Nowe opony letnie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? - Trends Magazines

Nowe opony letnie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Tył Mitsubishi nocą

Nie tylko zimą opony samochodowe wystawiane są na próbę wytrzymałości. Korzystając z opon letnich, również trzeba liczyć się ze zróżnicowanymi warunkami na drodze. Wreszcie pamiętaj o poszczególnych parametrach opon letnich, dzięki którym wybrany model będzie idealnie pasował do Twojego auta. Sprawdź, o czym warto pamiętać, wybierając opony letnie do samochodu.

W przeciwieństwie do opon zimowych, których zadaniem jest wytrzymałość przy niskich temperaturach i skuteczne odprowadzanie śniegu spod bieżnika, opony letnie muszą nierzadko zmagać się na zmianę z rozgrzanym asfaltem bądź jazdą po wyjątkowo mokrej nawierzchni. Chociażby z tego względu warto zadbać o to, żeby opony letnie w Twoim samochodzie były odpowiednio dopasowane. Dowiedz się również, w jakich okolicznościach należy wymienić opony letnie na nowe.

Dopasuj rozmiar opon letnich do swojego auta

Poszukiwania opon do auta najlepiej rozpocząć od zawężenia dostępnych modeli do tych, które będą kompatybilne z Twoim samochodem. Najważniejsze jeśli chodzi o rozmiar opony, są trzy parametry: szerokość, wysokość oraz średnica. Zarówno opony letnie, jak i opony zimowe są zawsze opisane, a wspomniane cechy opon znajdziesz na ich bocznej części, gdzie wytłoczony jest np. taki zapis: 225/45R17. Pierwsza liczba odpowiada za szerokość opony i jest wyrażona  w milimetrach, zatem ta przykładowa opona letnia ma 225 mm szerokości. Kolejna liczba to wysokość profilu. Podana jest w procentach i określa stosunek wysokości profilu opony do jej szerokości. Trzeci symbol, czyli w tym przypadku R17 odnosi się do konstrukcji opony oraz średnicy felgi, na którą będzie pasować. W tym przypadku będzie opona radialna przystosowana do 17-calowych felg. Najpopularniejsze średnice opon letnich, jakie znajdziesz w sprzedaży to: 13″, 14″, 15″, 16″, 17″, 18″, 19″, 20″ oraz 21″.

Mitsubishi na parkingu

Parametry opon letnich, które pozwolą Ci dopasować skutecznie opony letnie do samochodu, znajdziesz także w instrukcji obsługi pojazdu oraz na tabliczce znamionowej. Oznaczenia opon letnich są uniwersalne i na każdym dostępnym modelu bez trudu znajdziesz odpowiednie oznaczenia. Podobnie będzie w przypadku, kiedy kupujesz opony letnie w sklepie internetowym. Kiedy wejdziesz na stronę https://intercars.pl/opony/osobowe/letnie zauważysz, że przy wszystkich oponach letnich dopisane są konkretne wartości, dzięki którym od razu będziesz wiedzieć, jakie opony letnie wybrać do swojego samochodu.

SUV w czasie jazdy

Zwróć uwagę na warunki pogodowe

Miesiące letnie w naszym kraju bywają mocno zróżnicowane pogodowo, dlatego jeśli interesują Cię nowe opony letnie, zwróć uwagę nie tylko na warunki jazdy w wysokich temperaturach, ale również to, jak ogumienie poradzi sobie na mokrych nawierzchniach. Co zapewni komfort jazdy po mokrej nawierzchni latem? Istotne będą takie parametry jak:

  • rowki i lamelki, które pomagają w odprowadzaniu wody spod opony, co zmniejsza ryzyko aquaplaningu i zwiększają przyczepność. Głębokość bieżnika również ma w tej kwestii znaczenie;
  • specjalna mieszanka gumy lub obecność materiałów antypoślizgowych, dzięki którym auto zachowuje lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni;
  • cena – to jeden z najprostszych kryteriów wyboru, ponieważ tanie opony letnie zazwyczaj nie zapewniają komfortu jazdy w czasie obfitych opadów deszczu. Dlatego warto zdecydować się przynajmniej na opony klasy średniej, które zostały zaprojektowane z myślą o jeździe w zróżnicowanych warunkach.

Profil bieżnika ma także przełożenie na niskie opory toczenia samochodów osobowych. Opór toczenia może skracać drogę hamowania w trudnych warunkach i zapewniać dobrą przyczepność, ale jednocześnie określony bieżnik może przekładać się na większe spalanie paliwa.

Wnętrze Mitsubishi

Czy przy wyborze opon letnich warto wziąć pod uwagę opinie i recenzje?

Bez względu na to, czy szukasz opon do jazdy po suchej nawierzchni, czy głównym kryterium przy zakupie opon letnich jest ich cena, dostępne w sieci opinie innych użytkowników oraz fachowe recenzje mogą być przydatne. Nie zawsze oczywiście spotkasz się z fachowymi wpisami, niemniej nawet znaleziony na portalu motoryzacyjnym ranking opon letnich może pomóc znaleźć modele, które zagwarantują bezpieczeństwo jazdy i optymalne osiągi.

Szczególnie przydatne mogą być opinie użytkowników po kilku sezonach użytkowania. Często ewentualne wady opon wychodzą na jaw po dłuższym czasie jazdy. Długie testy pozwalają też zweryfikować takie parametry jak, chociażby wpływ na zużycie paliwa.

Kiedy przychodzi czas na wymianę opon na nowe?

Znasz już najważniejsze aspekty, którymi warto kierować się przy zakupie ogumienia. Wskazaliśmy popularne rozmiary oraz rodzaje opon, które będą odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Na koniec jednak skupimy się na tym, kiedy zmienić opony na nowe? W przeciwieństwie do rozmiaru, informacji na ten temat nie znajdziesz na boku opony. Na co zatem zwrócić uwagę?

Producenci opon wskazują, że ogumienie może wykazywać oznaki znacznego zużycia po np. 5 latach użytkowania. Jest to jednak spore uogólnienie, ponieważ ogromny wpływ na kondycję opon ma chociażby fakt, czy samochód jest garażowany, czy może cały czas stoi na świeżym powietrzu. Niezwykle istotny jest także styl jazdy kierowcy i np. to, jak obciąża ogumienie w zakrętach. Generalnie więc warto samemu regularnie monitorować stan ogumienia i zwracać uwagę na najczęstsze symptomy zużycia opon, do których zaliczymy m.in.:

  • często spadające ciśnienie w oponach – spadek ciśnienie nie musi oznaczać przebitego ogumienia, ale także znaczące przetarcia, które na pierwszy rzut oka mogą być niezauważalne;
  • pęknięcia i wybrzuszenia – zmiana faktury gumy to podstawowa oznaka tego, że czas na zmianę opon i zakupy;
  • zużyty bieżnik – kolejny powszechny aspekt, który przekłada się na konieczność wymiany opon

(Materiał partnera)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Znak B-33 30km/h w zabudowanym

30 km/h w terenie zabudowanym? Jest postulat ETCS

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) postuluje za ograniczeniem prędkości na drogach z powodu… Rosyjskiej agresji na Ukrainę. Skąd wysnuto takie wnioski? I czy naprawdę będziemy jeździć 30km/h w terenie zabudowanym? Atak na Ukrainę przyczyną kryzysu paliwowego Postulat ten ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę, której nierozerwalnym skutkiem jest problem z dostawami ropy naftowej. Według…

Tuning VW T2 Doka auto od tyłu

VW T2 Doka z silnikiem Subaru zrobiony własnoręcznie przez… stolarza

VW T2 Doka Jarka jest wyjątkowa. Zaskakuje dźwiękiem, osiągami i wyglądem. Wrażenie robią zwłaszcza elementy z prawdziwego drewna. Właściciel Transportera, z zawodu stolarz, wykonał je własnoręcznie. Teoretycznie w tuningu wymyślono i zrobiono już wszystko. Ale to tylko teoria. Na świecie są miliony osób zainteresowanych przeróbkami swoich pojazdów. Każdy ma inny pomysł na modyfikacje. Jedni sięgają po gotowe elementy, inni wzorują…