Jest decyzja ws. silników spalinowych. Istnieje pewna furtka - Trends Magazines

Jest decyzja ws. silników spalinowych. Istnieje pewna furtka

Na forum Unii Europejskiej Rada padła ostateczna decyzja zakazująca sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi. Przeciwko głosowała jedynie Polska. Jest jednak pewna ugoda, która wciąż umożliwi produkcję tradycyjnych samochodów.

Po decyzji UE, mającej na celu redukcję emisji CO2 nowych aut osobowych i dostawczych o 100 proc. od 2035 roku, oburzyły się Niemcy. Wydawało się, że zostanie wprowadzony aneks, który nieco złagodzi ostre założenia ekologiczne lub odłoży w czasie tę decyzję. 

Niemcy postanowili więc zawalczyć o wpisanie do rozporządzenia paliw syntetycznych, co umożliwiłoby dalszą sprzedaż nowych aut z silnikami benzynowymi bądź z napędem hybrydowym. Pod warunkiem, że korzystałyby one z ekologicznego paliwa. Bruksela zgodziła się na ten kompromis. Od głosu wstrzymały się Bułgaria i Rumunia oraz ostatecznie Włochy. Polska jako jedyna wyraziła sprzeciw. 

Silniki spalinowe tylko na paliwie syntetycznym

To oznacza, że od 2035 roku producenci nadal będą mogli sprzedawać nowe samochody z silnikiem spalinowym, jeśli ten będzie pracował na paliwie syntetycznym. Zostanie wprowadzone zabezpieczenie, które uniemożliwi jazdę, jeśli w baku znajdzie się standardowe paliwo. 

Nie łudźmy się jednak, że ta zmiana pozostawi silniki spalinowe w formie jaką znamy. Bo paliw syntetycznych może być po prostu za mało. Jak podaje money.pl „Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu opublikował w ubiegłym tygodniu raport, z którego wynika, że w 2035 r. globalna planowana produkcja paliw syntetycznych wystarczy na zaspokojenie zaledwie 10 proc. niezbędnych potrzeb Niemiec.”

To oznacza, że w praktyce silniki spalinowe będą niszą lub nie będzie ich czym zatankować. Pozostanie wówczas jedynie przesiadka na elektryka. 

Co to jest paliwo syntetyczne?

Jest to paliwo neutralne klimatycznie pod względem emisji CO2 i można stosować je w zwykłym silniku spalinowym. To duży plus, bo nie trzeba zmieniać konstrukcji silników, nie inwestować milionów w nową technikę i przy tym zachować umiarkowaną cenę finalnego produktu, czyli samochodu. 

Paliwo syntetyczne można wytwarzać np. z: 

  • gazu ziemnego
  • biomasy
  • węgla

Pewnym rodzajem paliwa syntetycznego może być też HVO. To hydrorafinowany olej roślinny, wytwarzany z olejów roślinnych i odpadów tłuszczowych. HVO jest wytwarzany poprzez hydrogenizację olejów i odpadów roślinnych. Ze względu na to, że w tym procesie wykorzystuje się wodór zamiast metanolu, to biopaliwo jest bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego oleju napędowego. Nad taką technologią pracuje już Volkswagen

Z kolei Chińczycy wpadli na pomysł, aby przetwarzać dwutlenek węgla z powrotem w paliwo! Chodzi o technologię umożliwiającą selektywne wytwarzanie paliw węglowodorowych o wysokiej gęstości energetycznej. W grę wchodzi oczywiście nie tylko produkcja paliw cechujących się niskimi emisjami, ale również usuwanie dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze.

Przypomnijmy, że produkcja paliwa syntetycznego nie jest nowoczesną technologią. Niemcy w czasie II Wojny Światowej uruchomili potężne zakłady produkujące benzynę syntetyczną w Policach. Produkcja była bardzo droga i nieopłacalna, ale w czasie konfliktu zbrojnego ekonomia schodzi na dalszy plan. Benzynę syntetyczną wykorzystywano do napędzania niemieckich czołgów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW ma duże nerki? Spójrzcie na Hongqi H5

Patrząc na chińskie samochody możemy się domyślać, skąd europejscy projektanci czerpią inspiracje. Hongqi H5 to chiński konkurent BMW Serii 5 i nawet jest do niego łudząco podobny.  Marka Hongqi uchodzi za producenta, który tworzy jedne z ładniejszych chińskich samochodów. To także najstarsza firma produkująca chińskie auta. Model H5 to sedan plasujący się poniżej flagowego H9,…

BMW M340i LCI – lifting z bliska

Niedawno Seria 3 przeszła facelifting i trzeba przyznać, że bardzo udany. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najmocniejszej wersji - M340i.  Stylistów BMW czasami trudno zrozumień. Jednego razu pokazują światu kontrowersyjne projekty jak nowa Seria 7 lub dziwaczny koncept XM. A innym razem uda im się stworzyć coś naprawdę zgrabnego jak chociażby odświeżona Seria 3 czy nadchodząca…