Śmierć w rajdzie Targa Tasmania - Trends Magazines
4 sierpnia 2021

Śmierć w rajdzie Targa Tasmania

targa tasmania wypadek

Jak potwierdzają organizatorzy, trzech zawodników australijskiego rajdu Targa Tasmania zginęło. Jeden kierowca, Shane Navin, zginął 23 kwietnia za kierownicą Mazdy RX-7. Z kolei zespół składający się z kierowcy Leigh Mundyiego i pilota Dennisa Neagle zginął dzień później w osobnym wypadku w Porsche 911 GT3 RS.

TT, czyli Targa Tasmania

targa tasmania wypadek
targa tasmania wypadek

Targa Tasmania bierze swoją nazwę od włoskiego Targa Florio i jest tradycyjnie pięciodniowym rajdem, który odbywa się na utwardzonych drogach. Trasa rozciąga się na ponad 1200 mil, a strona internetowa mówi, że jest to „najdłuższy i najtrudniejszy rajd po asfalcie na świecie”. To jeden wyścigów w mistrzostwach Targa Australia, które obejmują też inne zawody w Adelaide i Victoria. W przeszłości w TT brali udział tak znakomici zawodnicy jak Sir Jack Brabham, Sir Stirling Moss, Denny Hulme, Dick Johnson, Peter Brock, a nawet Walter Röhrl. W całej historii tej imprezy tylko dwóch innych kierowców zginęło podczas rywalizacji.  

“To love the beast”

O tym jak wymagający jest to rajd świetnie opowiada film “To love the beast”. To debiut reżyserski australijskiego aktora Erica Bany ukazujący jego miłość do samochodu – Forda XB Falcon Coupe zwanego też “The Beast”. Co ciekawe taki sam samochód posłużył do budowy legendarnego Interceptora z filmów Mad Max, ale to temat na osoby materiał. W “Love the Beast” Eric mający obsesję na punkcie samochodów zabiera widzów w podróż po jednej z najbardziej niebezpiecznych tras rajdu Targa Tasmania. W filmie występują też Jay Leno, Jeremy Clarkson i Dr. Phil McGraw.

Odeszli na wieczny OS

targa tasmania wypadek3
targa tasmania wypadek3

Shane Navin zginął na miejscu wypadku o godzinie 10:00 czasu lokalnego w piątek rano po przewróceniu swojej Mazdy RX-7 z 1979 roku. Jego pilot, Glenn Evans, nie doznał kontuzji. Navin miał 68 lat. Z kolei o 11:45 czasu lokalnego w sobotę rano Porsche 911 GT3 RS 2019 uderzyło w drzewo. Zarówno kierowca, jak i pilot zostali zabici i uznani za zmarłych na miejscu zdarzenia. Mundy miał 68 lat, a Neagle 59. Podjęto wysiłki, aby kontynuować rajd po śmierci Navina, ale impreza została zdegradowana do rangi trasy turystycznej po wypadku, a dotychczasowe wyniki zostały uznane za końcowe. To sprawiło, że Eddie Maguire i Zak Brakey jadący Dodgem Viperem 2016 zostali zwycięzcami. Tegorocznej edycji.

Podobne

VW Golf I LS, tuning

Piękno klasycznego VW Golfa Mk1

Podczas studiów Szymon, zgłębiający tajniki mechaniki i budowy maszyn, poznał wielu miłośników motoryzacji. Jego samego interesowała głównie klasyka (najpierw opracował i zrealizował projekt odbudowy motocykla SHL z 1963 roku), rówieśnicy zaś często rozmawiali o tuningowaniu VW. Tym sposobem dowiedział się, dlaczego koło skręcane BBS jest dla Volkswagena idealne i co to jest „gleba” czy naciąg…

THE BEST OF GTI – Wörthersee 2019 – TUNING

No i mamy listopad, czyli koniec sezonu. Wtaczamy projekty do garaży i snujemy plany na przyszły rok. Niżej, szerzej, szybciej- każdy ma inny sposób, żeby skraść serca sceny tuningowej. Jeżeli jednak nie wiesz jeszcze, o co poprosić po choinkę dla swojego Golfa, to dobrą inspiracją będzie "przegląd GTI" z ostatniej edycji kultowego zlotu Wörthersee. Zapraszamy na…