Najbrzydsze BMW w historii! Oto BMW-Veritas SP-90 - Trends Magazines

Najbrzydsze BMW w historii! Oto BMW-Veritas SP-90

Od 1948 do 1950 roku Veritas lśnił na europejskiej scenie wyścigowej. Sześciocylindrowy silnik Veritas-BMW Hemi i czterobiegowa skrzynia biegów zdeklasowały konkurencję, zdobywając 30 zwycięstw i osiem mistrzostw kraju. Ta wyjątkowa wersja z nadwoziem Spohna jest z pewnością jednym z najbardziej unikatowych modeli marki Veritas. Ogromne płetwy ogonowe i bardzo długa maska wyróżniają SP-90 wśród innych historycznych egzemplarzy.

Historia Veritas BMW

Ernst Loof, Georg Meier i Lorenz Dietrich założyli zachodnioniemiecką firmę Veritas. Wszystkie te trzy osoby wniosły bogactwo doświadczeń. Meier zdobył motocyklowe trofeum Tourist w 1939 roku, a Loof był również motocyklistą. Życiorys Loofa obejmował stanowisko kierownicze w dziale sportowym BMW. Z kolei Dietrich również pracował dla BMW. Po zakończeniu II Wojny Światowej panowie zaczęli modyfikować i budować pojazdy w oparciu o komponenty BMW. Ponieważ siły alianckie okupujące Niemcy ograniczyły produkcję silników do maksymalnie jednego litra, klienci przywozili własny układ napędowy, który zostawał zainstalowany w fabryce w Hausern.

Drogowe modele Veritas

W 1949 roku firma Veritas wprowadziła na rynek drogowe coupé Komet, które było niczym więcej niż wyścigowym Veritas RS przystosowanym do ruchu ulicznego. Wkrótce potem pojawiły się wersje nadwozia typu coupé, kabriolet i sportowy roadster. Prezentowane nadwozie wykonał Hermann Spohn Karosseriebau z Ravensburg, znany z prac nad Maybachami. Silniki pochodziły z BMW. Byłī to seryjne lub zmodyfikowane motory z 326 i 328.

Veritas BMW SP-90

Ten egzemplarz był ukryty w kolekcji Lee Hartunga przez ponad 50 lat. Lee kupił samochód na początku lat 60-tych od R.J. Mrofka. Brat Mrofki przywiózł samochód do Stanów Zjednoczonych z Niemiec w 1959 roku. Samochód pozostaje w stanie „zastanym”. To BMW-Veritas pochodzi z 1950 r. Było dziełem Hartung Spohn, który czerpał inspirację z projektu koncepcyjnego samochodu Harley Earl’s Le Sabre. Jest to całkowicie unikatowy egzemplarz, który, jak się uważa, został zwrócony do Spohn w celu modyfikacji, które obejmowały montaż osłon błotników i drugiego grilla. Obecnie samochód jest w oryginalnym stanie znalezionym określanym jako „barn find”.

źródło: RUOTE VECCHIE

Podobne

BMW 8 Gran Coupe. Skazany na sukces? – GALERIA

BMW na nowo pozycjonuje model Gran Coupe i przesuwa go „oczko wyżej". Niegdyś seria 6, dziś dumnie nosi królewską liczbę 8. Czy nowy model będzie wystarczająco dobry, żeby dzierżyć to oznaczenie? Trzeba przyznać, że poprzednik pięknie się starzeje. Z kolei nowa seria 8 jest niezwykle dojrzałą konstrukcją. Dzięki drugiej parze drzwi staje teraz do walki…