VW: Czy to koniec konsekwencji afery dieselgate? - Trends Magazines
15 kwietnia 2021

VW: Czy to koniec konsekwencji afery dieselgate?

un

UN Global Compact potwierdził ponowne przyjęcie Volkswagena do swojego grona. Po pięcioletniej przerwie koncern powraca do największej na świecie inicjatywy wspierającej zarządzanie przedsiębiorstwami zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Koncern przestał być członkiem organizacji na skutek kryzysu związanego z silnikami Diesla.

Interwencja Departamentu Sprawiedliwości USA

Decydującym czynnikiem umożliwiającym ponowne członkostwo było wprowadzenie przez koncern Volkswagen nowego systemu zapewniającego zgodność wszystkich działań z prawem (Compliance) oraz zasad uczciwości będących wynikiem zakończonego sukcesem monitoringu prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości USA. Istotną rolę odegrał również program dotyczący działań w zakresie ochrony klimatu. Koncern Volkswagen zamierza do 2025 roku ograniczyć o 30 procent emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia pojazdów osobowych w porównaniu z rokiem 2015 i stać się w 2050 roku przedsiębiorstwem neutralnym dla klimatu. Ponadto w 2016 roku Volkswagen powołał do życia niezależną Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Co to jest UN Global Compact?

UN Global Compact powołana w 2000 roku z inicjatywy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych wzywa firmy z całego świata do oparcia swojej działalności i strategii na dziesięciu zasadach odnoszących się do praw człowieka, norm pracy, ochrony środowiska naturalnego i zapobiegania korupcji. Każde przedsiębiorstwo składa do UN Global Compact coroczny raport informujący o swoich działaniach w ramach tych dziesięciu zasad. Dla inwestorów i podmiotów zarządzających aktywami na rynku kapitałowym członkostwo w tej inicjatywie jest ważnym kryterium podczas podejmowania decyzji o inwestycjach.

VW od 2002

Koncern Volkswagen należał do UN Global Compact od sierpnia 2002 roku. Po opuszczeniu organizacji nadal składał raporty i dążył do ponownego członkostwa. W listopadzie 2020 roku Prezes Zarządu Koncernu Volkswagen, Herbert Diess, złożył formalny wniosek o przyjęcie do inicjatywy UN Global Compact. Wniosek ten został teraz rozpatrzony pozytywnie. Volkswagen i UN Global Compact tworzą teraz plan ponownego zaangażowania się koncernu w prace tej inicjatywy.

Podobne

VW T1 Westfalia SO23 i Garbus 1200

Stare Volkswageny warte fortunę: T1 Westfalia SO23 i Garbus 1200

Motoryzacja łączy pokolenia. To powiedzenie, z którym trudno się nie zgodzić. Buduje także przyjaźnie i pozwala na nawiązywanie wielu ciekawych znajomości. Potwierdzeniem tej tezy jest historia Michała i Neila. Dwóch przyjaciół, którzy poznali się dzięki zamiłowaniu do klasycznych Volkswagenów. Zacznę dość przewrotnie. Tekst, który właśnie czytacie, miał w ogóle nie powstać. A przynajmniej nie w takiej formie. Należący do Michała Garbus…

Co wybrać: Volkswagen Golf GTI czy Golf GTD?

Łączy je dużo, dzieli tylko jedna litera. Jeden z nich to legenda wśród hot hatchy w najnowszym wydaniu, drugi jest dowodem, że sportowy diesel to nie oksymoron. Jak wypadają w bezpośredniej konfrontacji dwa Golfy - GTI i GTD?  Każdy test rozpoczyna się dosyć banalnie. Trzeba znaleźć miejsce umożliwiające gruntownie ocenić walory testowanego pojazdu. Jeżeli przy…