Opona Pirelii Stella Bianca wraca po latach - Trends Magazines

Opona Pirelii Stella Bianca wraca po latach

Po przeszło 50 latach ciągłej produkcji opon radialnych, Pirelli powraca do produkcji tradycyjnych opon krzyżowych (diagonalnych). Nowa odsłona kultowych opon skierowana jest do miłośników klasycznych samochodów, którzy chcą utrzymać ich oryginalny wygląd i historyczną duszę, przy jednoczesnym zachowaniu współczesnych parametrów jezdnych.

Przy współpracy z takimi producentami jak renomowany dział Ferrari Classiche, firma Pirelli stworzyła nową oponę z rodziny Collezione. Jej premiera miała miejsce na targach klasycznych samochodów i motocykli – Padova Classic we Włoszech. Rezultatem wprowadzenia nowej opony jest powrót historycznej nazwy Stella Bianca –  pierwszej nowoczesnej opony marki Pirelli, która została wprowadzona w 1927 roku, a wzór jej bieżnika był najdłużej produkowanym w historii firmy.

 

HISTORYCZNY POWRÓT

W 1927 roku  inżynierowie Pirelli opracowywali nowy typ opony – Stella Bianca. Model ten pozostawał kluczową częścią oferty firmy przez dziesięciolecia, aż do początku lat pięćdziesiątych, kiedy to ustąpił miejsca modelowi Pirelli Stelvio. Tuż przed zasłużoną emeryturą, Stella Bianca triumfowała w Grand Prix Włoch na torze Monza w samochodzie Ferrari 500, prowadzonym przez legendarnego kierowcę Formuły 1 Alberto Ascariego.

POWRÓT OPONY DIAGONALNEJ

 

 

Współczesna opona Pirelli Stella Bianca wygląda tak samo jak jej protoplasta, jednak
w swojej budowie skrywa nowoczesne technologie. Zastosowane mieszanki odzwierciedlają najnowsze osiągnięcia technologiczne marki Pirelli, gwarantujące wydajność, bezpieczeństwo i pewność prowadzenia nawet w trudnych warunkach. Konstrukcja opony inspirowana jest historycznym projektem. Wybór ten został podyktowany chęcią przywrócenia oryginalnego wyglądu klasycznym samochodom, do których przeznaczona jest opona Stella Bianca.

Wzór bieżnika nowej Pirelli Stella Bianca został odtworzony z pomocą archiwum Fondazione Pirelli, gdzie przechowywane są wszystkie historyczne dokumenty firmy. Znakowanie na ściankach bocznych oraz logotyp Pirelli z tamtych lat zostały również odwzorowane przez zespół projektantów, którzy dokładnie przeanalizowali materiały zgromadzone przez fundację. Rozmiar wybrany dla opony Pirelli Collezione Stella Bianca jest najbardziej popularnym rozmiarem dla klasycznych samochodów sportowych – 6.00-16.

Sam bieżnik natomiast, jest bardzo zbliżony do oryginalnego modelu Pirelli Corsa. Opona Stella Bianca z 1927 roku była bardzo nowoczesna i wyprzedziła swoje czasy na tyle, że była w dalszym ciągu montowana w samochodach z lat 50-tych XX wieku, takich jak Ferrari 166 S, czy Jaguar XK120.

Ten sam model opony Stella Bianca był używany w najbardziej wymagających dyscyplinach sportów motorowych.

Podobne

Tuning-VW-Garbus-Vochol-Beetle-widok auta

Tuning inspirowany folklorem na przykładzie Garbusa – jak wam się podoba?

Legendarny Garbus był tuningowany na tysiące sposobów. Egzemplarz nazwany Vochol udowodnił, że wciąż można stworzyć coś wyjątkowego. Folklor był inspiracją dla wielu artystów. Jednak ludzie z branży motoryzacyjnej podchodzili do niego z rezerwą. Okazuje się, że niesłusznie, czego najlepszym przykładem jest Vochol, który powstał na bazie Beetle’a z 1990 roku. Karoserię auta szczelnie obłożono dwoma milionami kolorowych szklanych…