Motoryzacyjny rynek wtórny obfituje w samochody poleasingowe. Najczęściej to kilkuletnie auta, z niewielkim przebiegiem i udokumentowaną historią serwisową. Co ważne, takie auta są tańsze od ich nowych odpowiedników. Nic więc dziwnego, ze coraz więcej firm decyduje się na zakup samochodów poleasingowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając auto poleasingowe.
Samochody poleasingowe, czyli jakie?
Poleasingowe samochody osobowe to auta, które były używane już wcześniej na podstawie umowy leasingu. Takie auto wraca do firmy leasingowej po zakończeniu umowy, kiedy leasingobiorca nie zdecyduje się go wykupić, a zamiast tego bierze w leasing kolejne, nowe auto.
Samochody poleasingowe to atrakcyjna opcja dla firm. Tego typu auta są stosunkowo młode (ich wiek najczęściej nie przekracza kilku lat) i zwykle mają tylko jednego właściciela od nowości. Nie trzeba się również martwić o przebieg takich samochodów. Umowy leasingowe jasno określają roczny limit kilometrów, na jaki kierowca może sobie pozwolić bez dodatkowych opłat.
Stan techniczny – kluczowy w przypadku aut poleasingowych
Kluczową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, wybierając samochód poleasingowy, jest stan techniczny auta. W przypadku aut poleasingowych, sprawdzenie stanu technicznego auta powinno być stosunkowo proste. Wszystko dlatego, że umowa leasingu jasno określa, że wszelkie usterki muszą być na bieżąco zgłaszane i naprawiane wyłącznie w autoryzowanych serwisach. Dzięki temu, samochód będzie miał w pełni udokumentowaną historię serwisową.
Co więcej, firmy, które oferują poleasingowe samochody osobowe, zwykle przed wystawieniem auta na sprzedaż, skrupulatnie je sprawdzają, by wykluczyć ewentualne usterki. Jeśli takowe się pojawią, są niezwłocznie usuwane.
Kupno samochodu poleasingowego – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wybierając samochód poleasingowy, należy zwrócić uwagę na jego stan techniczny – to niezwykle istotna kwestia, która powinna być priorytetowa. Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?
- Marka i model auta
Dealerzy oferują całkiem spory wybór samochodów poleasingowych. Warto wcześniej ustalić budżet, jaki ma być przeznaczony na auto i w tym budżecie szukać określonego modelu.
- Rocznik i przebieg
Auta poleasingowe są stosunkowo młode – często można znaleźć auto, które jest na tyle nowe, że nadal jest objęte gwarancją producenta. Niski przebieg to równie istotna kwestia, która wskazuje na to, że samochód nie był mocno eksploatowany.
- Sposób finansowania pojazdu
Auto poleasingowe można sfinansować leasingiem, wynajmem długoterminowym lub pożyczką leasingową.
Gdzie kupić samochód poleasingowy?
Poleasingowe samochody najlepiej kupować od sprawdzonych i zaufanych sprzedawców, jak np. Automarket.pl. Decydując się na zakup w takim miejscu, można mieć pewność, że auto jest w pełni sprawne, a przed wystawieniem na sprzedaż, zostało skrupulatnie sprawdzone. W Automarket, można otrzymać wgląd w historię serwisową pojazdu. To łatwy sposób na sprawdzenie, jakie naprawy przeszedł samochód i czy oby na pewno auto jest bezwypadkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma mowy o zatajeniu ewentualnych usterek czy napraw.
Niekiedy oferty zakupu aut poleasingowych w komisach lub na prywatnych aukcjach są atrakcyjniejsze cenowo, jednak nie można mieć stuprocentowej pewności, co do przeszłości takich aut. Nigdy nie wiadomo, czy samochód np. nie ma ukrytych wad lub nie brał udziału w wypadku.
Kupno auta poleasingowego – o tym warto pamiętać
Czym kierować się podczas zakupu poleasingowego samochodu osobowego? Poniżej kilka uniwersalnych porad.
- Zawsze wybieraj autoryzowanych i sprawdzonych sprzedawców.
- Umów się na jazdę próbną.
- Sprawdź auto w warsztacie samochodowym.
- Wybieraj sprzedawców, którzy oferują gwarancję na auto.
Osoby, które nie są obeznane w tematach motoryzacyjnych, mogą wybrać się do dealera ze specjalistą, który pomoże im w podjęciu właściwej decyzji zakupowej. Niektóre firmy, jak np. Automarket, oferują klientom darmowy zwrot samochodu. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby wcześniej przetestować auto, a dopiero później podjąć właściwą decyzję.
Artykuł sponsorowany
Sprawdzenie auta jest podstawą, jest dużo firm specjalizujących się w tym, np auto testo lub podobne i bez względu na to czy kupujemy samochód poleasingowy czy po prostu auto od osoby prywatnej warto takie badanie przeprowadzić. Niejednokrotnie sprzedawca w umowie wyłącza rękojmię i w razie usterki lądujemy w martwym punkcie bo płacić musimy, a naprawić nie możemy.