Piękno legendarnego Karmanna Typ 14 - Trends Magazines

Piękno legendarnego Karmanna Typ 14

VW Karmann Ghia Typ 14 widok z góry

Najbardziej zagorzali miłośnicy zabytkowych samochodów zazwyczaj wyruszają po nie za zachodnią granicę. Podobnie było w przypadku Marcina, który po swojego Karmanna pojechał do Niemiec w 2000 roku. 31-letni wówczas samochód nie był wprawdzie w idealnym stanie technicznym, ale miał udokumentowaną przeszłość. Poza tym niemal w 100 procentach był oryginalny. Niemal, bo w dowodzie widniał przeznaczony specjalnie dla Volkswagena tłumik firmy Supersprint.

Szukanie pomysłu na Karmanna innego niż wszystkie

Na szczęście nadmiernie nie hałasował, więc nowy właściciel postanowił go zostawić. Ogólna kondycja tego coupé była jednak na tyle dobra, że Marcin wrócił nim do kraju i jeździł jeszcze dwa lata, zanim poddał auto kompletnej renowacji.

W  tym czasie skompletował niezbędne części, bez których remont byłby niemożliwy, po czym zaczął opracowywać koncepcję nowego wyglądu Karmanna. Zaprojektowane przed kilkudziesięcioma laty nadwozie auta wciąż budziło emocje, ale za sprawą kilku kosmetycznych zabiegów można było je znacznie uatrakcyjnić.

Należało jednak trzymać się ścisłego harmonogramu. Aby Karmann przetrwał następną dekadę, przeprowadzono dokładną odnowę blacharki. Odbudowano z nowych płatów, progów wewnętrznych i zewnętrznych płytę podłogową, która była w najgorszym stanie.

VW Karmann Ghia Typ 14 widok z góry

Następnie ocynkowano ją metodą natryskową, a karoserię pomalowano lakierem Basaltschwarzmetallic z palety Porsche. Dość żmudna praca przyniosła zaskakująco pozytywny rezultat.

VW Karmann Ghia Typ 14 felga Porsche

Wraz z odświeżonymi chromowanymi elementami nadwozia czarny kolor jeszcze bardziej uwydatnił sportowy charakter VW. Dalsze prace skupiły uwagę właściciela i osób mu pomagających na zawieszeniu.

Nietypowe zawieszenie Karmanna

Samochód miał jeździć tylko podczas szczególnych okazji, zatem pozwolono sobie nieco go obniżyć. W przednim układzie zastosowano rozwiązanie sugerowane przez CSP – zwrotnice z półosią osadzoną o 2,5 centymetra niżej.

VW Karmann Ghia Typ 14 koło Parsche

Dodatkowo zamontowano regulowane sportowe amortyzatory Koni i wytrzymalsze gumy wykonane z poliuretanu. Również hamulce skutecznie zmodyfikowano.

VW Karmann Ghia Typ 14 widok z przodu

Przednie tarcze oraz tylne bębny mają nowy rozstaw otworów, pozwalający dopasować się do felg. I to nie byle jakich, bo w nadkolach wygospodarowano miejsce dla ręcznie polerowanych obręczy Fuchs Porsche o średnicy 15 cali i szerokości 4,5 cala z przodu i 5,5 z tyłu.

Piękne wnętrze klasyka

 

Drugi rozdział odbudowy otworzyły prace we wnętrzu pojazdu. Sfatygowana wieloletnim użytkowaniem tapicerka nadawała się do wymiany.

VW Karmann Typ 14 kokpit

Marcin zdecydował się na czerwoną skórę, która pod względem kolorystycznym ładnie współgra z pozostałymi elementami kabiny.

VW Karmann Typ 14 kierownica Nardi Torino

Pojawiły się także dywaniki, wykonane z oryginalnego materiału boucle oraz kilka dodatków, jak drewniana kierownica sygnowana emblematem Nardi i lewarek zmiany biegów Empi, którego skok skrócono dla poprawienia komfortu i szybkości przełożeń.

VW Karmann Typ 14 dźwignia zmiany biegów

Reszta epokowych detali pozostała bez zmian i dobrze, bo dzięki nim odczuwalny jest klimat wczesnych lat 60. ubiegłego wieku.

Renowacja silnika

Ostatnią fazą renowacji był kompleksowy przegląd silnika i, jak się później okazało, jego niewielki remont. Benzynowa jednostka o pojemności 1483 ccm i mocy 43 KM po kilkudziesięciu latach eksploatacji miała prawo nieco zaniemóc.

VW Karmann Typ 14 silnik

Na szczęście nie ma zbyt nieskomplikowanej konstrukcji, więc dzięki błyskawicznej interwencji sprawnych mechaników szybko udało się przywrócić jej pełną sprawność. Może nie jest demonem szybkości, ale w tego typu pojazdach liczy się coś więcej niż wgniatający w fotel potężny moment obrotowy.

VW Karmann Typ 14 filtr powietrza

Marcin powiedział, że dla niego niesamowitym przeżyciem była podróż z Niemiec do Polski nowo zakupionym autem. W takim razie wyobraźcie sobie, co odczuwa teraz, po kompleksowej odbudowie samochodu, ślubnego prezentu dla żony, który można z powodzeniem zaliczyć do najładniejszych Karmannów Typ 14 w Polsce.

VW Karmann Typ 14 aparat zapłonowy

Wysłannicy VW TRENDS przekonali się o tym na własnej skórze…

Czysta przyjemność jazdy

Jazda tym autem to wyjątkowa przyjemność. Przednie fotele ustawione są nisko, niczym w współczesnym sportowym bolidzie. Gdzieś spod podłogi dobywa się basowy pomruk wypływający z układu wydechowego Supersprinta.

VW Karmann Typ 14 przednie fotele

Sztywna karoseria, dodatkowo wzmocniona sportowymi komponentami Koni, twardo przekazuje każdą nierówność na plecy podróżujących.

VW Karmann Typ 14 tylna kanapa

Przez małe okienka podziwiamy krajobraz… Czy można wyobrazić sobie coś piękniejszego?

 

Piotr Mokwiński

Fot. Mikołaj Urbański

VW Karmann Ghia Typ 14 widok od tyłu

Volkswagen Karmann Typ 14, 1969 r.

Silnik: benzynowy, 1483 ccm, 43 KM; po regeneracji i niewielkim remoncie, dołożony sportowy filtr powietrza K&N.

Nadwozie: po gruntownej odbudowie, płyta podłogowa z nowymi płatami, progami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ocynkowana metodą natryskową; nowy lakier Basaltschwarzmetallic z palety Porsche, białe klosze kierunkowskazów przednich, jednolite czerwone lampy z tyłu.

Zawieszenie: amortyzatory Koni z regulacją twardości, wszelkie elementy gumowe wykonane z poliuretanu, zawieszenie przednie CSP ze zwrotnicami z osadzoną półosią o 2,5 cm niżej niż pierwotnie, stalowe przewody hamulcowe, przednie tarcze i tylne bębny z nowymi otworami dopasowanymi do felg.

Koła: ręcznie polerowane 15-calowe felgi Fuchs Porsche o szerokości 4,5 cala z przodu i 5,5 z tyłu.

Wnętrze: skórzana czerwona tapicerka, dywaniki wykonane z oryginalnego materiału boucle, drewniana kierownica Nardi, lewarek zmiany biegów Empi o skróconym skoku.

Karmann Typ 14 Marcin z Jastrzębia Zdroju.

(VW TRENDS 6/2009)

Podobne

Jak działa aktywny tempomat ACC?

Automatyczne skrzynie biegów są coraz częściej wybieranym dodatkiem nowych samochodów. By w jeszcze większym stopniu zwiększyć komfort jazdy, poza automatem warto zamówić ACC, czyli aktywny tempomat. Sprawdźmy, jak to działa.   Tempomat jest udogodnieniem znanym od dziesiątek lat. Wystarczy go włączyć i ustawić pożądaną prędkość, by samochód utrzymywał ją bez ingerencji kierowcy. Niestety, w coraz gęstszym…

BMW X4 20d

Małe, ale ciekawe BMW X4 xDrive20d

BMW wymyśliło kolejny nowy rodzaj nadwozia (SAC) wraz z pojawieniem się w 2007 roku modelu X6. Okazał się wielkim światowym sukcesem. Dzięki temu koncern nabrał apetytu na poszerzenie gamy modeli Sports Activity Coupé i teraz w ofercie mamy duże X6, małe X2 i prezentowane X4. Pierwsza generacja (F26) debiutowała w 2014 roku i w ciągu czterech lat BMW sprzedało około 200 tysięcy sztuk…