Jakie właściwości powinna mieć dobra odzież do pracy? - Trends Magazines

Jakie właściwości powinna mieć dobra odzież do pracy?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa i zasadami BHP odzież robocza, tzw. odzież ochronna powinna być zapewniana pracownikom przez pracodawcę. W zależności od rodzaju wykonywanych obowiązków zawodowych musi spełniać szereg właściwości. Ma być nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale przede wszystkim dawać komfort pracy i zabezpieczać pracownika. Weźmy pod uwagę, że niektóre czynności realizowane w pracy, jeśli są wykonywane bez właściwej ochrony, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zatrudnionego. Jak wybierać specjalną odzież do pracy? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Ochronne właściwości odzieży roboczej

Ubrania do pracy, jeśli mają być specjalne, należy dobierać zgodnie ze specyfiką określonego zawodu. Odzież robocza musi być odporna na wysokie albo niskie temperatury, zabezpieczać ciało przed wychłodzeniem bądź przegrzaniem. Powinna być nieprzemakalna i trudnopalna, odporna na niszczenie. Jednocześnie należy pamiętać, że ubrania robocze powinny być wykonane z najlepszej jakości materiału, który nie jest podatny na zabrudzenia albo brud bez problemu udaje się usunąć.

Elementy ubrań roboczych

W zależności od zakładanego komfortu pracownika, do wyboru są spodnie, bluzy, koszulki, kombinezony, kurtki, ale również buty, rękawice i nakrycia głowy, w tym kaski. Bez względu na wybór konkretnego rodzaju ubrań, poszczególne elementy garderoby do pracy powinny być dobierane indywidualnie, uwzględniając chociażby rozmiar pracownika. Chodzi o to, aby wszelkie zawodowe obowiązki mogły być realizowane nie tylko w sposób bezpieczny, ale również komfortowy. Odzież robocza nie może krępować ruchów, być zbyt obcisła, za ciężka, ale z drugiej strony nie może być też za luźna. Każdy pracownik powinien mieć przynajmniej dwa komplety ubrań roboczych. Co ważne, odzież nie może być uszkodzona ani posiadać wad, przez które traci swoje najważniejsze właściwości.

Praktyczne ubranie do pracy

Odzież robocza oprócz funkcji ochronnych, może pełnić też te praktyczne. Większość spodni, kurtek, kombinezonów posiada na przykład szereg dodatkowych elementów, które jeszcze lepiej wpływają na efektywność pracy zatrudnionego. Chodzi między innymi o kieszenie, których w takich ubraniach jest zazwyczaj spora ilość. Dzięki temu pracownik ma gdzie schować nie tylko telefon, ale również niezbędne narzędzia.

Świetną opcją są również specjalne elementy zabezpieczające newralgiczne części ciała pracownika. Wymienić tu można chociażby usztywnienia na kolanach, łokciach albo zasłony twarzy.

Ubranie robocze najlepszej jakości

Aby mieć gwarancję wszystkich niezbędnych właściwości odzieży ochronnej, należy ją nabywać tylko w renomowanych punktach. Każdy element garderoby powinien posiadać specjalne oznaczenia producenta, jak atesty i certyfikaty mówiące o specjalnych funkcjach ubrania. Dopiero wtedy można mieć pewność, że odzież do pracy będzie nie tylko wygodna, ale przede wszystkim zabezpieczy pracownika przed ewentualnymi, niekorzystnymi czynnikami, na jakie narażony jest podczas wykonywania swoich obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Ogród w nowoczesnym stylu – jakie dekoracje wybrać?

W ogrodzie odpoczywamy, spędzamy wolny czas z rodziną lub imprezujemy z przyjaciółmi. Przestrzeń ogrodowa powinna być przytulna i funkcjonalna. Jej wystrój powinien spełniać oczekiwania i potrzeby domowników. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się ogrody urządzone w nowoczesnym stylu. Czym charakteryzuje się taka przestrzeń? Jak ją zaaranżować? Nowoczesny ogród, czyli jaki? W nowoczesnych ogrodach króluje…

Adorable Jack Russell Terrier dog on green grass outdoors

Jakich akcesoriów potrzebuje Twój pies?

Pies nie bez powodu nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Czworonogi są oddane i wierne. Ludzie są całym ich życiem. Nic dziwnego, że właściciele psów poświęcają swym pupilom tyle uwagi. Przecież psiak jest członkiem rodziny. A o członka rodziny trzeba dbać. Zapewnić mu bezpieczeństwo, pożywienie, aktywność fizyczną oraz optymalne warunki do odpoczynku. Poniżej przedstawimy kilka psich…