E30 M3 Evo II- jak można odnowić cenne auto? - Trends Magazines
15 kwietnia 2021

E30 M3 Evo II- jak można odnowić cenne auto?

BMW E30 M3 Evo II by Schmiedmann

Samochody z kierownicą po prawej stronie nie mają zbyt wysokich notowań. Reguła nie dotyczy jednak BMW E30 w wersji M3 Evolution II. Nawet zaniedbany anglik jest cenny.

Taki właśnie egzemplarz został przywieziony do duńskiej miejscowości Odense. Specjaliści z firmy Schmiedmann zostali poproszeni o przywrócenie BMW dawnej świetności. Auto znów miało wyglądać i jeździć jak nowe.

MW E30 M3 Evo II by Schmiedmann przed remontem

Rozebrany na części pierwsze

Rozpoczęto od rozebrania 30-letniego pojazdu na części pierwsze. Już po wyjęciu i rozkręceniu silnika okazało się, że była to słuszna decyzja. Blok zaczęła zżerać korozja, a w kanałach wodnych było sporo osadów. Do ich powstania przyczyniło się m.in. zdemontowanie chłodnicy i wystawienie wnętrza jednostki napędowej na działanie powietrza.

BMW E30 M3 Evo II by Schmiedmann silnik po remoncie

Daleka od perfekcji była również głowica, która nosiła ślady przegrzania i miała wypalony jeden z zaworów wydechowych. Pozostałe elementy jednostki napędowej poddano sodowaniu i czyszczeniu ultradźwiękowemu. Te, które były fabrycznie lakierowane – np. pokrywę zaworów i airbox – pokryto świeżą farbą, oczywiście w oryginalnym kolorze.

Lakierowany na nowo

Lakierowania wymagało też całe nadwozie. Dlaczego nie było skorodowane, jak zazwyczaj w autach z Wielkiej Brytanii? Samochód spędził większość czasu na Cyprze, w klimacie śródziemnomorskim.

Felga BMW E30 M3 Evo II by Schmiedmann

Niestety, ostre słońce zniszczyło jego lakier. Przy odnawianiu nadwozia regeneracji poddano felgi i elementy zawieszenia, a części eksploatacyjne – w tym amortyzatory czy koła pasowe silnika – zastąpiono nowymi.

BMW E30 M3 Evo II by Schmiedmann wnętrze po remoncie

Dobrze zachowało się wnętrze. Co prawda w konsoli środkowej brakowało części elektrycznego wyposażenia, a tworzywo, z którego została wykonana deska rozdzielcza, popękało, jednak to, co najważniejsze, czyli tapicerka, było w idealnym stanie. Zaprocentował pobyt M3 w suchym klimacie oraz jego mało intensywna eksploatacja.

Jeden z pięciuset egzemplarzy

BMW E30 M3 Evo II by Schmiedmann

Opisywane E30 najpierw było udostępniane do testów prasowych, a później miało tylko jednego właściciela. Przebieg 45 tys. km w samochodzie z 1988 roku mówi zresztą wiele o sposobie jego użytkowania.

BMW E30 M3 Evo II by Schmiedmann widok z boku

Jeżeli dodamy, że to jedno z pięciuset wyprodukowanych M3 Evo II, przestaje dziwić, dlaczego tak dużym nakładem czasu i środków auto jest przywracane do oryginalnego stanu.

Łukasz Szewczyk

Podobne

VW T1 z silnikiem z Bentley’a!

Chyba każdy kocha Bullika. Nielaeżnie od wersji nadwoziowej widok wielkiego logo VW na froncie klasycznego busa jest dziś równie piękny, co kiedyś. Wizja mocy Tuningblog.eu przygotował render swojej wizji T1. Auto wygląda jak bolid F1, na którym ktoś osadził nadwozie Volkswagena! Z tyłu busa znajduje się silnik Volkswagena W12 turbo o mocy 650 KM. Taka…

Honda Civic EJ9. Tuning ekstremalny, czyli wersja euroR

Civiców szóstej generacji o trzydrzwiowym nadwoziu – nie tylko seryjnych, również po modyfikacjach – po polskich drogach jeździ bardzo wiele. Ten zdecydowanie wyróżnia się jednym parametrem – jego moc – aż 524 KM robi ogromne wrażenie! Honda Civic to model legendarny. Pierwszy egzemplarz o tej nazwie wyjechał z fabryki w 1979 r. jako dwuosobowy sedan.…