Wojsko może "wypożyczyć" Twojego SUVa - Trends Magazines

Wojsko może „wypożyczyć” Twojego SUVa

Wojskowa Komendantura Uzupełnień zaczęła wysyłać listy do właścicieli SUVów z informacją, że ich samochody mogą być przejęte przez armię „na cele świadczeń rzeczowych”. Co to dokładnie oznacza? Czy trzeba oddawać auto wojsku?

„Działając na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej zawiadamiam, że na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień w (…) zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie przeznaczenia samochodu (…) do oddania w używanie (…) będącego w posiadaniu (…) do oddania w używanie na rzecz (…) w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny” .

Na razie nie ma mowy o przejęciu samochodu przez armię, ale widać że siły zbrojne robią grunt pod przejęcie mienia. Wszystko ma związek z napiętą sytuacją na Ukrainie, dlatego powyższą informację otrzymali na razie właściciele mieszkający na wschodzie Polski. Przejęcie auta mogłoby mieć miejsce w wypadku wojny lub mobilizacji i to też w ograniczonym zakresie. 

Osoba, która otrzyma takie pismo może podważyć wzięcie jego samochodu na cele wojskowe, argumentując to na przykład słabymi właściwościami terenowymi lub użytkowymi. Czy BMW X5 lub X6 na 20-calowych felgach sprawdzi się w błotnistym i wyboistym terenie? Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mobilizacji auto może być przejęte bez wydania decyzji administracyjnej. 

Również czas i powód obowiązku udostępnienia samochodu w czasie pokoju muszą zostać podane, wojsko nie ma prawa zabierać samochodu kiedy i na jak długo zechce. 

Czas wykonywania świadczeń rzeczowych nie może przekraczać jednorazowo w przypadku pobrania przedmiotu świadczenia:

1) w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych – czterdziestu ośmiu godzin;

2) w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji – siedmiu dni;

3) w związku z ćwiczeniami w obronie cywilnej lub ćwiczeniami praktycznymi w zakresie powszechnej samoobrony – dwudziestu czterech godzin.

Nałożenie obowiązku świadczenia rzeczowego może nastąpić najwyżej trzy razy w roku, z tym, że w wymiarze określonym w ust. 1 pkt 2 – tylko jeden raz.

Obowiązek oddania auta wojsku nałożony na właściciela samochodu w praktyce oznacza, że nasz samochód staje się pewnego rodzaju rezerwą i nic więcej z tego nie wynika.

Od decyzji administracyjnej można się odwołać w terminie 14 dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW M3 wjechało do rowu

Wyścigi Illegal Night zakończył w rowie. BMW M3 samo wezwało policję

Członkowie klubu nielegalnych wyścigów Illegal Night w Kielcach chcieli godnie zakończyć sezon. Kierowca tego BMW M3 szczególnie dobrze zapamięta sobie ten rok. Ostatni wyścig sezonu skończył w rowie.  Co jakiś czas policja organizuje obławy na kierowców nielegalnych wyścigów samochodowych, które często mają miejsce późną nocą. Tak było na przykład we Wrocławiu, gdzie zatrzymano kilkudziesięciu kierowców,…

Lamborghini Classic Countach

Smak designu z Lamborghini & Design Concorso d’Eleganza.

W dniach 19–21 września w Wenecji i Trieście odbędzie się druga edycja Lamborghini & Design Concorso d'Eleganza. W wydarzeniu weźmie udział około 30 klasycznych samochodów Lamborghini, w tym najbardziej kultowe modele historii marki wyprodukowane w latach 1963–1991, a także niektóre bardziej nowoczesne egzemplarze. Konkurs organizowany jest przez Polo Storico Lamborghini, dział odpowiedzialny za zachowanie dziedzictwa…