Utknięcie na przejeździe kolejowym. Co wtedy zrobić? - Trends Magazines

Utknięcie na przejeździe kolejowym. Co wtedy zrobić?

przejazd kolejowy pendolino utknięcie na przejeździe kolejowym

Choć wydaje się być koszmarem, utknięcie na przejeździe kolejowym jest bardzo realne. Sytuacja ta nie musi jednak skończyć się tragicznie, jeśli będziemy działać rozważnie. 

Tylko od początku tego roku na torach w Polsce zginęło 9 osób i trzy zostały ciężko ranne w 27 wydarzeniach. W ubiegłym roku na torach straciło życie aż 49 osób, a 17 zostało ciężko rannych przy liczbie 201 zdarzeń.
Wielu sytuacji da się uniknąć, jeśli będziemy działać mądrze. 

Czerwone światło sygnalizatora – stój!

Przede wszystkim nie wjeżdżajmy na przejazd, jeśli sygnalizator ostrzega nas czerwonym światłem pulsującym. Przepisy zabraniają nam wjechania za sygnalizator w takiej sytuacji. Nie czekajmy aż zaczną opuszczać się rogatki, tylko reagujmy wcześniej

Jeśli przejazd nie jest wyposażony w zapory lub sygnalizator, musimy zwolnić i rozejrzeć się przed podjęciem decyzji o dalszej jeździe. Widząc nadjeżdżający pociąg bezwzględnie się zatrzymajmy! Nigdy nie wiemy, czy akurat w tej chwili nie zepsuje nam się pojazd. 

Utknęliśmy pomiędzy rogatkami – co teraz? 

Co jednak, gdy pomimo zachowania szczególnej ostrożności wylądowaliśmy na przejeździe, a rogatki się opuściły?

Jeśli samochód jest sprawny, ZNISZCZMY ROGATKI.

Jak to zrobić? Wystarczy, że je staranujemy. Rogatki wyłamią się uwalniając nasz pojazd. Są one tworzone z lekkiego tworzywa, które nie uszkodzi naszego pojazdu, a koszt naprawy zostanie pokryty z naszego OC.  

Jeśli samochód jest unieruchomiony, EWAKUUJ SIĘ. 

Jak najszybciej opuść pojazd wraz ze swoimi pasażerami. Nigdy nie oczekuj na pomoc w pojeździe unieruchomionym na przejeździe kolejowym! 

Jak poinformować o unieruchomionym pojeździe, wypadku lub przeszkodzie na torach? 

Będąc już w bezpiecznym miejscu, odnajdźmy żółtą naklejkę PLK. Powinna się znajdować na tyle napędu rogatkowego lub z tyłu krzyża św. Andrzeja.
Wybierzmy numer 112 i podajmy operatorowi numer skrzyżowania, na którym ma miejsce zdarzenie. 

bezpieczny przejazd wyłam rogatkę
bezpieczny-przejazd.pl

Jak ostrzec służby o uszkodzonym oznakowaniu przejazdu, uszkodzonej rogatce czy ograniczonej widoczności na przejeździe?

Na naklejce znajdziemy również numery telefonów, na które możemy zadzwonić, aby zgłosić inne awarie, na przykład zdewastowane oznakowanie czy być może pojazd zaparkowany w sposób ograniczający nam widoczność. 

Utknięcie na przejeździe kolejowym może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach należy zawsze myśleć racjonalnie. Ceńmy własne życie ponad nasz samochód i nie bójmy się taranować rogatek. 

Źródło:
bezpieczny-przejazd.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

skrzynia DSG rozłożona

Skrzynia DSG – czy warto, opinie, koszty eksploatacji

Dwusprzęgłowa skrzynia DSG to bardzo szybka i komfortowa w użytkowaniu przekładnia. Jednak wygoda ma swoją cenę. Zobacz, czy skrzynia DSG jest trwała i czy warto ją wybrać w aucie używanym. Skrzynia DSG otworzyła nowy rozdział w kategorii skrzyń biegów w autach osobowych. Volkswagen po raz pierwszy pokazał tę skrzynię w aucie drogowym (wcześniej wykorzystywano ją…

Ładowarka auta elektrycznego VW

Kredyt na ładowarkę od Volkswagen Bank – to proste!

Potrzebujesz ładowarki wraz z instalacją, a do zakupu brakuje trochę gotówki? To proste. Volkswagen Bank ma dla Ciebie  idealne rozwiązanie! Dzięki specjalnej ofercie możesz pozwolić sobie na zakup ładowarki, nawet jeżeli nie dysponujesz pełną kwotą.  W ofercie marek VW znajdują się trzy ładowarki Charger – standardowa, Connect i Pro. Wszystkie oferują moc ładowania do 11…