Wypowiedzenie ubezpieczenia OC to jedna z formalności, o których pamiętać powinny osoby, które sprzedały swój samochód lub też decydują się na zmianę firmy ubezpieczeniowej. To bardzo prosta formalność, ale jej pominięcie może skutkować dodatkowymi kosztami. Wszystko za sprawą obowiązujących przepisów, na podstawie których firmy ubezpieczeniowe automatycznie przedłużają wygasającą polisę. W jaki sposób można łatwo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?
Kiedy należy złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie OC jest automatycznie przedłużane przez firmę ubezpieczeniową, jeśli klient nie złoży wcześniej wypowiedzenia. Wbrew pozorom przepis ten ma chronić kierowców. W końcu wielu osobom regularnie zdarza się zapominać o pewnych formalnościach, które trzeba załatwić. Gdybyś zapomniał o samodzielnym przedłużeniu OC i po wygaśnięciu umowy doprowadził do kolizji, wówczas koszty związane z likwidacją szkody musiałbyś pokrywać z własnej kieszeni. Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia komunikacyjnego ma zapobiec takim sytuacjom.
Drobnym minusem jest to, że kierowcy muszą pamiętać o tym, aby wypowiedzieć ubezpieczenie OC w sytuacji, gdy zależy im na zawarciu umowy z inną firmą ubezpieczeniową. Wypowiedzenie umowy powinna złożyć także osoba, która sprzedała swój samochód. Jeśli samochód został zezłomowany lub oddany do stacji demontażu pojazdów, wówczas umowa OC ulega rozwiązaniu w momencie, gdy klient powiadomi firmę ubezpieczeniową o wyrejestrowaniu swojego pojazdu.
Jak wyglądają formalności przy wypowiadaniu OC?
W tej kwestii wiele zależy od firmy ubezpieczeniowej, w której wypowiadamy OC. Niektóre firmy umożliwiają swoim klientom złożenie wypowiedzenia przez Internet przy pomocy kilku kliknięć. Jednak niektórzy ubezpieczyciele wciąż oczekują złożenia wypowiedzenia na piśmie w biurze lub korespondencyjnie (także przez wiadomość e-mail). Na stronie internetowej https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu możesz dowiedzieć się więcej, jak wygląda wypowiedzenie OC krok po kroku w PZU oraz w innych znanych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości firm formalności można załatwić szybko i bez żadnych nieoczekiwanych problemów.
Czy ubezpieczenie nadal działa po wypowiedzeniu umowy?
Jak najbardziej tak. Wypowiedzenie ubezpieczenia OC nie jest bowiem jednoznaczne z zerwaniem umowy. Opłacona wcześniej polisa działa nadal, aż do terminu jej wygaśnięcia. Czy można taką polisę przerwać przed czasem? Jest to możliwe w sytuacji, gdy samochód zostanie ubezpieczony w innej firmie i w tym momencie aktywne są dwie polisy. Wówczas można zamknąć dotychczasowe ubezpieczenie, a nawet ubiegać się o zwrot kosztów za niewykorzystany okres. Rozliczanie takich spraw zależy od wewnętrznego regulaminu firmy ubezpieczeniowej.
Osoba sprzedająca samochód powinna zatem pamiętać o tym, aby powiadomić o tym fakcie swoją firmę ubezpieczeniową, a jednocześnie wypowiedzieć umowę. Ubezpieczenie automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu, a wszelkie szkody spowodowane przez nabywcę pójdą już na jego konto. Jeśli jednak nabywca zdecyduje się od razu wykupić ubezpieczenie w innej firmie, wówczas można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.
W jaki sposób można usprawnić formalności związane z wypowiedzeniem OC?
Wypowiedzenie umowy OC powinno zostać sporządzone na piśmie i odręcznie podpisane przez klienta firmy ubezpieczeniowej. Dużym plusem jest to, że wzór wypowiedzenia umowy OC można szybko wygenerować przez Internet. Wystarczy jedynie wypełnić krótki formularz, a system wygeneruje pismo, które na pewno zostanie zaakceptowane przez firmę ubezpieczeniową. Należy takie pismo wydrukować i odręcznie podpisać. Teraz istnieją trzy sposoby na złożenie wypowiedzenia. Można to zrobić osobiście w jednym z biur firmy ubezpieczeniowej, wysłać na podany adres korespondencyjny lub e-mailem. W niektórych firmach wypowiedzenie można złożyć na stronie internetowej towarzystwa. Formalności te są zatem bardzo proste. Jedyne o czym musisz pamiętać, to złożenie ubezpieczenia OC nie później niż 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia.
Co dzieje się w sytuacji, gdy zapomnisz o wypowiedzeniu OC?
Wielu z nas żyje w ciągłym pośpiechu i zabieganiu. Zdarzają się zatem sytuacje, w których zwyczajnie zapominamy o pewnych formalnościach, a jedną z nich może być brak wypowiedzenia ubezpieczenia OC. W tej sytuacji umowa z ubezpieczycielem zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Klient zostanie o tym poinformowany i poproszony o uiszczenie należności. Na szczęście automatycznie przedłużoną ofertę można wypowiedzieć w dowolnym momencie ze skutkiem natychmiastowym (jeśli nadal posiadamy samochód, wówczas musi on być ubezpieczony w innej firmie). Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel może oczekiwać uregulowania należności za okres, w którym przedłużona umowa obowiązywała. W praktyce ciężko jest jednak zapomnieć o wypowiedzeniu OC, gdyż niemal wszystkie firmy z wyprzedzeniem informują swoich klientów o terminie wygaśnięcia polisy.
(artykuł sponsorowany)