Jak wykonać samodzielnie szufladę do sypialni? - Trends Magazines

Jak wykonać samodzielnie szufladę do sypialni?

Grey chest of drawers with houseplant, book and blanket near window in bedroom

Samodzielne wykonywanie mebli to hobby wielu osób. Dużym ułatwieniem jest fakt, że z łatwością można dotrzeć do wszystkich wymaganych w tym celu części, komponentów i mechanizmów. Wśród chętnie wykonywanych „na własną rękę” mebli znajdują się szuflady. Choć niektórzy obawiają się, że są one zbyt skomplikowane – to jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Poniżej udzielamy kilku porad dla osób planujących wykonać swoją pierwszą w życiu szufladę. Dowiesz się m.in. z jakich materiałów można wykonać szufladę, jakie narzędzia będą w tym celu potrzebne oraz na jaki mechanizm prowadzący warto się zdecydować.

Potrzebne narzędzia i materiały do wykonania szuflady

Zacznijmy od prostego stwierdzenia – do wykonania szuflady będziemy mogli użyć różnego typu materiałów. Największą popularnością cieszą się płyty wiórowe, płyty OSB lub płyty MDF. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety jak i wady oraz odmienne predyspozycje estetyczne. Ponadto, wiele osób wybiera ten materiał, który akurat ma pod ręką, lub który jest najłatwiej dostępny. W przypadku szuflad wyjątkowo wąskich stosuje się nawet płyty drewniane w niewielkim stopniu oszlifowane – na przykład pochodzące ze skrzynek, europalet.

Do narzędzi najczęściej wykorzystywanych w tworzeniu szuflad należą pilarki. Za ich pomocą potniemy wybrany materiał na odpowiednie kawałki. Pomocne będą także wkrętarka lub wiertarka, przy pomocy których zamontujemy uchwyty. Wiertło powinno mieć średnicę do 35 milimetrów.

Konstrukcja szuflady – najważniejsze elementy

Niemal każda szuflada składa się z tych samych elementów – ścianek bocznych i tylnej, dna oraz frontu. Przed ich wycięciem należy dokładnie wymierzyć długość, szerokość i głębokość, którą powinna mieć szuflada, aby zmieścić się w przewidzianej dla niej przestrzeni.

W zależności od tego, jaki asortyment będziemy przechowywać w danej szufladzie, powinniśmy jej części skleić lub skręcić. Jeśli planujesz wykonać szufladę do garażu lub warsztatu – polecamy zastosować bardziej solidne rozwiązanie. Zamontowanie dna jest pod tym względem szczególnie ważne. Warto je nie tylko przykręcić do korpusu, ale także wprowadzić w wydrążone w tym celu rowki. W tym celu można skorzystać ze zwykłej piły.

Prowadnice do szuflad – jaką wybrać, by nie żałować?

Do najczęściej wybieranych typów prowadnic należą modele kulkowe. Są to mechanizmy proste w montażu oraz obsłudze, a także w dużym stopniu bezawaryjne. Sprawdzają się zarówno w przypadku szuflad meblowych, jak i tych wykorzystywanych do przechowywania ciężkich narzędzi.

W tym drugim przypadku – polecamy zwrócić uwagę na udźwig przewidziany dla danej prowadnicy. Wiele spośród dostępnych jest w stanie wytrzymać nacisk 100 kg lub więcej. Ponadto, warto upewnić się, czy prowadnice do szuflad posiadają dodatkowe mechanizmy zabezpieczające je w czasie codziennego użytkowania. O jakich mechanizmach mowa?

Przede wszystkim chodzi o mechanizm uniemożliwiający wypadnięcie szuflady z prowadnicy. Ponadto, pomocnym rozwiązaniem są prowadnice z mechanizmem wyhamowującym oraz wyciszającym – które uniemożliwiają głośne „trzaśnięcie” szufladą. Jest to wybór osób, które pragną wykonać szuflady do swojej sypialni, które w trakcie używania nie będą emitować żadnych hałasów.

Podobne

Płonące BMW – o co chodzi?

W mediach regularnie pojawiają się doniesienia o palących się BMW i związanych z tym problemem akcjach serwisowych. Jakie modele BMW są narażone, co jest źródłem pożarów i czy można im zapobiegać? Płonące BMW/BMW w ogniu... Po wpisaniu tych fraz, wyszukiwarka Google natychmiast przedstawia dziesiątki artykułów. Nawet sam producent nie ukrywa, że problem z pożarami występuje,…

optometrist with patient, giving an eye examination

Jakich sprzętów optycznych nie może zabraknąć w nowoczesnym gabinecie okulistycznym?

Nowoczesne gabinety lekarskie, w szczególności okulistyczne, wyposażone muszą zostać w szereg nowoczesnych, funkcjonalnych urządzeń, które pozwolą na wykonywanie niezbędnych badań i pomiarów. Przydają się one podczas wstępnej diagnozy, oceny postępowania leczenia czy analizie wady wzroku danego pacjenta. Popatrzmy zatem, co powinno się wśród nich znaleźć. Unit okulistyczny Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego gabinetu będzie…