Używany Volkswagen Golf Plus (2004-2014). Dobre auto dla rodziny - Trends Magazines

Używany Volkswagen Golf Plus (2004-2014). Dobre auto dla rodziny

W Polsce – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – nie odniósł sukcesu. Rodzinny Golf Plus został jednak wyprodukowany w liczbie 930 tys. egzemplarzy. Jest zatem w czym wybierać.

Przed erą crossoverów i SUV-ów za najlepszą propozycję dla rodziny uchodziły kompaktowe vany. Swoich sił w segmencie w 2004 r. postanowił spróbować Volkswagen. Przepisem na znalezienie dodatkowej przestrzeni było podwyższenie karoserii Golfa V. Dodatkowe 95 mm umożliwiło przeprojektowanie wnętrza. Siedzi się w nim w bardziej wyprostowanej pozycji niż w kabinie klasycznego Golfa, co jednym będzie odpowiadać, innym – wręcz przeciwnie. Tylną kanapę można przesuwać w zakresie 16 cm, wybierając między przestrzenią dla pasażerów a pojemnością bagażnika (395–505 l, z możliwością powiększenia do 1450 l po złożeniu oparć).

Dzięki pozycji za kierownicą kierowca ma lepszy wgląd w sytuację na drodze. Z kolei podwyższone siedziska foteli oraz wyżej poprowadzona linia dachu istotnie ułatwiają wsiadanie. Nieprzypadkowo Golf Plus był popularny nie tylko wśród rodzin, ale również osób starszych wiekiem. To doskonałe wieści dla zainteresowanych zakupem Plusa. Prawdopodobieństwo trafienia na „katowany” egzemplarz jest symboliczne. Niewiele jest również aut, które pełniły rolę taksówki – do zarobkowego przewozu osób częściej wybierany był o pół rozmiaru większy Touran. Rozważny sposób eksploatacji i dbałość o kondycję auta zaprocentowały w raportach awaryjności. Golf Plus zawsze wypada od nich lepiej od Golfa i zajmuje czołowe pozycje w klasyfikacjach generalnych.

Do spokojnego charakteru Golfa Plus dopasowano jednostki napędowe. Najmocniejsza z nich – 1.4 TSI – rozwija 160 KM. Rynek wtórny jest jednak zdominowany przez słabsze motory. Ogromnie popularny jest 1.9 TDI. 90 KM i 210 Nm albo 105 KM i 250 Nm w zupełności wystarcza w samochodzie o rodzinnym charakterze. Tym bardziej że diesel z pompowtryskiwaczami pali niewiele (ok. 6 l/100 km), jest trwały i prosty w naprawach. Optymalną propozycją dla osób planujących niewielkie przebiegi roczne i ceniących bezproblemową eksploatację jest benzynowy 1.6 8V, który doskonale toleruje montaż instalacji gazowych. Warto dodać, że silnik występował też w wersji MultiFuel (przystosowanej do zasilania bioetanolem E85) oraz BiFuel (z fabryczną instalacją LPG).

Najbardziej oryginalną wersją Golfa Plus jest CrossGolf. Oferowana od 2006 r. namiastka crossovera ze zwiększonym o 20 mm prześwitem, plastikowymi nakładkami na zderzaki i urozmaiconym wnętrzem wygląda znacznie ciekawiej od pierwowzoru, co przekłada się na jej ceny na rynku wtórnym. O ile Golfa Plus uda się kupić za 15–17 tys. zł, tak na CrossGolfa trzeba przeznaczyć przynajmniej 24 tys. zł. W drugiej połowie 2008 r. Golf Plus został zmodernizowany i zewnętrznie upodobniony do Golfa VI. Wraz z face liftingiem zniknął z oferty 1.9 TDI. Pozostałe silniki były wymieniane bądź udoskonalane na bieżąco. Odświeżone Golfy Plus kosztują przynajmniej 26 tys. zł. Na ich zakup trzeba jednak przeznaczyć więcej, chyba że jesteśmy w stanie pogodzić się z barwną historią lub przebiegiem przekraczającym 250 tys. km.

Spokrewnienie Golfa Plus z Golfem V oraz innymi modelami koncernu gwarantuje niemal nieograniczony dostęp do części – zarówno markowych zamienników, jak i używanych podzespołów. Utrzymanie auta w stanie pełnej sprawności nie jest więc nadmiernie kosztowne. Nie można przy tym zapominać, że Golf Plus był produkowany w jednym z przełomowych okresów we współczesnej historii VW. Wprowadzano w nim nowe silniki, które okazały się jednak problematyczne – w szczególności podwójnie doładowany 1.4 TSI oraz 2.0 TDI PD, których poważniejsze naprawy będą kosztowne. Podobnie jak serwis skrzyń DSG przy przebiegach rzędu 200–300 tys. km.

To warto wiedzieć:
– Deska rozdzielcza jest analogiczna z montowaną do Tiguana
– Golf Plus nie był oferowany z napędem 4Motion

Tym się nie przejmuj:
– Problemy z zawieszeniem, hamulcami
– Drobne uszkodzenia nadwozia i wnętrza

To warto sprawdzić:
– Stan silnika, faktyczny przebieg
– Kondycja skrzyni DSG

Silnik 1.9 TDI R4 (105 KM, 250 Nm)
Skrzynia biegów 5-stopniowa
Długość/szerokość/wysokość 4206/1759/1580 mm
Rozstaw osi 2578 mm
Koła 195/65 R15
Masa własna 1395 kg
0–100 km/h 11,9 s
V maks. 183 km/h

Szymon Łukasik, Fot. VW

Podobne

VW Golf A59. Nieznany poprzednik Golfa R

Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku Volkswagen zaczął równać do najlepszych. O epizodzie znanym jako Golf A59 mało kto słyszał, jednak powszechna jest wiedza, że napęd na cztery koła Syncro za dopłatą mógł zwiększyć właściwości jezdne wielu modeli. Mocne i zwarte silniki VR6 nie miały bezpośrednich odpowiedników pod maskami pojazdów innych marek. Proste Scirocco…

430-konne Scirocco po tuningu w Aspec. Made in China!

Jakie są trzy najpopularniejsze słowa na świecie? Wieść gminna niesie, że to obecny na wielu przedmiotach napis „Made in China”. Kiedyś był traktowany z uśmiechem politowania. Wnikliwe kontrole jakości i kreatywność w tworzeniu nowych produktów sprawiły, że Chińczycy nie mają czego się wstydzić. Także, gdy sprawy tyczą się motoryzacji. Doskonałym przykładem umiejętności inżynierów z Kraju…