Mocarny i multimedialny - jaki jest Touareg V6 TDI - Trends Magazines

Mocarny i multimedialny – jaki jest Touareg V6 TDI

VW Touareg V6 TDI w terenie

Touareg V6 TDI jest nie tylko mocarny ale też jest najbardziej multimedialnym autem z całej piątki SUV-ów koncernu Volkswagena.

PRENUMERATA TRENDS

To był pierwszy samochód grupy Volkswagen w królewskim segmencie dużych limuzyn. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego kierownictwo koncernu postanowiło podjąć kolejną próbę – tym razem chodziło o Phaetona. Niestety, nie udało się, ale szukano innego sposobu, żeby wejść do świata luksusu. Na początku tysiąclecia przedstawiono trzy duże SUV-y, które do dziś są synonimami dostatku. Jednym z nich jest właśnie Volkswagen Touareg. Pozostałe dwa to Audi Q7 i Porsche Cayenne.

VW Touareg V6 TDI widok z tyłu

Od tamtego okresu minęły prawie dwie dekady, ale święta trójca niemieckich SUV-ów wciąż jest w ofercie koncernu. Nadal też korzysta ze wspólnej płyty podłogowej MLB (w przypadku Audi model Q8). Klienci pokochali ten segment na tyle, że koncern dodał do rodziny kolejne dwie ultradrogie pozycje – Bentleya Bentaygę i Lamborghini Urusa. Co wyróżnia Touarega na ich tle?

VW Touareg V6 TDI widok z boku

MULTIMEDIALNY

Volkswagen jest najbardziej multimedialnym autem z całej piątki. Co to oznacza? Każdy, kto miał okazję zajrzeć do jego wnętrza, doskonale wie, o czym mówię. Chodzi oczywiście o dwa potężne ekrany, które są centrum sterowania. Mniejszy przed kierowcą ma przekątną 12 cali. Centralny to 15-calowy olbrzym.

VW Touareg V6 TDI kokpit

Tej samej wielkości monitor znajdziecie w kokpicie Tesli Model 3! Liczba funkcji, do których dostęp zapewniają te monitory, jest ogromna. Na szczęście ich obsługa jest prosta i intuicyjna – do tego przyzwyczaili nas już informatycy VW. W Touaregu niektóre funkcje po prostu powalają na kolana. W wersji R-Line mamy monitor z pełnoekranową grafiką z logo R. Jego możliwości są ogromne. Na przykład sterowanie fotelami.

VW Touareg V6 TDI sterowanie fotelem kierowcy

Jednym dotknięciem włączamy menu, w którym możemy je dowolnie przesuwać i regulować. Możemy też wybrać między trzystopniowym chłodzeniem lub trzystopniowym podgrzewaniem (można włączyć obie funkcje naraz). Menu pozwala również na wybranie jednego z ośmiu dostępnych masaży! Jakby tego było mało, oba przednie fotele odsuwają się po otwarciu drzwi i każdy z nich zapamiętuje trzy pozycje, które w menu można przypisać do jednego z sześciu profili użytkowników, a te z kolei do poszczególnych kluczyków… Podobnie sytuacja ma się przy wielu funkcjach menu.

VW Touareg V6 TDI sterowanie klimatyzacją

Weźmy na przykład klimatyzację. W Touaregu ma cztery strefy i masę ustawień, jak temperatura i nawiew oraz funkcję Auto. Ponadto można zdecydować, czy automat ma działać łagodnie, średnio czy intensywnie. W menu „oświetlenie ambiente” dowiecie się, że podświetlenie podzielone jest na cztery sektory. Dla każdego można wybrać inną barwę oraz natężenie światła. W testowanym Touaregu mamy czternastogłośnikowy system DYNAUDIO Consequence z procesorem dźwięku Dolby 7.1 o mocy 730 watów z obsługą CarPlay.

VW Touareg V6 TDI przyciski w bagażniku

Poziom zaawansowania w dziedzinie dźwięku najlepiej pokazuje z pozoru banalna regulacja głośności. W Touaregu jest siedem osobnych funkcji służących do jej ustawiania, w tym np. regulacja dźwięku przy parkowaniu oraz głośności nawigacji. W konsoli centralnej jest ogromne metalowe pokrętło, które obsługuje główny poziom natężenia dźwięku. Niestety, brakuje w nim funkcji przełączania do następnego i poprzedniego utworu, która jest w analogicznym instrumencie w Audi. Zwróćcie uwagę, że żadna z opisanych funkcji nie dotyczy jazdy – jeszcze nie ruszyliśmy z miejsca.

W DROGĘ

Duża część mocy obliczeniowej Touarega jest wykorzystana, aby zapewnić pasażerom lepsze bezpieczeństwo. W menu możemy zdecydować, z usług których asystentów chcemy skorzystać. Do wyboru są Front Assist, Emeregncy Assist, Lane Assist, Side Assist, rozpoznawanie znaków, rozpoznawanie przyczepy, eko asystent, system rozpoznawania zmęczenia kierowcy i system Pre Crash. Próbowaliśmy wyłączyć wszystko, żeby sprawdzić, czy można zmienić Touarega w analogowy pojazd.

VW Touareg V6 TDI

Efekt? Auto nadal niczym anioł stróż starało się pomóc w jeździe. Warto zaznaczyć, że owa pomoc, choć bardzo intensywna, nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie – jest bardzo skuteczna. Niestety, to może być przyczyną dekoncentracji kierowcy. Trzeba też uważać, żeby nie dopuścić do tego, że będziemy wertować menu ekranu lub telefonu i na kilka sekund powierzymy autu jazdę. Touareg ma również system Night Vision z rozpoznawaniem pieszych, który wyświetla czarno-biały obraz z kamery na podczerwień, ale potrafi pokazać potencjalne zagrożenia w jaskrawym żółtym kolorze. Z przodu mamy reflektory IQ-LIGHT Matrix LED, które automatycznie regulują kierunek i intensywność snopu światła. Gdy auto wykryje zagrożenie, lampy mogą podświetlić bardzo precyzyjnie. Touareg jest oczywiście wyposażony w system kamer parkingowych świetnej jakości, ale nie to jest w nich wyjątkowe. Istotne jest to, że gdy skręcimy koła podczas parkowania, skręca również kamera, zarówno przednia, jak i tylna.

VW Touareg V6 TDI element zawieszenia

Flagowy Volkswagen ma siedem trybów jazdy (Eco, Comfort, Normal, Sport, Individual, Offroad, Snow). Tryb Offroad jest ponadto podzielony na cztery podtryby: Auto, Piasek, Żwir oraz Expert. Wraz z profilami jazdy można też wybrać jedną z czterech wysokości zawieszenia. Najniższa to Sport, a następne to Normal, Offroad i Offroad 2. Jest jeszcze tryb załadunkowy.

CO JESZCZE NAM SIĘ SPODOBAŁO

Ten ogromny SUV jest po prostu świetnie przemyślany. Auto ma np. płaskie progi jak Land Rover. W brytyjskiej terenówce służy to do wylewania wody z wnętrza po pokonaniu przeszkody wodnej. W Touaregu chodzi o łatwość zajmowania miejsca we wnętrzu.

VW Touareg V6 TDI tylna kanapa

Dzięki progom i wygodnemu kątowi otwierania ogromnych drzwi wsiada i wysiada się z niego dziecinnie prosto. To z pozoru banalne, ale wielu klientów decyduje się na SUV-y właśnie po z tego powodu. Wnętrze jest duże i świetnie wyciszone. Bardzo spodobał nam się ogromny panoramiczny szklany dach. Nie polubiliśmy za to konsoli środkowej w kolorze piano black. Wybralibyśmy materiał, który tak łatwo się nie brudzi i rysuje.

VW Touareg V6 TDI widok na bagażnik

Touareg nie zawodzi w kwestii przestrzeni bagażowej. Kanapa jest dzielona w proporcji 40:20:40, a pojemność bagażnika wynosi 810 litrów. Tylna klapa otwiera się elektrycznie za pomocą przycisku lub machnięcia nogą pod tylnym zderzakiem. Otwór załadunkowy nie ma progu, a auto można obniżyć do wysokości załadunkowej używając przycisku w bagażniku.

SILNIK – JEST MOC

Na koniec silnik. Touareg to flagowy model w ofercie VW. Nic dziwnego, że sprzedawany jest wyłącznie z jednostkami V6 lub V8. Prezentowany samochód to V6 TDI R-Line. 286-konny wysokoprężny motor to optymalny wybór, ponieważ auto nie jest aż tak ciężkie, na jakie wygląda. Obcując z tym wozem bez wahania powiedzielibyście, że ten kolos waży 2,5 t.

VW Touareg V6 TDI silnik

W rzeczywistości waga wynosi 2 t i dlatego dostępne od niskich obrotów 600 Nm spokojnie wystarcza, żeby rozpędzać się do 100 km/h w 6,1 s. Prędkość maksymalna wynosi 235 km/h. To wyniki, których nie powstydziłby się żaden hot hatch. Duże wrażenie zrobił na mnie tempomat, który pozwala ustawić prędkość jazdy nawet na 250 km/h – to pobudza wyobraźnię. W tej samej cenie można wybrać silnik benzynowy 3.0 TFSI o mocy 340 KM. Producent twierdzi, że taki Touareg osiągnie prędkość maksymalną 250 km/h.

VW Touareg V6 TDI dźwignia zmiany biegów

My jednak polecamy diesla ze względu na spalanie. Ten kolos potrafi podczas spokojnej jazdy zadowolić się 9 l ropy na 100 km. To wynik wręcz niewiarygodny. Z pewnością pomaga w tym ośmiobiegowy automat Tiptronic, który w każdym Touaregu przekazuje napęd na obie osie. Zarówno silnik, jak i przeniesienie napędu to technologie znane z samochodów Audi. W najpotężniejszej wersji silnikowej można pod maską mieć czterolitrowy silnik V8 TDI o mocy 421 KM i momencie obrotowym wynoszącym 900 Nm. Zmiana z V6 na V8 to wydatek rzędu 120 tys. zł.

BRATERSTWO

Flagowy SUV marki Volkswagen z punktu widzenia konstrukcji podwozia należy do innej rodziny niż większość modeli w portfolio marki. Pozostałe korzystają ze świetnej płyty podłogowej MQB. Touareg, tak jak wspominaliśmy, to cichociemne Porsche Cayenne lub Audi SQ8. Można go spokojnie zaparkować przed domem i nie martwić się o zazdrosne spojrzenia sąsiadów. Prezentowana wersja V6 TDI o mocy 286 KM kosztuje 280 tys. zł. Aby jednak doposażyć Touarega do standardu tego egzemplarza, trzeba dołożyć mniej więcej 120 tys. zł.

VW Touareg V6 TDI napis R Line

Na przykład pakiet R-Line kosztuje prawie 18 tys. zł, reflektory Matrix 10 tys. zł, a szklany dach kolejne 7 tys. Najdroższa w ofercie skórzana tapicerka Savona z fotelami R-Line kosztuje 27 tys. zł, a najdroższy jest pakiet Zawieszenie Profesional ze skrętną tylną osią za 31 tys. zł. W tym segmencie takie ceny nikogo nie dziwią, a cennik Touarega wygląda bardzo atrakcyjnie na tle ofert konkurencji. Czy brak luksusowego logo na masce stanowi problem? Dla mnie to wręcz zaleta.

VW Touareg V6 TDI końcówka rury wydechowej

Krzysztof Kaźmierczak

Fot. autor

 

VW Touareg V6 TDI 286 KM R-Line

Silnik 3.0 TDI V6
Maksymalna moc 286 KM
Maksymalny moment obrotowy 600 Nm/ 2250 – 3250 obr./ min
Skrzynia biegów automatyczna Tiptronic, 8-stopniowa
Napęd obie osie
Długość/ szerokość/ wysokość 4878/ 1984/ 1717 mm
Rozstaw osi 2904 mm
Prześwit 300 mm
Pojemność bagażnika 810 l
Pojemność zbiornika paliwa 75 l
Masa własna  2070 kg
0–100 km/h 6,1 s
V maks. 235 km/h
Średnie zużycie paliwa (homologowane/ test) 8,05/ 10,8 l/100 km
Cena od 280.790 zł

 

Podobne

Fotoreportaż z Carslovers, zobacz zdjęcia!

8 sierpnia w Ciechanowie odbył się organizowany przez Carslovers zlot fanów tuningu. Na olbrzymim, specjalnie przygotowanym placu zjawiły się setki nietuzinkowych aut. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć!Relacja ukaże się w najnowszym wrześniowym wydaniu BMW i VW Trends. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia: 

park maszyn 53 rajd festiwalowy

53 Rajd Festiwalowy – cisza przed burzą?

W tym roku już po raz kolejny możemy doznawać przyjemności oglądając sportowe maszyny w swoim środowisku naturalnym. 53 Rajd Festiwalowy oficjalnie się rozpoczął! Tym razem zabierzemy Was w świat pełen adrenaliny z troszkę innej perspektywy. Zobaczcie jak prezentowały się samochody w parku maszyn nim wystartowały w zmaganiach.  53 Rajd Festiwalowy - opolski specjał To kolejny…