VW Jetta bije rekord prędkości - 335,5 km/h! Czas próby - Trends Magazines
21 czerwca 2021

Tuning, modyfikacje, porady – BMW, VW i inne

previous arrow
next arrow
Slider

VW Jetta bije rekord prędkości – 335,5 km/h! Czas próby

Zaledwie kilka tygodni po sukcesie elektrycznego modelu I.D. R Pikes Peak Volkswagen staje do próby bicia kolejnego rekordu – tym razem prędkości (335,5 km/h) – VW Jettą.

Na słonym jeziorze Lake Bonneville w stanie Utah Volkswagen of America chce w dniach 11-17 sierpnia ustanowić rekord prędkości BGC/Klasy G Southern California Timing Association. W tym celu przygotował specjalny, lecz bliski seryjnemu, model Jetty najnowszej generacjiwyposażonej w czterocylindrowy silnik turbo (TSI) z serii EA888 o mocy sporo przekraczającej 500 KM. Jednostka ta w podobnym kształcie, ale o mniejszej mocy, będzie stosowana w nowym modelu Jetta GLI, który wkrótce trafi do sprzedaży w USA. Silniki z tej serii charakteryzują się wysokim momentem obrotowym i pracują między innymi pod maską Golfa GTI Performance (230 KM) i Golfa R (310 KM).

Na jeziorze Bonneville silnik TSI musi rozpędzić zmodyfikowaną Jettę do prędkości ponad 208,572 mph (335,5 km/h) – to warunek ustanowienia nowego rekordu w tej klasie aut. Dla porównania podczas 24-godzinnego wyścigu w Le Mans na legendarnej prostej Hunaudières samochody rozpędzają się do 340 km/h.

Model przygotowany do bicia rekordu może osiągnąć prędkość większą niż 335,5 km/h m.in. dlatego, że jest bardzo lekki – we wnętrzu znajdują się tylko wyposażenie potrzebne do samej jazdy, kubełkowy fotel z wyczynowymi pasami bezpieczeństwa oraz klatka bezpieczeństwa. Bardzo dobre są też właściwości aerodynamiczne Jetty – współczynnik oporu powietrza Cx wynosi 0,27.

Jetta przygotowana przez Volkswagen of America we współpracy ze specjalistami z firmy THR Manufacturing z siedzibą w Ventura w Kalifornii, wyróżnia się także bardzo mocno obniżonym zawieszeniem, specjalnymi kołami i oponami przystosowanymi do jazdy po nawierzchni pokrytej solą, mechanizmem różnicowym zapewniającym optymalną przyczepność kół do podłoża, a także dwoma spadochronami wspomagającymi hamowanie. Nadwozie Jetty ozdobiono specjalną grafiką opracowaną przez należące do Volkswagena Southern California Design Center. – Chcieliśmy podkreślić techniczny charakter Jetty i nadać autu wygląd, dzięki któremu będzie widoczne na powierzchni słonego jeziora Bonneville, gdzie krajobraz wydaje się wręcz nie z tej Ziemi – podsumował Reto Brun, dyrektor Design Center.

Jeśli, w co wierzymy,  próba bicia rekordu zakończy się sukcesem, Jetta okaże się najszybszym Volkswagenem zbliżonym do seryjnego, jaki kiedykolwiek powstał. Na razie rekord należy do modelu Beetle LSR o mocy 543 KM, który – również mając pod maską silnik z serii EA888 – osiągnął na jeziorze Bonneville prędkość 205,122 mph (330,11 km/h).

 

Podobne

VW TRENDS 2/2021 nadjeżdża!

VW TRENDS 2/2021 nadjeżdża! Już 24 czerwca w sprzedaży! W tym numerze przeczytasz m. in.: 45 lat minęło… Golf GTI – Mk1 vs. Mk8 Więcej niż myślisz – TEST Caddy California PIERWSZA JAZDA ID.4 – Crossover nowej ery TEST Tiguan R-Line – Poprawianie wzorca Klasyka i nowoczesność – Kredyt na klasyki Udany eksperyment – Golf…

BMW 4 Coupé 2020 nerki grill

Nerki nowego BMW 4 Coupé – oficjalna premiera samochodu

Najgorętsza premiera roku to... nerki nowego BMW 4. Przy okazji premierę będzie miał "cały samochód", ale najwięcej kontrowersji budzi grill. Jak duże? Spekulacje dotyczące nowego wzoru dotyczą rozmiaru kultowych nerek. Jakiś czas temu firma pokazała BMW i4. To auto elektryczne i tym samym nie wymaga potężnego grilla, ze względu na brak chłodnicy silnika. Mimo to…