Poprzednia trójka diesel ma moc! BMW 335d xDrive F30- PREZENTACJA - Trends Magazines

Poprzednia trójka diesel ma moc! BMW 335d xDrive F30- PREZENTACJA

bmw-f30-335d-xDrive

Jak jest każda generacja „trójk”, wiedzą już prawie wszyscy miłośnicy marki. Prawie, bo nie każdy miał jeszcze okazję siąść za jej kierownicą i poczuć radość z jazdy, ale każdy zastanawia się, jaką konfigurację najchętniej by wybrał. Po  jeździe F30 polecam 335d xDrive.

bmw-f30-335d-xDrive

Nie będę opisywał stylistyki nowej „trójki”, bo jest już dobrze znana. Co prawda limuzyna w alpejskiej bieli prezentuje się znakomicie, ale to nie wszystko, co w tym wypadku przyciąga wzrok. Jej rasowy charakter podkreśla sportowy pakiet M, warty ponad 20 tys. zł. Jednak nie są to wyrzucone pieniądze.

bmw-f30-335d-xDrive

Indywidualizm kosztuje, tak jak dobrze skrojony garnitur. Osiemnastocalowe felgi z delikatnie prześwitującymi przez nie niebieskimi zaciskami sportowych hamulców od razu rzucają się w oczy. Nie tak, jak cały pakiet aerodynamiczny, ale nie o to tutaj chodzi. To nie krzykliwy pokaz siły, która ujawnia się dopiero po zajęciu miejsca w fotelu i uruchomieniu silnika.

bmw-f30-335d-xDrive

Prawie 3-litrowy silnik (2993 ccm) o mocy 313 KM powoli budzi się do pracy po wciśnięciu guzika start. Już pierwsze dodanie gazu daje znać, że to nie ospały wół roboczy, ale rasowy drapieżca. I tak faktycznie jest. Gdyby nie xDrive, mało doświadczony kierowca miałby kłopot z okiełznaniem tej „trójki”. Na szczęście inżynierowie z Monachium wiedzą, iż ich samochody kupują nie tylko sportowcy. 313-konny silnik sprzęgnięty z 8-biegową sportową automatyczną skrzynią biegów spisuje się znakomicie.

bmw-f30-335d-xDrive

Zmiana samoczynna przełożeń czy też ręczna łopatkami przy kierownicy odbywa się tak, jak każdy chyba marzy. Bez zawahania i bez zgrzytów. Dla zabawy można w 335d stać się ekokierowcą, bo i taki tryb jazdy mamy do wyboru. Tylko po co? Skoro już mamy drapieżcę, niech nim pozostanie. Dlatego też zapomnijmy o katalogowym spalaniu w cyklu pozamiejskim na poziomie 4,9 l/100 km, które raczej będzie wielkości 7 l/100 km. Za to przyspieszenie i bardzo dobre trzymanie drogi wynagrodzi nam wszystko.

bmw-f30-335d-xDrive

Przyjemności i radości z jazdy dodaje oczywiście dobrze zaprojektowane i wyposażone wnętrze. Kierownica ze znaczkiem M czy skórzane fotele z czarnym obiciem o nazwie Dakota (8468 zł) ładnie komponują się z alpejska bielą. Trochę Ameryki w Europie. Także zmodyfikowany iDrive z serwisem Concierge i RTTI (Real Time Traffic Information) pomagają, a nie przeszkadzają w jeździe. No i w końcu doczekałem się odcinka A2 Warszawa ‒ Stryków w nawigacji.

bmw-f30-335d-xDrive

Podsumowując. Nie można mieć żadnych zastrzeżeń do tego auta. Także do ceny, która wynosi 330.387 zł (wersja bazowa to 234.300 zł, resztę to koszty dodatków). Ktoś, kto chce mieć auto dopasowane do swojej osobowości, musi mieć też odpowiednio gruby portfel. Szkoda jedynie, że tak mało osób zarabia tak dużo, jak powinno. I oni byliby szczęśliwi, i BMW.

Ryszard Turski

Fot. Piotr Smoliński

bmw-f30-335d-xDrive

BMW 335d xDrive

SILNIK/NAPĘD: 2993 ccm, 313 KM, 8-stopniowa sportowa, automatyczna skrzynia biegów

SPALANIE: średnie (teoretyczne): 5,4 l/100 km,

w trakcie testu (średnie): 7,4 l/100 km

CENA: 330.387 zł

(BMW TRENDS 6/2013)

Podobne

M50B25 – wzmacnianie silnika

Sporo osób jest zainteresowana zwiększania mocy w popularnej dwuipółlitrówce M50B25.  Oto kilka sprawdzonych mocno „garażowych” sposobów. Wersja podana poniżej wymaga odwagi. Możliwość bezawaryjnej jazdy drastycznie maleje wraz z oszczędzaniem na kolejnych podzespołach. Każdy powinien sam zastanowić się nad ryzykiem i, naprawdę, nie warto tego robić na swoim jedynym samochodzie. Przedstawione informacje pochodzą  z  doświadczenia z tak uturbionym…

Zwycięzca konkursu „Pokaż swoje BMW”

Dobiegł końca nasz KONKURS - "Pokaż swoje BMW". Oto zwycięzca, którego wyłoniliśmy po kilku tygodniach waszych głosów i komentarzy oraz redakcyjnej dyskusji.Jeszcze raz z przyjemnością mogę napisać, że z roku na rok poziom zgłaszanych do "BMW TRENDS" aut jest coraz wyższy. To, co robicie ze swoimi bawarkami, jak je dopieszczacie - nie tylko wizualnie - robi wrażenie nie…