Wsiadasz nietrzeźwy za kierownicę? Mogą zabrać ci samochód - Trends Magazines

Wsiadasz nietrzeźwy za kierownicę? Mogą zabrać ci samochód

Właśnie do sejmu trafiła ustawa zaostrzająca dotychczasowe przepisy Kodeksu Karnego. Zapoznajcie się z planowanymi zmianami, ponieważ „jazda na podwójnym gazie” nie tylko stwarza zagrożenie życia w ruchu drogowym, ale i może was słono kosztować.

Gruntowna reforma kodeksu karnego przewiduje między innymi podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, likwidację osobnej kary 25 lat więzienia wprowadzenie bezwzględnego dożywocia konfiskatę aut pijanym kierowcom.” – takie oświadczenie wydało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zmiany mają na celu wymuszenie na społeczeństwie poważniejszego traktowania spraw związanych z jazdą pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.

Przestępstwo zachodzi w przypadku prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, czyli wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu albo stężenie alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

Wykroczenie jest wtedy, gdy kierowca prowadzi pojazd w stanie po użyciu alkoholu, czyli zawartość alkoholu we krwi to od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza – od 0,1 mg do 0,25 mg.

Konfiskata pojazdu

Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu, gdy kierowca podczas policyjnej kontroli będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. W przypadku zatrzymania, nietrzeźwy kierowca, który będzie miał powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód bez względu na to, czy spowodował wypadek drogowy, czy nie. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do 7 dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Bezwzględna konfiskata pojazdu oraz pozbawienie wolności nastąpi w przypadku spowodowania wypadku po pijanemu.

Odrębnym tematem jest „recydywa”, ponieważ za przestępstwa popełnione ponownie przewidziane kary będą bardzo wysokie. W przypadku kolejnego przyłapania na „jeździe na podwójnym gazie”, przepadek będzie orzekany już od 0,5 promila. Pojazdy będą konfiskowane także sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi.

Jak wygląda konfiskata samochodu w przypadku, kiedy kierujący nie był jego właścicielem?

Jeżeli pojazd nie będzie własnością lub współwłasnością sprawcy sąd będzie orzekał przepadek po jego równowartości. Tak samo jest w przypadku umowy leasingu użyczenia i współwłasności.

Pozbawienie wolności

Statystyki są przerażające. Tylko w pierwszym półroczu br. pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa drogowe.” – możemy przeczytać na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Gdy kierowca po raz kolejny zostanie zatrzymany za jazdę po pijanemu, oprócz konfiskaty pojazdu zostanie skazany także na bezwzględne więzienie.

Za spowodowanie wypadku, w którym uczestnicy ponieśli trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, winny kierowca trafi do więzienia odpowiednio na minimum 3 lata w przypadku trwałego uszczerbku, minimum na 5 lat w przypadku spowodowania śmierci. Maksymalny wymiar kary to 16 lat więzienia.

Warto uzmysłowić sobie powagę sytuacji, ponieważ nawet w przypadku, gdy pijany kierowca nie spowodował wypadku, a tylko brał w nim udział, cała wina spada na niego.

Pamiętajcie, wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, nie tylko zagrażacie bezpieczeństwu innych i narażacie ich oraz siebie na utratę zdrowia lub życia, ale również narażacie się na pójście do więzienia na 16 lat.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Modele BMW M w promocji Shell

Szybkie i kultowe modele BMW M na stacjach Shell

Na miłośników sportowych modeli BMW M czeka nie lada gratka. Na stacjach Shell w ramach nowej promocji konsumenckiej „Kolekcja BMW M Motorsport” można będzie wejść w posiadanie sześciu modeli od BMW 3.0CSL po Z4 GT3. Niektóre z nich, jak BMW 3.0 CSL na wyścigowych torach pojawiły się w latach 70. ubiegłego wieku. Inne, jak BMW…

Znaki drogowe

Osiedlowy obłęd. Kiedy dostaniemy mandat za złe parkowanie?

Brak konsekwencji za jazdę bez pasów, a może pierwszeństwo pieszych przed nadjeżdżającym pojazdem? Chcemy po prostu dojechać do domu, a po drodze napotykamy zamieszanie związane z polskim ustawodawstwem… Osiedlowy obłęd. Kiedy dostaniemy mandat za złe parkowanie? Trudne powroty do domu  Teoretycznie wiemy, jak należy poruszać się samochodem. Wszak zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, może nawet…