Fotoradary w wakacje: niechlubnym rekordzistą jest kierowca BMW - Trends Magazines

Fotoradary w wakacje: niechlubnym rekordzistą jest kierowca BMW

BMW 7 212 km/h radar

O ponad 10 tys. przypadków więcej niż rok wcześniej, a konkretnie 188 tys. przekroczeń prędkości zarejestrował od początku wakacji system fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Rekordzista jechał BMW 7.

Droga to nie tor wyścigowy

Niechlubnym rekordzistą jest kierowca BMW serii 7, który w miejscowości Ligota Górna w województwie opolskim jechał z prędkością 212 km/h. Przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h, przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 142 km/h. 180 km na liczniku miał kierowca pędzący Audi przez miejscowość Dzierzążnia na Mazowszu. Z niewiele mniejszą prędkością – 167 km/h – jechał inny kierowca przez Kleczanów w województwie świętokrzyskim. 0 113 km, przy ograniczeniu do 60 km/h, przekroczył dozwoloną prędkość kierujący pojazdem w Audi A6 miejscowości Wilków na terenie Dolnego Śląska. Niechlubne rekordy padły w obszarze zabudowanym.

Audi radar

Statystki zarejestrowanych wykroczeń

O ile w okresie wakacyjnym wzrosła liczba zarejestrowanych wykroczeń, to porównanie danych od początku tego roku z analogicznym okresem 2019 r., wskazuje na spadek liczby naruszeń prędkości na poziomie blisko 15 proc. Od stycznia do 12 sierpnia fotoradary zarejestrowały ponad 866 tys. naruszeń. W tym samym okresie 2019 r. – ponad 1 mln Od początku roku najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Warszawie przy ul. Grójeckiej, wykonujący pomiary w kierunku centrum – ponad 11,5 tys.  Z kolei w okresie wakacyjnym najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Krzywanicach – ponad 2,6 tys. Sprawcami większości wykroczeń byli kierujący pojazdami osobowymi. Odpowiadają za 93 proc. naruszeń spośród ponad 188 tys. Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 23 km/h.

Audi radar

Nie tylko nadmierna prędkość

W okresie wakacyjnym wzrosła nie tylko liczba przekroczeń prędkości. Urządzenia zarejestrowały ponad 7 tys. przypadków niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. To o ponad 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Wjazd na czerwonym świetle najczęściej rejestrowały urządzenia monitorujące skrzyżowanie w miejscowości Mroków – ponad 1,3 tys.

Profilaktyka najlepszą formą ochrony

Wakacje to czas wypoczynku, ale pamiętajmy, że na drodze nie możemy pozwolić sobie na luz. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Podstawowa to – zdjęcie nogi z gazu. Wybierając się w długą, wakacyjną podróż, zaplanujmy wcześniej trasę. Sprawdźmy stan techniczny auta. Odłóżmy na bok telefony i pamiętajmy, że droga to nie miejsce na wyścigi i brawurę.

Podobne

Latające auto z silnikiem BMW uzyskało homologację

I nie chodzi o pozwolenie na jeżdżenie po drogach, ale... latanie. Tak, AirCar zakończył testy i zdobył oficjalną homologację awiacyjną.  Wygląda na to, że przyszłość już do nas dotarła i to tylko kwestia czasu, gdy "autoloty" pojawią się na ulicach i w powietrzu. Być może za bardzo wybiegamy w przód, ale słowacka firma AirCar właśnie…

Plakat kampanii "Stój!"

Bezpieczne hamowanie awaryjne – ruszyła kampania „Stój!”

Każdego dnia na drogach i ulicach miast można spotkać tysiące samochodów użytkowych, takich jak auta dostawcze, ciężarówki, ciągniki siodłowe z naczepą czy autobusy. Umożliwiają dotarcie do pracy i szkoły, dowożą produkty do sklepów i marketów, dostarczają nasze zakupy online. Pojazdy te są w trasie przez kilkanaście godzin na dobę, a podczas przejazdów wielokrotnie hamują, czasem…