"Syndrom BMW" potwierdzony naukowo! - Trends Magazines

„Syndrom BMW” potwierdzony naukowo!

Brawura na drodze, nagminne przekraczanie pewności i ignorancja przepisów – te opisy często kojarzone są z kierowcami aut premium, w tym także BMW. A teraz to zostało naukowo potwierdzone!

Naukowcy z dwóch uczelni w USA i Kanadzie przejrzeli siedem różnych badań psychologicznych dotyczących tego, jak etycznie na tle całego społeczeństwa zachowują się ludzie z klasy wyższej, czyli zamożniejsi. Doszli do jednej konkluzji: zamożniejsi zachowują się dużo bardziej nieetycznie. Dotyczy to także łamania reguł w ruchu drogowym.

Badania przeprowadzono na ulicach San Francisco. Na zatłoczonych skrzyżowaniach od 3.00 nad ranem do 18.00 obserwowano zachowania na drodze. W sumie przyjrzano się 274 kierowcom. Status samochodów punktowano od 1 (niski status) do 5 (wysoki status), uwzględniając m.in. markę, model i wiek auta. Wyniki badania dowiodły, że ci, którzy prowadzili droższe samochody, częściej kazali czekać pozostałym uczestnikom ruchu.

W drugim badaniu naukowcy obserwowali z ukrycia okolice przejść dla pieszych. Okazało się, tak jak w przypadku skrzyżowań, że kierowcy prowadzący droższe samochody, dużo częściej nie przepuszczali pieszych.

Wnioski były jasne – istnieje silny związek między zamożnością kierowcy a zachowaniem na drodze. Badacze naukowo potwierdzili więc istnienie zjawiska określanego jako „syndrom BMW” czy „mózg z mercedesa”.

Źródło: Łukasz Zboralski, Naukowcy: istnieje „syndrom BMW”. Bogaci zachowują się na drogach gorzej niż inni, brd24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Test BMW i3 – więcej prądu w prądzie

Najpopularniejszym samochodem elektrycznym Europy jest BMW i3. Teraz zainteresowanie nim może być jeszcze większe, bo producent popracował nad zasięgiem – wydłużył go do przeszło 200 km. BMW najpoważniej ze wszystkich wiodących marek potraktowało kwestię samochodów elektrycznych. Koncern odszedł od klasycznych hybryd – zbyt mało wydajnych, by spełnić oczekiwania wymagających klientów, jak również by zapewnić im…

Duże ułatwienie dla ładujących auto elektryczne. Na to czekaliśmy!

Ładowanie auta elektrycznego nie należy do najprostszych. Abonamenty, dedykowane aplikacje i dość skomplikowane procesy zniechęcają wielu użytkowników do korzystania z punktów ładowania. Nadchodzą jednak spore zmiany, które znacznie uproszczą proces ładowania.  Od 1 lipca w Niemczech operatorzy nowych publicznych stacji ładowania aut elektrycznych będą mieć obowiązek instalowania przy nich terminali płatniczych. To wielkie ułatwienie dla…