E46 Touring z 2JZ o mocy 900 KM- TUNING - Trends Magazines
4 °C Warsaw, PL
4 marca 2021

E46 Touring z 2JZ o mocy 900 KM- TUNING

Jason jeździł E36 M3. To było daily i auto na tor. Niestety samochód z upływem czasu stał się zbyt wolny… Naturalnie pojawił się pomysł na budowę jakiegoś szalonego i mocnego projektu. I wtedy w Jasonie obudziła się miłość do kombi z dawnych lat… Ale które kombi to tak samo dobry samochód, jak większość sportowych coupe? Odpowiedź jest tylko jedna – BMW serii 3.

E46
Wybór padł na typoszereg E46. Dlaczego?  E46 oznacza dostęp do mnóstwa części na rynku wtórnym, klasyczny wygląd no i  łatwo o takie auto w przyzwoitym stanie. Nie można zapominać, że E46 to również całkiem praktyczne kombi. Wkrótce po sprzedaży M3 Jason znalazł 323i w Południowej Kalifornii. To była idealna specyfikacja, ponieważ był to model podstawowy, co oznaczało najlżejszy ze wszystkich – idealny do konwersji na M3. Tyle że to auto nie zostało przekonwertowane na M3…

2JZ 
Dlaczego taki silnik? Proste- sąsiad miał Suprę z 1000-konnym 2JZ pod maską. Jason pomyślał, że tyle wystarczy w E46…  To miał być kompleksowo przygotowany motor, który zapewniałby solidną moc, ale nadal zachował klimatyzację, obsługiwał elektronikę, funkcje komfortu i tak dalej. Tak jak możnaby się spodziewać po każdym praktycznym samochodzie.
Po miesiącach budowy samochodu, ostateczne liczby końcowe przyniosły 931,6 KM na kołach, za które odpowiedzialny jest silnik 2JZ-GTE VVT-i z pojedynczym turbo Garrett GTX3584, 6-biegową manualną skrzynią biegów V161. Całością zarządza ECU AEM System Infinity.

Co jeszcze?
Oczywiście, Jason nie mógł po prostu zatrzymać się przy silniku i układzie napędowym,  więc zawieszenie zostało zmienione na M Performance, a samochód otrzymał jeszcze hamulce StopTech 6 i 4-tłoczkowe (przód/tył). Modyfikacje nadwozia obejmują tylne lampy i asortyment paneli nadwozia M3 z przodu. Wszystko to połączone jest z szerszym zestawem kół i felgami Advan Racing GT, na które zostały założone slicki Toyo Proxes RS1.

Co z tego wyszło?
To kombi osiąga prawie 300 km/h na prostych.
Ten Touring często ściga się w Laguna Seca i zdarzało mu się bez problemu wyprzedzać Porsche GT3 i Vipera ACR. Ale to nie wszystko, bo to auto ma na swoim koncie wyjazdy na kemping, wożenie narzędzi… a czasem nawet służy za nocleg podczas weekendowych trackdays. Rewelacja, prawda?

źródło: speedhunters.com

Podobne

VW Scirocco 1 po tuningu i swapie silnika, widok z boku

78′ VW Scirocco- dopieszczony youngtimer

W 1998 roku Adrian miał 16 lat. Pewnego letniego dnia pod jego dom przyjechało trzech mężczyzn z pytaniem, czy nie chciałby kupić od nich VW Scirocco. Chłopak był znany w okolicy z tego, że od 12 roku życia jeździł maluchami. Adrian, choć nie miał pieniędzy, postanowił, że kupi samochód. Nim auto, które oglądacie na zdjęciach, zaczęło wyglądać jak dziś, przeszło długą…