VW Polo w stylu rat - czy to jest fajne? - Trends Magazines

VW Polo w stylu rat – czy to jest fajne?

VW Polo 1.3 Ratlook inscenizacja wypadku

Ze zdobywaniem prawka kojarzy się jedna literka. L na niebieskim tle. Gdziekolwiek ją widzimy, od razu wiemy, z czym mamy do czynienia. Patrząc na prezentowany samochód i „elkę” umieszczoną na dachu, zastanawiamy się, jak mocne nerwy ma instruktor. Polo wygląda, jakby służyło do zadań specjalnych, np. do kabiny wpuszczało tylko i wyłącznie kursantów o wysoce rozwiniętych zdolnościach.

Rat style

W rzeczywistości ten VW Polo rocznik 1990  z silnikiem 1.3  jest utrzymany w stylu rat w wersji L. Pomysł ciekawy, choć pewnie wielu wyda się mocno kontrowersyjny. Ale przyglądając się obecnym nurtom i trendom na tuningowej scenie zauważymy, że rdza stała się modna, co potwierdza choćby przykład tego auta.

VW Polo 1.3 Ratlook auto od przodu

Uzyskanie takiego „koloru nadwozia” jest z pewnością dużo łatwiejsze niż położenie kilku warstw lakieru w specjalnie do tego przygotowanej komorze. Tu wystarczyła szlifierka kątowa i chęci. Potem tylko lanie roztworu solnego w celu wywołania reakcji chemicznych i parkowanie pod chmurką. Efekt – jak widać, ale w celu jego spotęgowania użyto jeszcze 5-kilogramowego młotka, by powstało kilka wgnieceń.

VW Polo 1.3 Ratlook przedni reflektor

Potem już tylko wystarczyło gdzieniegdzie spryskać sprayem (inny kolor progów i słupków) i zamontować kilka zabytkowych detali, których tutaj nie brakuje.

„Wzbogacanie” nadwozia

Na masce mamy więc zapinki Sparco, lusterko z roku 1958, trąbkę od roweru z roku 1970 i obowiązkowe naklejki Hodd Ride. Nakładki na lampy pochodzą od Garbusa rocznik 1965, a grill z chromowanym znaczkiem  i napisem VW z roku 1970.

Jest jeszcze zardzewiała antenka z piłeczką na końcu i nieodzowny element tego stylu, czyli krzyże na lampach z przodu i z tyłu. Nie można również zapomnieć o „elce” na dachu. Ten znaczek także liczy parę wiosen.

VW Polo 1.3 Ratlook trąbka sygnałowa

Pamięta początki lat 70. ubiegłego stulecia, kiedy był zamontowany na jakimś samochodzie do nauki jazdy. Teraz wygrzebany gdzieś z garażu zdobi Po(L)ówkę.

VW Polo 1.3 Ratlook elementy nadwozia

Jak najniżej

Po etapie przygotowania nadwozia przyszła pora na pozostałe części samochodu. Zawieszenie można opisać jednym słowem – betonowe. By uzyskać takie obniżenie, wyciągnięto sprężyny, a amortyzatory osadzono na stałe na 2-centymetrowych gumowych odbojnikach.

VW Polo 1.3 Ratlook widok z boku

Delikatny hardcore… Jedyna amortyzacja to opony Pirelli P3000 w rozmiarze 135/80 R13 założone na felgi o szerokości 4,5 cala przód oraz 5 cali tył w krwistym czerwonym kolorze.

VW Polo 1.3 Ratlook łączenie karoserii

Spartańskie wnętrze

Wnętrze, jak można się domyślić, także nosi znamiona ingerencji. Pozbyto się półek, podsufitki, tapicerki oraz pokręteł. Kierownicę zastąpiono sportową pochodzącą od Golfa Mk1 GTI, dodatkowo wyposażając ją w pokrowiec z lat 70. Jedynym bardziej współczesnym elementem jest chromowany wskaźnik obrotów umieszczony na desce rozdzielczej.

VW Polo 1.3 Ratlook kokpit

Na fotelach mamy futrzane pokrowce, które ciekawie kontrastują z szelkowymi pasami Sabelta oraz z kratką w oknie kierowcy. Drążek zmiany biegów wydłużono i zakończono kulą bilardową. Pod lusterkiem wiszą dwie ogromne kostki, a nieco mniejsze znajdziemy na nawiewach i rygielkach drzwi. Ciekawie prezentują się również „dywaniki” Po(L)ówki – w tej roli mamy siano.

VW Polo 1.3 Ratlook dźwignia zmiany biegów z kulą bilardową

Rozwiązanie z gatunku ekologicznych. Siano znajduje się również za siedzeniami, czyli w przestrzeni bagażowej. Tam powstała oryginalna i jedyna w swoim rodzaju zabudowa car audio. Jedna z przyjemności, na jakie kierowca może sobie pozwolić podczas jazdy, to właśnie muzyka płynąca z głośników. Jednostką sterującą jest radioodtwarzacz Panasonic.

VW Polo 1.3 Ratlook bagażnik

Na podłodze bagażnika rozłożono dwa głośniki. Spora jest również porcja basu płynąca z beczki, w której umieszczono głośniki niskotonowe. Temu wszystkiemu przypatruje się i przysłuchuje maskotka szczura, który w sianie czuje się  jak ryba w wodzie.

VW Polo 1.3 Ratlook obrotomierz

Ekstremany projekt

Trzeba przyznać, że to dość kontrowersyjny projekt. Rozwiązania ekstremalne, ale wspólnie składające się na coś, czego jeszcze nie było. Takie auto od razu rzuci nam się w oczy.

Nie ma tu błyszczącego lakieru, elegancko zabudowanego bagażnika czy luksusu w środku. Jest za to surowy klimat. Polo często ciągnie też za sobą kukłę kursanta. To kolejny „element dekoracyjny” tego specyficznego projektu. 

Robert Miłek

Fot. autor

      VW Polo 1.3 Ratlook auto od tyłu

VW Polo Fire and Ice, 1990 r.

Silnik:  1,3 l na wielopunktowym wtrysku paliwa o mocy 75 KM

Nadwozie: stylizowane na Rat Stylez w wersji „L”, lakier zdarty szlifierką kątową, wgniecenie od 5 kg młotka, zapinki maski Sparco, lusterko z roku 1958, trąbka od roweru z 1970 r., nakładki na lampy z Garbusa rocznik 1965, „L-ka” na dachu z lat 70., grill z 1970 r., zardzewiałą antenka z piłeczką, krzyże na lampach

Zawieszenie/koła: maksymalne obniżenie (wyciągnięte sprężyny), felgi w czerwonym kolorze, opony Pirelli P3000 w rozmiarze 135/80 R13

Układ wydechowy: tłumik końcowy z nierdzewną końcówką tzw. Słomka, układ przelotowy bez katalizatora i środkowego tłumika

Wnętrze: wyjęte elementy wykończeniowe (podsufitka, tapicerki, itp), kierownica od Golfa Mk1 GTI, obrotomierz Auto Gauge, nakładki na pedały, pasy szelkowe Sabelt, kratka w oknie kierowcy Sabelt, wydłużony drążek zmiany biegów z kulą bilardową na końcu, siedzenia bez zagłówków z futrzanymi pokrowcami, siano zamiast dywaników

Audio: radioodtwarzacz Panasonic, beczka basowa z głośnikami Kenwood, dwa głośniki na podłodze w bagażniku

(VW TRENDS 6/2008)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW E24 Japan

Polowanie na rekiny E24 – galeria z Japonii

Zobaczcie jak wyglądają zloty entuzjastów "rekinów" u wybrzeży Japonii! Nie, oczywiście, że nie chodzi nam o żarłoczne ryby, tylko o klasyczne BMW 6 typoszeregu E24! Rekiny E24 Mamy przyjemność zaprezentować Wam mini-galerię zdjeć ze spotkania właścicieli BMW E24 na japońskiej wyspie Hokkaido. Wśród zgromadzonych samochodów są BMW M6, BMW M635, Alpina B7 oraz Alpina B10.…

Volkswagen Garbus typ 113 z Internetu

Obserwując to, co dzieje się na aukcjach internetowych i zlotach, można postawić śmiałą tezę, że klasyczna motoryzacja wraca do łask. Coraz więcej zmotoryzowanych pragnie być posiadaczem auta, które niegdyś było w sferze marzeń każdej polskiej rodziny. Coraz więcej osób pragnie w piątek po pracy wziąć klucze, dowód rejestracyjny i otworzyć garaż. Wsiąść, odpalić, posłuchać muzyki…