O co należy zadbać, aby wędkować legalnie? - Trends Magazines

O co należy zadbać, aby wędkować legalnie?

First fishing trip of father and son

Jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu jest wędkowanie. Pozwala nie tylko na złapanie oddechu po pracy, ale również może być doskonałym sposobem na poznawanie nowych ludzi. Jak jednak zacząć łowić, aby wszystko odbyło się w pełni legalnie?

Zalety wędkowania

Każdy, kto choć raz wybrał się na ryby, z pewnością odkrył, jak wiele plusów ma to hobby. Jest idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu z dala od hałaśliwego miasta, na łonie natury, gdzie można odpocząć i odprężyć się, a także nawiązać nowe znajomości z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania.

Nie jest rzadkością, że bardziej doświadczeni wędkarze udzielają porad tym mniej zaawansowanym. Właśnie w ten sposób można poznać ciekawych ludzi i nawiązać przyjaźnie na lata.

Wędkowanie to satysfakcja związania ze złowieniem różnych okazów ryb, ale także sposób na ciekawe spędzenie weekendu z przyjaciółmi i rodziną. Dlatego, jeśli jeszcze nigdy nie łowiłeś, a masz na to chęć, to powinieneś spróbować, a być może okaże się, że będzie to idealne hobby również dla ciebie.

Legalne wędkowanie

Warto jednak pamiętać, że łowienie powinno odbywać się legalnie, a zatem zobowiązany jesteś do posiadania karty wędkarskiej, którą musisz zawsze mieć przy sobie. Istnieje tylko kilka wyjątków od tej zasady.

Przede wszystkim osoby do czternastego roku życia nie muszą posiadać karty wędkarskiej. Mogą jednak dokonywać połowu amatorskiego tylko pod okiem osoby dorosłej, posiadającej kartę łowiecką. Karty wędkarskiej nie muszą posiadać także cudzoziemcy, przebywający tymczasowo na terytorium Polski. Z obowiązku są również zwolnione osoby, które łowią na terenie prywatnych hodowli ryb, o ile dostały zgodę właściciela.

W innych przypadkach konieczne jest posiadanie tego dokumentu. Brak wyrobionej karty łowieckiej, jak również nie zabranie jej ze sobą na połów w miejscu publicznym, grozi konsekwencją w postaci mandatu karnego w wysokości 200 złotych. Przeprowadzić kontrolę może nie tylko policja, ale również straż rybacka, łowiecka, czy straż parków narodowych.

Jak wyrobić kartę wędkarską?

Kartę wędkarską można uzyskać, składając wniosek do najbliższego Polskiego Koła Wędkarskiego. Następnie należy uiścić odpowiednią opłatę i przystąpić do egzaminu w wyznaczonym terminie. Na egzaminie obowiązuje zakres wiedzy, dotyczący znajomości zasad połowu ryb i warunków ich ochrony. Do egzaminu nie muszą przystępować jedynie osoby, które zdobyły średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.

Warto pamiętać, że na egzaminie wymagany jest dowód osobisty bądź w przypadku osób nieletnich legitymacja potwierdzająca tożsamość. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku, należy zabrać zaświadczenie o zdanym egzaminie, podanie, dwie fotografie, a także wymaganą kwotę pieniędzy do najbliższego starostwa powiatowego, w celu wydania karty wędkarskiej.

Co zrobić po uzyskaniu karty?

Po otrzymaniu karty wędkarskiej można przystąpić do łowienia, a zatem jest to czas na uzupełnienie swojego sprzętu oraz znalezienie najlepszych łowisk w okolicy. W celu wybrania wędek, przynęt i innych akcesoriów zapraszamy do specjalistycznego sklepu https://sklep-wedkarski.info/, gdzie bez wątpienia znajdzie się ekwipunek dla każdego początkującego i zaawansowanego wędkarza.

Podobne

Jeden z dziesięciu, czyli BRABUS G V12 900

BRABUS G V12 900 „ONE OF TEN” (jeden z dziesięciu) świętuje swoją światową premierę na IAA 2019 we Frankfurcie nad Menem. Piętnaście lat po prezentacji pierwszego BRABUSa G V12 na Geneva Motor Show 2004 inżynierowie ponownie wszczepili silnik V12 z podwójnym turbodoładowaniem do nadwozia Mercedesa Klasy G. Tym razem do typoszeregu W 463A. 6,3-litrowy silnik…

Bokserski czempion BMW – TECHNIKA

Świat motocykli rządzi się swoimi prawami. Kto z Was widział pod maską fabrycznego samochodu tak piękny silnik jak ten? BMW pokazało właśnie swoje najnowsze dziecko.  To na nowo opracowany 2-cylindrowy silnik typu bokser - „Big Boxer” . Wygląda niczym połączenie amerykańskiego autokaru Greyhound z lat 50-tych z mikserem Kitchen Aid. Innymi słowy jest piękny. Projektant…