Sytuacja na rynku aut używanych nie była tak dobra od lat. Polacy chętnie kupują samochody z importu, co ciekawe nie tylko z Niemiec, ale także auta z innego kraju są bardzo popularne. Oto najpopularniejsze auta używane, które sprowadziliśmy do Polski w marcu 2024.
Rośnie import samochodów z drugiej ręki. Polacy kupują więcej samochodów z drugiej ręki prawdopodobnie dlatego, że nowe modele są coraz droższe i bardziej narażone na awarie. A jednak większość ceni sobie „spokój” użytkowania auta przez dłuższy czas, choć oczywiście to kwestia złożona.
Instytut Samar podaje, że marzec był dziewiątym z rzędu miesiącem rosnącego importu. Co więcej, to najwyższy wynik od 42 miesięcy. Oznacza to, że po okresie stagnacji i niepokoju wywołanych kolejno pandemią koronawirusa, mniejszą dostępnością używanych samochodów i konfliktem na Ukrainie, rynek powoli się stabilizuje. Prognozy Samaru na 2024 rok mówią o imporcie rzędu 870-900 tys. używanych samochodów, czyli na poziomie zbliżonym do czasów sprzed pandemii.
Najpopularniejsze auta używane sprowadzone w marcu 2024
W trzecim miesiącu tego roku sprowadziliśmy do Polski 85 181 samochodów. Najchętniej wybieranym krajem są tradycyjnie Niemcy, ale dużym zainteresowaniem cieszą się także Stany Zjednoczone (4. miejsce pod kątem kraju, z którego pochodzi import). Na auta z USA trzeba jednak uważać, bo w dużej mierze sprowadzone stamtąd pojazdy były uszkodzone.
A jakie modele są najchętniej sprowadzane? Lista modeli raczej nie powinna dziwić:
- Volkswagen (21,3 tys. rejestracji),
- Ford (20,5 tys. rejestracji),
- Opel (19,9 tys. rejestracji),
- Audi (18,0 tys. rejestracji),
- BMW (13,4 tys. rejestracji).
Wśród najczęściej rejestrowanych aut z zagranicy o palmę pierwszeństwa nieustannie rywalizują: Opel Astra (6,1 tys. rejestracji), Volkswagen Golf (5,7 tys. rejestracji) i Audi A4 (5,5 tys. rejestracji). W pierwszej dziesiątce znajdują się:
- BMW serii 3 (4,3 tys.),
- Ford Focus (4,0 tys.),
- Audi A3 (3,6 tys.),
- Volkswagen Passat (3,5 tys.),
- Ford Fiesta (3,2 tys.),
- Opel Corsa (3,2 tys.),
- Nissan Qashqai (3,1 tys.)
Wśród jednostek napędowych największym wzięciem cieszą się te benzynowe (57,4 proc.). Mimo wprowadzenia w Polsce stref czystego transportu, sporym zainteresowaniem cieszą się też diesle z drugiej ręki. Udział samochodów z silnikami wysokoprężnymi na liście aut importowanych w 2024 roku wynosi 41,9 proc.
Elektryki to wciąż towar niszowy, w marcu auta na prąd stanowiły zaledwie 0,6 proc. wśród wszystkich sprowadzonych do Polski.
Kupujemy używanego VW Tourana II (2015 – ): opinie, wady, zalety