E46 Touring z 2JZ o mocy 900 KM- TUNING - Trends Magazines

E46 Touring z 2JZ o mocy 900 KM- TUNING

Jason jeździł E36 M3. To było daily i auto na tor. Niestety samochód z upływem czasu stał się zbyt wolny… Naturalnie pojawił się pomysł na budowę jakiegoś szalonego i mocnego projektu. I wtedy w Jasonie obudziła się miłość do kombi z dawnych lat… Ale które kombi to tak samo dobry samochód, jak większość sportowych coupe? Odpowiedź jest tylko jedna – BMW serii 3.

E46
Wybór padł na typoszereg E46. Dlaczego?  E46 oznacza dostęp do mnóstwa części na rynku wtórnym, klasyczny wygląd no i  łatwo o takie auto w przyzwoitym stanie. Nie można zapominać, że E46 to również całkiem praktyczne kombi. Wkrótce po sprzedaży M3 Jason znalazł 323i w Południowej Kalifornii. To była idealna specyfikacja, ponieważ był to model podstawowy, co oznaczało najlżejszy ze wszystkich – idealny do konwersji na M3. Tyle że to auto nie zostało przekonwertowane na M3…

2JZ 
Dlaczego taki silnik? Proste- sąsiad miał Suprę z 1000-konnym 2JZ pod maską. Jason pomyślał, że tyle wystarczy w E46…  To miał być kompleksowo przygotowany motor, który zapewniałby solidną moc, ale nadal zachował klimatyzację, obsługiwał elektronikę, funkcje komfortu i tak dalej. Tak jak możnaby się spodziewać po każdym praktycznym samochodzie.
Po miesiącach budowy samochodu, ostateczne liczby końcowe przyniosły 931,6 KM na kołach, za które odpowiedzialny jest silnik 2JZ-GTE VVT-i z pojedynczym turbo Garrett GTX3584, 6-biegową manualną skrzynią biegów V161. Całością zarządza ECU AEM System Infinity.

Co jeszcze?
Oczywiście, Jason nie mógł po prostu zatrzymać się przy silniku i układzie napędowym,  więc zawieszenie zostało zmienione na M Performance, a samochód otrzymał jeszcze hamulce StopTech 6 i 4-tłoczkowe (przód/tył). Modyfikacje nadwozia obejmują tylne lampy i asortyment paneli nadwozia M3 z przodu. Wszystko to połączone jest z szerszym zestawem kół i felgami Advan Racing GT, na które zostały założone slicki Toyo Proxes RS1.

Co z tego wyszło?
To kombi osiąga prawie 300 km/h na prostych.
Ten Touring często ściga się w Laguna Seca i zdarzało mu się bez problemu wyprzedzać Porsche GT3 i Vipera ACR. Ale to nie wszystko, bo to auto ma na swoim koncie wyjazdy na kemping, wożenie narzędzi… a czasem nawet służy za nocleg podczas weekendowych trackdays. Rewelacja, prawda?

źródło: speedhunters.com

Podobne

Range Rover Evoque – brytyjski modniś

Rynek kompaktowych SUV-ów klasy premium ma się dobrze. Nobliwe logo połączone z modnym nadwoziem kusi bardzo wielu klientów. Audi, BMW oraz Mercedes na swoich SUV-ach skutecznie budują słupki sprzedaży. Swojego małego SUV-a ma także Range Rover. Czy model Evoque w podstawowej wersji wysokoprężnej jest samochodem godnym szerszej uwagi? X1, X3, GLA, GLC, Q3 oraz Q5.…

Jest nowy rekordzista na torze Nürburgring

Producenci samochodów od lat prowadzą morderczy wyścig na czasy przyspieszeń, ilość koni pod maską, czy prędkości maksymalne. Jednym z elementów tego wyścigu jest przejazd po północnej pętli toru Nürburgring. I właśnie pobito czas przejazdu po legendarnym torze.  Zwycięzcą jest Mercedes-AMG ONE. To bardzo wyjątkowy model i nie tylko ze względu na ograniczoną do 55 sztuk…