SsangYong Tivoli 1.5 T-GDI, to ciekawa propozycja - Trends Magazines

SsangYong Tivoli 1.5 T-GDI, to ciekawa propozycja

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi widok z przodu

SsangYong, to koreańska marka, którą znamy z wcześniejszych modeli Musso, Rexton czy Korando. Tym razem chce podbić polski rynek małym SUV-em lub – jak kto woli – crossoverem  o wdzięcznej nazwie Tivoli.

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi widok z tyłu

Kilka lat po pierwszym spotkaniu z marką, która m.in. na zlecenie armii amerykańskiej produkowała Jeepy, a przejęta w 2010 roku przez indyjską firmę Mahindra & Mahindra, mogłem zasiąść za kierownicą modelu Tivoli. To zupełnie nowa twarz tej marki, do tej pory kojarzącej się z niezbyt urodziwymi nadwoziami.

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi wisok z boku

Ciekawe nadwozie

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi spojler tylny

Tym razem stanął przede mną całkiem zgrabny crossover z linią przypominającą – szczególnie z przodu – Land Rovera i mocno zarysowanymi, jak na „terenówkę” przystało błotnikami. LED-owe światła z przodu, zgrabny tylny spojler i emblematy TGdi w połączeniu z kolorem Orange Pop metalik wywoływały zaciekawienie innych użytkowników dróg.

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi reflektor przedni

Zgrabne i funkcjonalne wnętrze

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi kokpit

W środku miłe zaskoczenie. Wnętrze jest po prostu bardzo zgrabne i funkcjonalne. Wszystkie przyciski są intuicyjnie rozmieszczone i nie trzeba ich gorączkowo szukać. Jeśli chodzi o zastosowane materiały, to podłokietniki nie uwierają, górna część deski rozdzielczej nie odbija się w szybie, a wykończeniowe dekory „black piano” i szczotkowane aluminium ładnie komponują się z całością. Sterowanie funkcjami z poziomu kierownicy znacząco ułatwia jazdę.

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi ekran panelu środkowego

Na początku zaskoczył mnie brak nawigacji, ale po chwili zdałem sobie sprawę, że można skorzystać z tej dostępnej w telefonie za pośrednictwem choćby CarPlay. Nie zdziwię się, gdy ten kosztowny element wyposażenia większości aut zniknie z cenników innych marek. Komfort jazdy jest bardzo dobry: nie ma problemów z wsiadaniem i wysiadaniem, fotele są bardzo wygodne, a widoczność z pozycji kierowcy bez zarzutu.

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi tylna kanapa

Dostęp do bagażnika, jego pojemność – szczególnie po położeniu oparć dzielonej tylnej kanapy – jest zupełnie wystarczająca dla tej klasy auta.

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi bagażnik

Napęd

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi silnik

Samochód napędza 1,5-litrowy silnik benzynowy T-Gdi o mocy 163 KM i momencie obrotowym 260 Nm (280 przy manulanej skrzyni) dostępnym w zakresie 1500-4.000 obr/min.

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi dźwignia zmiany biegów

Napęd na 2 lub 4 koła (w zależności od wyboru – koszt 7,5 tys. zł) przenoszony jest za pośrednictwem 6-stopniowej, automatycznej skrzyni AISIN, która bez problemów zmienia przełożenia zapewniając wystarczającą elastyczność.

Jeśli chodzi o zużycie paliwa to bez problemu mieścimy się w wyznaczonych przez producenta 7,0 l/100 km.

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi zegary

Ciekawy konkurent

SsangYong Tivoli do ciekawy konkurent dla Opla Mokki, Kia Soul czy Suzuki Vitary. Na jego korzyść przemawiają m.in. bardzo dobrej jakości materiały, dobrze rozplanowane wnętrze i przyzwoite osiągi. Czy wystarczy to, by podbić rynek i serca klientów jak niegdyś Hyundai czy Kia? Zobaczymy. Na pewno warto ubrać Tivoli pod uwagę.

Ryszard Turski

Fot. Paweł Kaczor

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi logo marki i napis Tivoli

SsangYong Tivoli 1.5 T-Gdi

NADWOZIE

długość/szerokość/wysokość (mm)          4225/1810/1613-1621

rozstaw osi (mm)                                      2600

prześwit                                                    167

masa własna (kg)                                      1445-1572

pojemność bagażnika (l)                           393

 

SILNIK/NAPĘD

oznaczenie modelowe                              1.5 T-Gdi

typ                                                             benzynowy, 4-cylindrowy

poj. skokowa (ccm)                                  1497

maks. moc (KM)                                       163

maks. mom. obr. (Nm/przy obr./min)       260 (1500-4000)

skrzynia biegów                                        6-biegowa, automatyczna AISIN

pojemność baku (l)                                   50

OSIĄGI/ZUŻYCIE PALIWA

V-maks. (km/h)                                         175

spalanie (l/100 km) śr. katalogowe/test)   7,0/7,0

CENA

Bez wyposażenia dodatkowego                86.200 zł

Gwarancja                                                 5 lat

 

Podobne

Stuningowany silnik 1.8T

1.8 Turbo to silnik prawie idealny. Jak go tuningować? Poradnik

Silnik 1.8 Turbo koncernu VAG to jeden z najpopularniejszych doładowanych silników poddawanych modyfikacjom nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Mogłoby się wydawać, że ta jednostka napędowa „złote lata” ma już za sobą. Nic bardziej mylnego, ogromny know-how i niskie ceny sprawiają, że 1.8T długo nie odejdzie do lamusa. Pięć zaworów na cylinder - 1.8T…

408 KM w Audi od ABT

Audi A6, A7 i Q8: trzy charakterystyczne samochody premium, każdy dostępny z silnikiem 3.0 TFSI, o mocy 340 KM (250 kW). ABT Sportsline zwiększa teraz moc całej dla trójki powyżej 400 KM. Jest to możliwe dzięki ABT Power, które opiera się na zaawansowanej technologicznie jednostce sterującej ABT Engine Control (AEC). Oznacza to, że moc wzrasta…