠKODA Sport. Za kierownicą samochodu siedzi Hans-Joachim „Strietzel” Stuck, były kierowca Formuły 1, 18-krotny uczestnik Le Mans i dwukrotny zwycięzca tego wyścigu. 600-kilogramowa ŠKODA Sport z chłodzonym wodą czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1,1 litra, mimo upływu czasu, nie traci uroku.

ŠKODA Sport 1950 Le Mans

Prowadzenie tego samochodu jest niewiarygodnie przyjemne i naprawdę fantastyczne. Jako doświadczony kierowca, z perspektywy czasu, doceniam jak znaczące wydarzenie stanowił niegdyś dla kierowców udział w prestiżowym całodobowym wyścigu i możliwość kierowania samochodem takim, jak ŠKODA SPORT – mówi Stuck, oddając hołd bohaterom wyścigów minionych lat.

Renowacja pojazdu i przywrócenie dawnej świetności

24 czerwca 1950 roku samochód był dobrze przygotowany do misji w Le Mans. Dzięki temu po 13 godzinach wyścigu Václav Bobek i Jaroslav Netušil zajmowali drugie miejsce w klasie poniżej 1100 cm3. Jednak drobna usterka techniczna spowodowała, że ​​pojazd z numerem 44 odpadł z wyścigu podczas 115 okrążenia. Element blokujący sworznia korbowego pękł i nie można go było naprawić na miejscu. Michal Velebný, kierownik warsztatu renowacyjnego ŠKODY, wnuk Josefa Velebnego, dawnego głównego inżyniera marki, odpowiedzialnego za zaprojektowanie ŠKODY Sport, wraz z przyjaciółmi przebudował pojazd i przywrócił go do stanu z czasów jego świetności.

ŠKODA Sport 1950 Le Mans

ŠKODA Sport 1950 Le Mans

ŠKODA Sport 1950 Le Mans

 

 

 

Podobne

VW Typ 2 Bulli 1950 Transporter

Wyjątkowy jubilat obchodzi 70 urodziny!

Produkcja pojazdów „VW Transporter” typu 2 (Typ 1 to VW Beetle) ruszyła pełną parą 8 marca 1950 r.. Bulli szybko okazał się ulubieńcem na rynku. 5 sierpnia tego samego roku z taśmy montażowej zjechała niebieska furgonetka o numerze podwozia 20-1880, będąc pierwszym Bulli’m w tej części Dolnej Saksonii. Po drogach i wąskich uliczkach Hildesheim jeździła…

T-Roc Black Edition

Volkswagen T-ROC Black Edition dostępny w UK

Volkswagen T-Roc Black Edition to nowa wersja wyposażenia. To eleganckie czarne wykończenie grilla, nakładek lusterek zewnętrznych, relingów dachowych i rur wydechowych. Black Edition to także przyciemnione tylne szyby i przyciągająca wzrok geometryczna naklejka na słupku C.  Black Edition Wewnątrz czarny motyw jest kontynuowany. Są wykończenia deski rozdzielczej„Piano Black”, czarna podsufitka, skórzana gałka dźwigni zmiany biegów i wielofunkcyjna…