Końcówki wydechu to końcowy fragment układu wydechowego w każdym samochodzie. Jego zadaniem jest odprowadzanie zanieczyszczeń, które powstają w czasie pracy silnika i pozostałych podzespołów. Jest to przede wszystkim mieszanka paliwowo-powietrzna, a także energia cieplna, nadciśnienie i energia kinetyczna. Najczęściej stosuje się jedną końcówkę do wydechu, choć w niektórych modelach znajdziesz ich nawet cztery (mowa oczywiście o samochodach sportowych). Poniżej opowiemy nieco więcej na temat końcówek do wydechu, dowiesz się jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach oraz jak dobrać końcówkę do swojego pojazdu.
Końcówka wydechu – najważniejsze funkcje i zadania
Końcówki wydechu znajdziesz w każdym samochodzie. Bez tych elementów układ spalinowy nie mógłby poprawnie funkcjonować. Poszczególne stosowane końcówki różnią się między innymi cechami konstrukcyjnymi, wielkością, kształtem, a także sposobem montowania.
Dostępne końcówki do wydechu można podzielić na kilka kategorii. Wyróżniamy przede wszystkim nakładki, które za pomocą odpowiedniej śruby przykręca się do rury wylotowej. Rury montażowe to kolejny podtyp końcówek – montuje się je bezpośrednio do dna tłumika, metodą spalania. Końcówki pojedyncze to modele posiadające jedną rurę wylotową, które mocuje się za pomocą spawania lub stosując odpowiednie obejmy. Ostatni rodzaj to końcówki podwójne, które mogą rozgałęziać się w dwa zakończenia wylotowe.
Przeglądając dostępne końcówki do wydechu, znajdziesz także urządzenia typu uniwersalnego, które będą pasować do niemal wszystkich modeli samochodów osobowych poruszających się po polskich drogach. Końcówki uniwersalne różnią się sposobem wykończenia oraz wytrzymałością.
Ważnym parametrem jest rozmiar końcówek, określany poprzez wskazanie ich średnicy. Może ona wynosić od 42 do 120 mm. Rzadziej spotkać można średnice o innej wartości. Nie należy jednak przesadzać z wyborem rozmiaru, który powinien być również dopasowany do mocy przerobowej silnika.
Końcówki wydechu powinny być także wytrzymałe i odporne na szkodliwe działanie, na które są wystawione. Chodzi głównie o ich odporność na szkodliwy wpływ gazów wylotowych, a także rozgrzanego powietrza i żrących kwasów siarkowego i azotowego. Najlepszym sposobem, by zabezpieczyć się przed niepożądanym rdzewieniem końcówki do wydechu, jest wybór urządzenia wykonane ze stopów stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej.
Końcówki do wydechu – a tuning wizualny
Stosowanie specjalnie wyprofilowanych końcówek do wydechu – na przykład tych o przekroju prostokątnym, owalnym lub kwadratowym – może znacząco poprawić parametry wizualne twojego samochodu. Warto pod tym względem dopasować końcówkę do tylnego zderzaka oraz felg w kołach. W ten sposób możesz dodać swojemu samochodowi nieco „pazura”, zmienić jego wygląd na bardziej dynamiczny i sportowy.
Warto również pamiętać, że końcówka do wydechu może modulować dźwięk wydawany przez twój pojazd w czasie szybkiego ruszania. To również nie pozostaje bez wpływu na sposób, w który pojazd się prezentuje.