Kiedy autobus ma "pierwszeństwo"? Czy na pewno to wiesz? ?

Kiedy autobus ma „pierwszeństwo”? Czy na pewno to wiesz?

Zaskakująco często możemy spotkać na drodze kierowców, którzy nie stosują się do obowiązku umożliwienia przejazdu autobusowi wyjeżdżającemu z zatoczki. Kiedy autobus ma „pierwszeństwo”? Czy na pewno możemy mówić w tym przypadku o pierwszeństwie?

Obowiązek, o którym mowa, wynika z art. 18 Ustawy „prawo o ruchu drogowym”. A brzmi on następująco: 

“Art. 18.

    1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
    2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.”

Z powyższego zapisu wynika, że znajdując się w terenie zabudowanym musimy być wyczuleni w trakcie zbliżania się do przystanków autobusowych, by w razie potrzeby umożliwić przejazd autobusowi. Pamiętajmy również o zmniejszeniu prędkości i wyczuleniu naszych zmysłów. Nigdy nie wiemy, czy zza stojącej maszyny nie wybiegnie na przykład dziecko. Takie raczej nie ma świadomości niebezpieczeństwa tej sytuacji. 

Najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego. Sprawdź, czy ty też to robisz! 

Kiedy autobus ma „pierwszeństwo”? Jakie jeszcze mamy obowiązki?

Ważnym zapisem jest również ten uwzględniający to, że kierowca autobusu musi zostać przez nas przepuszczony również w momencie, gdy wyjazd spod przystanku wiąże się ze zmianą pasa ruchu. Ma to miejsce zazwyczaj w większych aglomeracjach miejskich o bardziej rozbudowanej infrastrukturze, gdzie mamy do czynienia z kilkoma pasami ruchu w jednym kierunku. Jeśli przykładowo na jednym z pasów znajduje się przystanek, według powyższego przepisu mamy obowiązek zatrzymania się i umożliwienia autobusowi zmiany pasa. Najczęściej możemy spotkać się w takich sytuacjach z kilkoma autobusami stojącymi jeden za drugim. Gdy któryś z kolei zechce ruszyć, musi zmienić pas ruchu, a my musimy mu to umożliwić

Autobus włączający się do ruchu kiedy autobus ma pierwszeństwo
W tej sytuacji, znajdując się w terenie zabudowanym, mamy obowiązek umożliwienia przejazdu kierowcy autobusu. Musimy zwolnić lub w razie potrzeby zatrzymać się.

Umożliwienie przejazdu nie równa się ustąpieniu pierwszeństwa 

Pamiętajmy, że nie istnieje przepis mówiący o tym, że autobus włączający się do ruchu zyskuje pierwszeństwo. Zwróćmy uwagę na treść ust. 2 w art. 18, który wyraźnie mówi nam o tym, że kierowca autobusu również ma swoje obowiązki. Przede wszystkim nie może spowodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonując swój manewr. W związku z tym musi się wcześniej upewnić, że jest przez nas wpuszczany. 

Wynika to z faktu, że autobus nadal jest włączającym się do ruchu, więc jego kierowca musi zachować szczególną ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

– Nie wsadzisz tego drzewa do cinquecento. – Potrzymaj mi piwo

Polacy są chyba mistrzami w pomysłowości i kreatywności w transporcie. Co jakiś czas pojawiają się informacje o nietypowych ładunkach załadowanych do zwykłych aut osobowych. Jednak właściciel tego Fiata cinquecento chyba pobił wszelkie rekordy. Nie wiemy, co jest bardziej imponujące: wytrzymałość małego Fiata, czy głupota kierującego, który zdecydował się przewieźć ogromny pień drzewa, kilkukrotnie przewyższający wymiarami…

Niemcy znów szokują, tak ma wyglądać nowe BMW X3 2025

Do sieci wyciekły zdjęcia nadchodzącego BMW X3. Wygląda na to, że niemieccy specjaliści znów dali się ponieść fantazji i stworzyli kontrowersyjnie wyglądającego SUVa. Czego możemy spodziewać się po nowym BMW X3? Nie możemy jednoznacznie i kategorycznie stwierdzić, że właśnie tak będzie wyglądać nowe BMW X3 2025, ale ponieważ wszystkie media mówią o "wycieku" to raczej…