Nagranie z egzaminu na prawo jazdy. Kto i kiedy może je zobaczyć? ?

Nagranie z egzaminu na prawo jazdy. Kto i kiedy może je zobaczyć?

tzw. eLka na dachu samochody egzaminacyjnego

Powszechnie wiadomo, że państwowe egzaminy na prawo jazdy muszą być rejestrowane, jednak mało kto wie, co dzieje się z nagranym materiałem. Nagranie z egzaminu na prawo jazdy. Kto może je zobaczyć? 

Nieważne, czy nasz egzamin będziemy zdawać pojazdem należącym do ośrodka egzaminacyjnego, czy skorzystamy z możliwości podstawienia samochodu przez naszą szkołę jazdy- tak czy inaczej zdawany przez nas egzamin będzie rejestrowany za pomocą urządzenia audiowizualnego.

Techniczne wymagania

Kamera powinna rejestrować co najmniej obraz widoczny do przodu przez przednią szybę pojazdu egzaminacyjnego (kamera o kącie widzenia 45° lub więcej). Co ważne, obraz zapisywany zawiera opis składający się z daty, godziny przeprowadzanego egzaminu oraz numeru rejestracyjnego pojazdu egzaminacyjnego. A co w przypadku, gdy dany model rejestratora nie posiada możliwości zapisania tych numerów? W takiej sytuacji ustawodawca przewidział możliwość podania numeru rejestracyjnego ustnie przed rozpoczęciem egzaminu przez egzaminatora.
Warto wspomnieć o tym, że samochody należące do ośrodków egzaminacyjnych są zwykle wyposażone w więcej niż jedno urządzenie. Zazwyczaj dodatkowo rejestrują obraz za pojazdem, osobę zdającą egzamin oraz pulpit sterowniczy.

Jak nie stresować się przed egzaminem na prawo jazdy? Sprawdź nasz poradnik

Czy egzaminator ma możliwość ingerencji w nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Przepisy uniemożliwiają egzaminatorom jakąkolwiek ingerencję w zapis na informatycznym nośniku danych. Warto wspomnieć, że urządzenie, o którym jest wyżej mowa, powinno zapewniać egzaminatorowi podgląd obrazu rejestrowanego na informatycznym nośniku danych lub być wyposażone we wskaźnik informujący o aktywności funkcji rejestrowania, tak aby w trakcie trwania części praktycznej egzaminu państwowego egzaminator miał możliwość sprawdzenia, czy nie nastąpiła awaria urządzenia powodująca brak możliwości nagrywania przebiegu tej części egzaminu.

Dlaczego to takie ważne?

Egzaminator nie ma prawa dotknąć urządzenia rejestrującego państwowy egzamin na prawo jazdy. Przepisy te wprowadzono w trosce o wysokie standardy przeprowadzania egzaminów i by wykluczyć możliwość popełniania przestępstw lub wykroczeń. Dlatego gdy urządzenie przestanie rejestrować wskutek awarii, rozpoczyna się procedura wyjaśniająca. Wówczas kandydat na kierowcę otrzymuje możliwość powtórnego przystąpienia do egzaminu, już na koszt ośrodka egzaminacyjnego.

Nie zawsze obejrzymy nagranie z egzaminu na prawo jazdy

Film z egzaminu przechowuje się w ośrodku egzaminowania na odpowiednich informatycznych nośnikach danych, w pomieszczeniu zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych. Po upływie 21 dni od egzaminu przepada.
Materiał może obejrzeć osoba egzaminowana, ale wyłącznie gdy ma zastrzeżenia do przebiegu egzaminu. Jeśli jesteśmy zadowoleni z naszego pozytywnego wyniku, ośrodek egzaminacyjny z pewnością nie pozwoli nam obejrzeć tego fantastycznego przejazdu. Możemy to zrobić tylko wchodząc na ścieżkę administracyjną.

Jeśli kandydat na kierowcę ma zastrzeżenia, składa skargę. Wówczas może osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika obejrzeć materiał. Takie samo uprawnienie ma wówczas egzaminator przeprowadzający ten egzamin.

Podstawa prawna:  Dz.U. 2019 poz. 1206

Jeden komentarz

  1. Co zrobić żeby uzyskać kopię nagrania z egzaminu na prawo jazdy? Należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa: Jeśli egzaminator próbował sprowokować błąd zdającego lub wmówić popełnienie błędu, którego nie zarejestrowała kamera – jest to próba oszustwa. Jeśli pozwolił zdającemu wykonać niebezpieczny manewr i przerwał egzamin dopiero po jego wykonaniu – jest to stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym. Jeśli policjant uchyla się od przyjęcia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa to należy złożyć je w prokuraturze odpowiedniej dla miejsca w którym do przestępstwa doszło. Oprócz złożenia zawiadomienia należy również złożyć skargę / odwołanie od wyniku egzaminu do marszałka województwa aby nie dopuścić do usunięcia przez WORD nagrania z egzaminu przed zajęciem się sprawa przez policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

MANHART MH3 400d – Diesle jeszcze potrafią!

Jak widać na przykładzie Manharta MH3 400d potencjał aut z silnikiem diesla jest ogromny. Niemiecki tuner wziął na warsztat BMW M340d i zrobił z niego prawdziwy pocisk. Patrząc na liczby, naprawdę nie rozumiemy skąd bierze się cała nagonka na diesle. Nowoczesne jednostki są ciche, oszczędne i przyjazne środowisku, ale mimo to wciąż ktoś doszedł do…

Hannover fabryka VW T1 Bulli

Volkswagen T1 Bulli to legenda z Hannoveru

65 lat, ale do emerytury jeszcze daleko: dokładnie 8 marca 1956 roku, w fabryce Volkswagena w Hanowerze-Stöcken, ruszyła produkcja legendarnego Volkswagena T1, zwanego przez swoich fanów Bulli. Od tego momentu wyprodukowano tam ponad 9 milionów sztuk Transportera.  Bulli to symbol „niemieckiego cudu gospodarczego” W połowie lat ’50 XX w., z małych radioodbiorników tranzystorowych rozbrzmiewa przebój…