Innowacyjna technologia a praca ludzkich rąk - Trends Magazines

Innowacyjna technologia a praca ludzkich rąk

Imaginative visual of business people and financial firms staff

Czy już niedługo hale produkcyjne będą pełne robotów, a pracownicy fizyczni będą tam zupełnie zbędni? Okazuje się, że innowacyjne technologia wielkimi krokami wkracza w funkcjonowanie przedsiębiorstw bez względu na branżę i sektor rynku, w których działają. Jak wynika z raportów, zatrudniony personel nie musi się martwić. Rzeczywiście automatyka będzie coraz bardziej rozwijana, ale nie zastąpi w pełni pracy ludzkich rąk. Dla pracowników będzie raczej wsparciem.

Automatyzacja pracy na TAK

Sama automatyzacja licznych procesów produkcyjnych, jest głównym tematem licznych kongresów międzynarodowych. Jak potwierdzają eksperci, innowacyjna technologia jak najbardziej powinna być wdrażana, ponieważ w długim okresie minimalizuje koszty prowadzonej działalności biznesowej, zwiększa wydajność i efektywność pracy. Maszyny mogą działać szybciej i sprawniej, do tego niejednokrotnie bardziej precyzyjnie, aniżeli ludzie. Nie oznacza to jednak, że rola człowieka jako pracownika jest pomniejszana. Gdyby nie zatrudniony personel, nowoczesny sprzęt nie mógłby działać. Przykładem może być aparatura sterownicza, urządzenia i maszyny produkcyjne, komponenty elektroniczne czy systemy przemysłowe. Automatyka bez ingerencji człowieka nie może działać optymalnie.

Roboty a pracownicy fizyczni

Nie ma zagrożenia, że ludzie nie będą już niedługo potrzebni do pracy. Dzisiaj na 10 000 pracowników przypadają średnio 32 roboty. W Polsce automatyzacja nie jest jeszcze tak rozwinięta, jak w Niemczech, Danii czy Szwecji. To w tych krajach europejskich przedsiębiorcy stawiają na model biznesu, dzięki któremu rynek pracy może przeżywać prężny rozwój, uwzględniając właśnie automatykę i robotykę.

Ciekawe są też wyniki badań, określające zachowania fizycznych pracowników w firmach, w których inwestuje się w innowacyjne technologie. Okazuje się, że przeciętny zatrudniony jest znacznie bardziej efektywny, zaangażowany oraz zmotywowany i osiąga lepsze wyniki w pracy, co przekłada się na finalne zyski firmy. Jedną z przyczyn z pewnością jest fakt, iż nowoczesny, żądny rozwoju pracownik chętnie korzysta z innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym jego zawodowe obowiązki wykonywane są sprawnie, szybko i przy zachowaniu tak samo dobrej jakości.

Co tak naprawdę daje automatyzacja procesów? Dla firmy to ogromne oszczędności finansowe, możliwość generowania większych zysków, optymalizacja zasobów ludzkich w ramach zatrudnienia, wpływ na pozytywny wizerunek w strukturach przedsiębiorstwa oraz na zewnątrz i przewaga konkurencyjna. Czy wiesz, że każdego roku na całym świecie powstaje nawet kilka milionów nowych zawodów, jakie związane są ze sztuczną inteligencją? Nie ma wątpliwości, że to przyszłość i dobry kierunek działania, natomiast trzeba pamiętać, że żaden system czy roboty nie zastąpią czynności zawodowych wykształconych i doświadczonych specjalistów. Szansa na rozwój pojawia się wtedy, gdy ludzie potrafią z technologią współpracować i wykorzystywać ją, by osiągać jak najlepsze wyniki.

Podobne

M3 Bugatti Cover

M3 na felgach Bugatti

E30 M3 to klasyk. Są jednak tacy, którzy nie boją się stworzyć unikatowych projektów w oparciu o tego kultowego youngtimera. Poznajcie PUR35T M3. Słowo "purest" w języku angielskim oznacza najczystszy... Czy ono w ogóle tu pasuje? Jägermeister M3 otrzymało pomarańczową barwę nadwozia w hołdzie do M3 ścigającego się w DTM w barwach etykiety sponsora- ziołowej…

Ostatni wakacyjny spot BMW Team Środa Wlkp.

Ostatni, wakacyjny spot ogólno-motoryzacyjny przeminął w rewelacyjnej atmosferze. Gościliśmy członków z BMW Team Nowy Tomyśl, BMW Klub Poznań, BMW Team Jarocin, a także BMW Klub Września oraz inne osoby lubiące świat motoryzacji. Każdy odnalazł dla siebie coś miłego, pogoda na zamówienie przy towarzystwie jeziora, lśniące w słońcu auta głównie marki BMW i ploteczki o planach…