Klimatyzacja w aucie - prawdopodobnie używasz jej źle - Trends Magazines

Klimatyzacja w aucie – prawdopodobnie używasz jej źle

Klimatyzacja w aucie - jak z niej korzystać poprawnie

Gdy na zewnątrz panuje upał, wnętrze samochodu nagrzewa się błyskawicznie. Jest to bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Amerykańscy naukowcy wykazali, że w ciągu tylko godziny, temperatura w kabinie może wzrosnąć o 17°C. W takich warunkach niezastąpiona jest klimatyzacja w aucie, jednak okazuje się, że wielu kierowców korzysta z niej źle. Zobacz, jak należy prawidłowo korzystać z układu klimatyzacji. 

Badania naukowe wskazały, że temperatura wewnątrz samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu wzrosła z 30°C do 47°C w ciągu zaledwie jednej godziny. Po kolejnej, wnętrze samochodu nagrzało się już do 59°C. Natomiast, wnętrze auta zaparkowanego w cieniu w ciągu pierwszej godziny osiągnęło temperaturę 38°C.

Jednocześnie zaobserwowano, że wnętrze samochodu nagrzewa się znacznie szybciej niż otoczenie, ponieważ światło słoneczne wpada do auta przez szyby, ale ciepło nie może się już z niego wydostać. Co ciekawe, wyniki innego badania opublikowanego z kolei w magazynie „Pediatrics” pokazują, że nawet gdy szyby samochodu były opuszczone do połowy, temperatura wnętrza nadal rosła.

Jak używać klimatyzacji latem?

Gdy panuje upał, klimatyzacja w aucie okazuje się niezastąpiona. Jak z niej korzystać?

Klimatyzacja w aucie ma wpływ nie tylko na komfort pasażerów, ale przede wszystkim samopoczucie kierowcy i jego szybkość reakcji. Warto dbać o ten element wyposażenia auta, mając na uwadze nie tylko jego przyszłą sprzedaż, ale przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów podczas letnich podróży. 

Gdy wnętrze auta jest nagrzane, przez pierwsze minuty jazdy warto otworzyć szyby. W ten sposób szybko przewiejesz kabinę i obniżysz temperaturę zanim układ klimatyzacji zacznie dobrze chłodzić. 

Nawiew na twarz możesz ustawić na początku, żeby poczuć pierwszy chłód. Potem lepiej tego nie robić, bo możesz złapać przeziębienie. 

Co często psuje się w układzie klimatyzacji?

Najczęściej występujące problemy związane z klimatyzacją w aucie to starzenie się sprężarki, spadek wydajności chłodzenia, nieszczelność układu klimatyzatora czy awaria wentylatora chłodnicy. Jednak, oprócz awarii spowodowanych przez części samochodowe, na sprawność układu klimatyzacji mają wpływ także złe nawyki kierowców, które najczęściej popełniane są nieświadomie. 

Nieprawidłowa kolejność wyłączania klimatyzatora i silnika – na kilka minut przed zaparkowaniem należy wyłączyć klimatyzację, zostawiając włączony nawiew. To zwiększy temperaturę w układzie klimatyzacji i wyeliminuje różnicę temperatur w stosunku do otoczenia, aby układ klimatyzatora był suchy, co zapobiegnie rozwojowi bakterii.

Kurz w samochodzie – gdy dostanie się do filtra klimatyzatora, z czasem ulegnie on szybszemu uszkodzeniu, dlatego warto dbać o czystość w kabinie. Zobacz, jak szybko i tanio czyścić wnętrze swojego samochodu. 

fot. usedcars.co.ke
Źródło: AAAauto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Wojskowy VW Iltis Typ 183 od frontu

Wojskowy Volkswagen zwany Fretką, który pokonał Mercedesa G!

Fani VW! Przed Wami wielozadaniowy lekki pojazd wojskowy! Typ 183 został skonstruowany przez Volkswagena specjalnie dla potrzeb niemieckiej Bundeswehry. Był produkowany zaledwie przez cztery lata. Skąd się wziął Iltis, czyli fretka dla armii Na licencji wytwarzały go również fabryki znajdujące się w Kanadzie i Belgii, gdzie pojazdy te służyły lokalnym siłom zbrojnym. Trafiały też do…

VW T3 Doka widok od tyłu

Ta wzmocniona Doka T3 to prawdziwy rarytas

Takie spotkania nie zdarzają się codziennie. Wypielęgnowane VW T3 po solidnej dawce zmian w dobrym wydaniu to prawdziwy rarytas nie tylko na polskiej scenie tuningowej. Trochę historii VW T3 W końcu lat 70. doszło do całkowitej zmiany wyglądu Volkswagena Transportera. Zza kulis na międzynarodową scenę motoryzacyjną wjeżdża model  T3! Nowego Transportera z poprzednikami łączyła jedynie…