Najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego ? - Trends Magazines

Najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego – też to robisz?

Sygnalizator uliczny skrętu w lewo

Wydaje się, że najczęściej kierowcy ignorują znak ograniczenia prędkości lub też nagminnie wymuszają pierwszeństwo. I choć kierowcy w naszym kraju mają tendencję do zbyt szybkiej jazdy, to powszechniejsze przewinienia są zupełnie inne. Jakie są najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego?

Najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego – do czego się przyznajemy? 

Podobno przeciętny kierowca zapytany o to, czy zdarza mu się łamać przepisy, odpowie twierdząco, natomiast nadal będzie uważać się za świetnego kierowcę. Do jakich przewinień zwykle przyznajemy się bez bicia? Najczęściej do przekraczania ograniczeń prędkości. Wynika to z faktu, że w naszym kraju, mimo upływu lat, nadal mamy zbyt dużą tolerancję dla piratów drogowych.
Mamy jednak dużo więcej za uszami, niż się wydaje. Nieprzestrzeganie poniższych przepisów wynika najczęściej z ich nieznajomości, rzadziej z łamania ich z premedytacją.

Problematyczna zielona strzałka warunkowa

Tak zwana strzałka warunkowa, czyli strzałka do skrętu warunkowego w prawo (rzadziej w lewo), przysparza dużo problemów naszym rodzimym kierowcom. Legenda głosi, że każdy kandydat na kierowcę po otrzymaniu swoich uprawnień automatycznie zapomina do czego ona służy.

Sygnalizator uliczny z czerwonym światłem i zieloną strzałką
Strzałka ta, gdy świeci się na zielono, uprawnia nas do wjazdu na skrzyżowanie pomimo świecącego się światła czerwonego na sygnalizatorze głównym, ale dopiero po wcześniejszym zatrzymaniu się przed sygnalizatorem. Dokładnie na tym polega “warunek”. Czyli możemy jechać, ale jeśli wcześniej zatrzymamy się przed sygnalizatorem i upewnimy się, że strzałka nadal wyświetla nam odpowiedni komunikat. Wynika to ze światła czerwonego.
W praktyce, gdy świeci się zielona strzałka, możemy zaobserwować całe sznury samochodów przejeżdżające na “tej strzałce” bez zatrzymania, a każdy pojazd chcący się zatrzymać robi to z sercem w gardle w obawie o stan swojego tylnego zderzaka.

Pierwszeństwo łamane – kiedy należy używać kierunkowskazów? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat 

Zakaz wjazdu na skrzyżowanie, gdy nie można kontynuować jazdy

Zjawisko to najczęściej możemy zaobserwować na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Kilka samochodów bezmyślnie wjeżdża za zielony sygnalizator, po czym zatrzymuje się w korku na samym środku skrzyżowania. Otóż zielone światło nie uprawnia nas do bezwarunkowego wjazdu na skrzyżowanie! Ustawa Prawo o ruchu drogowym jest w tym bardzo precyzyjna: “Kierującemu pojazdem zabrania się: wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy”.
Krótko mówiąc, jeśli nie ma miejsca za skrzyżowaniem na Twój pojazd, to musisz czekać.

„Jazda na suwak” i szeryfowie

Blisko dwa lata temu w życie weszła nowelizacja przepisów dotycząca tak zwanej “jazdy na suwak”. Dzięki jeździe na zamek błyskawiczny znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu. Oczywiście, gdy wiemy jak to zrobić.

Znaki na jezdni
Jazdę na suwak stosujemy w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu. Ważnym jest, że tylko w sytuacji znacznego natężenia ruchu i korków. Niestety ustawodawca nie określił precyzyjnie, kiedy mamy do czynienia ze “znacznym natężeniem ruchu”. Wydaje nam się jednak, że każdy kierowca potrafi sam ocenić kiedy ma do czynienia z taką dokładnie sytuacją.
Niestety kierowcy popełniają kardynalne błędy. Na przykład chcąc zmieniać pas jak tylko ujrzą znak informujący o wkrótce kończącym się pasie, czy uniemożliwiają jazdę kończącym się pasem ruchu innym uczestnikom. Przypominamy, że za drugie z wymienionych zachowań grozi mandat. Pamiętajmy, że musimy dojechać do końca pasa z prędkością zbliżoną do prędkości aut obok, a następnie zasygnalizować manewr i zmienić pas .

Zakaz zawracania na strzałce kierunkowej do skrętu w lewo

Mało kto pamięta ze swojego kursu na prawo jazdy, kiedy możemy wykonywać manewr zawracania. Najprościej rzecz ujmując, to wtedy, gdy nie mamy żadnych zakazów. Wyjątek może stanowić skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną bezkolizyjną, czyli kierunkową. O ile sygnalizator nie wyświetla nam możliwości zawracania na najbliższym skrzyżowaniu, nie możemy uskutecznić takiego manewru na zwykłej strzałce w lewo.

Sygnalizator uliczny skrętu w lewo
Najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego. Możemy natomiast zawrócić na “pełnym”, kolizyjnym świetle zielonym lub na rzadko spotykanej strzałce warunkowej do skrętu w lewo.

Zakaz używania świateł dziennych w deszczu

Instruktorzy nauki jazdy zwykli zadawać swoim kursantom zagadkę, która ma ich uchronić przed niepowodzeniem podczas egzaminu.
– Gdy zacznie padać deszcz, co musisz natychmiast uruchomić?
– Wycieraczki?
– Światła mijania!
I choć brzmi to abstrakcyjnie, po dłuższym zastanowieniu takim nie jest. O ile nie posiadamy samochodu naszpikowanego elektroniką, musimy pamiętać o samodzielnym przełączeniu świateł na tzw. „krótkie” w warunkach niedostatecznej widoczności. Pamiętajmy o tym, ponieważ jadąc na światłach dziennych w deszczu możemy nie być widoczni dla kierowców, szczególnie tych jadących za nami.

Brak kierunkowskazów lub za późne sygnalizowanie  

Mamy za zadanie sygnalizować zamiar, a nie fakt. Pamiętajmy o tym podczas planowania naszych manewrów. Wielokrotnie można spotkać na drodze kierowców, którzy włączają lewy kierunkowskaz już po zajęciu lewego pasa podczas wyprzedzania, czyli zdecydowanie za późno, oraz wciąż z lewym kierunkowskazem wracają na pas prawy.

Świecący kierunkowskaz
Taka jazda jest nieprecyzyjna i niedbała. Pamiętajmy też, że po zmianie pasa mamy obowiązek zaprzestać sygnalizowania manewru, czyli w trakcie wyprzedzania kilku samochodów musimy jechać bez kierunkowskazu.

 

Przepuszczanie autobusów w terenie zabudowanym

Coraz częściej w kompilacjach wymuszeń i wykroczeń drogowych można spotkać się z filmami od zirytowanych kierowców, którzy zdziwieni są, że autobus w terenie zabudowanym wyjeżdża z zatoczki. Trąbią na biedaka i w pośpiechu krzyczą “record video”. Czy mają rację? Pamiętajmy, że zbliżając się pojazdem do oznakowanego przystanku autobusowego w terenie zabudowanym, jesteśmy zobowiązani zmniejszyć prędkość. W razie potrzeby powinniśmy się zatrzymać, aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu.

Autobus odjeżdżający z przystanku
Czyli widząc autobus sygnalizujący zamiar włączenia się do ruchu z przystanku w terenie zabudowanym, mamy obowiązek umożliwić mu przejazd. Pamiętajmy również, że dotyczy to wyłącznie autobusów poruszających się na regularnych liniach, oraz nie dotyczy to terenu niezabudowanego.

A Wy co byście dodali do tej listy? Jakie są, według Was, najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

VW SAM 1200 widok od tyłu

Jedyny taki na świecie model VW znaleziony w Polsce

Natknąłem się na to srebrne zjawisko, serfując po Internecie. Pierwsze skojarzenie: to chyba jest nietypowa i nieznana dotąd wersja Karmanna. Podobne kształty oraz widniejący z przodu znaczek VW zmyliły już jednak wielu podobnych do mnie nieświadomych odkrywców tego cennego znaleziska. W podróż do Białegostoku wyruszyłem z tym przyjemnym podnieceniem, jakie wywołuje oczekiwanie na coś zupełnie…

TEST VW ID.5 Pro Performance – nie taki zły jak go malują

Samochody elektryczne nie mają pochlebnych opinii wśród miłośników motoryzacji, ale chcąc nie chcąc musimy je zaakceptować. Taka jest przyszłość motoryzacji, czy tego chcemy, czy nie. Po tygodniu spędzonym z elektrycznym Volkswagenem możemy powiedzieć jedno – nie jest tak źle. Oto test VW ID.5 Pro Performance. Elektryfikacja nabiera tempa. Dwa lata wystarczyły, by w Polsce potroiła…