Nagrzewanie się wnętrza auta latem - Trends Magazines

Nagrzewanie się wnętrza auta latem

Auto latem

Za oknem coraz wyższe temperatury, a więc wnętrza samochodów zaczynają się mocniej nagrzewać i po otwarciu przypominają piekarnik. Sprawdź, do ilu nagrzewa się auto latem oraz jak go szybko i efektywnie schłodzić.

Latem wnętrze samochodu może być nawet o 30°C cieplejsze niż temperatura zewnętrzna. Kiedy na zewnątrz jest 30°C, w środku może być zabójcze 60°C. Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi przyjemne 24°C, a samochód stoi na słońcu, w ciągu 10 minut w środku może osiągnąć 38°C, a za 30 minut temperatura zbliży się do 50°C. Po dłuższym upływie czasu jest jeszcze cieplej. Co ciekawe, również kolor karoserii ma wpływ na tempo nagrzewania. Według ekspertów z niemieckiego ADAC, gdy czarny samochód wystawimy w upalny dzień na słońce to już po 4 godzinach powierzchnia czarnego auta rozgrzewa się nawet do 65 stopni Celsjusza! Samochód białego koloru rozgrzał się  zaś „jedynie” do 44 stopni. 

Do podobnych wniosków doszli Amerykanie z Consumer Reports. W pochmurny dzień, gdy na zewnątrz panowała temperatura 25 stopni, zaparkowali dwa auta – jeden z jasną karoserią, a drugi z ciemną. Po kwadransie w pierwszy panowała temperatura 31 stopni, a w drugim 32 stopni. Potem różnice były coraz większe.

Gorące wnętrze ma wpływ na reakcje kierowcy

Według skandynawskich uczonych – David Wyon, Inger Wyon, Fredrik Norin – wysoka temperatura wnętrza auta może wpływać na poziom czujności kierowcy. Autorzy badania odkryli, że kierowcy podróżujący w temperaturze powyżej 26°C byli o 50 proc. bardziej narażeni na przegapienie sygnalizacji świetlnej i o 22 proc. wolniej reagowali na bodźce niż kierowcy prowadzący pojazdy gdy temperatura wynosiła ponad 21°C.

Jeśli odczuwamy zmęczenie, senność, obniżony nastrój lub dezorientację, koniecznie należy sięgnąć po wodę. Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności zalecana ilość dziennego spożycia wody w przypadku kobiet wynosi 2 litry, a w przypadku mężczyzn 2,5 litra. Nawet niewielkie odwodnienie negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Pierwsze objawy odwodnienia mogą pojawić się już przy utracie płynów wynoszącej nieco powyżej 1 proc. Wówczas obniża się wydolność fizyczna, pogarsza termoregulacja, zmniejsza się apetyt. Kiedy utrata płynów wynosi powyżej 4 proc., coraz mniejszej wydolności fizycznej towarzyszą zaburzenia koncentracji, bóle głowy, drażliwość, wzrost temperatury ciała i częstotliwość oddechu. Jeśli deficyt płynów się pogłębia i przekracza 8 proc. – może dojść nawet do zgonu.

Jak bardzo nagrzewają się poszczególne elementy auta?

Także ciemny kolor wnętrza ma znaczenie w przypadku elementów wyposażenia wnętrza. Eksperci ADAC ostrzegają, że tradycyjna czarna kierownica może się rozgrzać nawet do powyżej 70 stopni Celsjusza! Deska rozdzielcza może osiągnąć 69C, fotele 51C. Dla porównania, wnętrze auta zaparkowanego w cieniu, gdy temperatura otoczenia wynosi 35C, osiągnie temperaturę 38 stopni, deska rozdzielcza 48 stopni, kierownica 42 stopnie, a fotele 41 stopni. 

Jak szybko schłodzić wnętrze rozgrzanego auta?

  • Jeśli to możliwe, parkuj w cieniu 
  • Używaj osłon przeciwsłonecznych na przednią szybę, potrafią utrzymać temperaturę nawet do 10C niższą
  • Przewietrz wnętrze auta przez minutę, zanim wsiądziesz
  • Przez pierwsze dwie minuty jedź z otwartymi szybami
  • Pamiętaj, aby nie ustawiać klimatyzacji na najniższą temperaturę, wystarczy 22C, żeby dobrze schłodzić kabinę
  • Pij dużo płynów

Pamiętaj o serwisie klimatyzacji

Wiosna, a nawet lato jest dobrym czasem na zadbanie o poprawny sposób funkcjonowania naszej klimatyzacji. Uzupełnienie czynnika chłodzącego i oleju oraz dobre ozonowanie skutecznie wpłyną na działanie „klimy”. Dzięki temu szybciej schłodzimy wnętrze i będziemy mieli czystsze powietrze. Zobacz, jak jeszcze możesz zadbać o układ klimatyzacji.

Wysokie temperatury niosą też ze sobą pewne zagrożenia. Pamiętajmy, że nawet chwilowy postój na słońcu powoduje drastyczny wzrost temperatury w kabinie, więc nie zostawiajmy w środku zwierząt, a tym bardziej dzieci! Nawet uchylone szyby nie pomogą, jeśli akurat w ten dzień nie ma wiatru. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

To dobry moment na tankowanie. Ceny za chwilę w górę

Na polskich stacjach od kilku dni możemy zaobserwować spore spadki cen. Benzyna 95 kosztuje średnio 6,41 zł, za diesla płacimy 6,99, a LPG 3,67. Jednak prognozy nie napawają optymizmem.  Ostatnie tygodnie na rynku paliw to istne szaleństwo cenowe. W ciągu kilku tygodni przekroczyliśmy psychologiczną barierę 6, a potem 7 zł za litr. Momentami ceny przekraczały…

Używany Golf R – opinie, wady i zalety

Niebieskie lakiery, mocne silniki, napędy na cztery koła, skrzynie DSG i przynajmniej dwie rury wydechowe od zawsze były wyróżnikami Golfów R. Pierwszy pojawił się na rynku w 2002 roku, ale na okazyjny zakup krzepkiego 15-latka nie ma co liczyć. Debiutujący w 1975 roku Golf GTI przebojem wdarł się na rynek. Koncepcję relatywnie małego auta z…