Cupra Born 2022 - nowonarodzony elektryk - Trends Magazines

Cupra Born 2022 – nowonarodzony elektryk

Cupra Born to pierwsze 100-procentowe auto elektryczne hiszpańskiego producenta. Cupra chwali się, że samochód posiada jeden z najbardziej zaawansowanych zelektryfikowanych układów napędowych, jakie kiedykolwiek stosowała marka. Dla nas jednak najważniejsza wiadomość jest taka, że moc trafia na tylne koła!

Cupra Born bazuje na VW ID.3, ale ma bardziej sportowy charakter. Werner Tietz, wiceprezes wykonawczy ds. badań i rozwoju CUPRA twierdzi, że „elektryfikacja i osiągi idealnie do siebie pasują.To samochód, który zmienia zasady gry – jest przyjazny dla środowiska, ale jednocześnie dynamiczny i ekscytujący”.

Model będzie dostępny w dwóch wariantach silnikowych – o mocy 150 lub 204 KM i maksymalnym momencie obrotowym równym 310 Nm. Co więcej, Cupra Born od 2022 roku będzie także sprzedawana z pakietem e-Boost, zwiększającym moc silnika do 231 KM. Będą dostępne dwie wersje akumulatorów – o pojemności 77 lub 58 kWh. Mocniejszy wariant pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 7 sekund. Zasięg to nawet 540 km, co osiągnięto przez system zarządzania temperaturą, który optymalizuje ustawienia akumulatora, zmniejszając ilość punktów, w których może on ulec przegrzaniu lub spaść poniżej idealnej wartości.

Samochody z akumulatorami o mniejszej pojemności uzyskają przyspieszenie od 0 do 50 km/h w jedyne 2,6 sekundy, od 0 do 100 km/h w około 6,6 sekundy oraz zasięg około 424 km.

Cupra Born to także rewolucja pod względem czasu ładowania  w zaledwie 7 minut można zwiększyć jej zasięg o dodatkowe 100 km. Samochód można podłączyć zarówno do sieci AC jak i DC, dlatego bez względu na to, czy użytkownik znajduje się w trasie czy w domu, może szybko, łatwo i bezproblemowo naładować baterię.

Wiele elementów wnętrza samochodu jest wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, m.in. fotele kubełkowe, w których wykorzystano Seaqualn Yarn – tkaninę z włókien polimerowych, pozyskiwanych z materiałów wyłowionych z Morza Śródziemnego.

Cupra Born jest produkowana w niemieckich zakładach w Zwickau. Auto będzie dostępne na polskim rynku w listopadzie 2021 roku.

Konrad Maruszczak

Podobne

BMW M2 CS Racing Nürburgring 24 Hours

Ile razy BMW wygrało w Nürburgring 24 Hours? Poznajcie wszystkich zwycięzców

BMW M Motorsport i 24-godzinny wyścig na torze Nürburgring świętują w tym roku wspólną rocznicę. W 2020 roku mija 50 lat od inauguracji tego wyścigu wytrzymałościowego i pierwszego zwycięstwa BMW w klasyfikacji generalnej na „Green Hell”.  Ponieważ w obecnej sytuacji żadne większe wydarzenie rocznicowe nie jest możliwe, BMW M Motorsport świętuje swoją historię na Nordschleife…

ClutchKick KidZ DriftTeam E36 Niemcy - Japonia 2018

Z Niemiec do Japonii w BMW E36. Ta trasa ma ponad 13 tys. km…

6 dni i 6 godzin - taki czas podawała aplikacja Google Maps na trasie ze wschodnich Niemiec do Władywostoku. Następnie należy już tylko przeprawić się do Japonii, a stamtąd już blisko do mekki driftingu - toru Ebisu. Czy tydzień faktycznie wystarczy na taką podróż? Niestety nie. W 2018 przekonali się o tym członkowie niemieckiej ekipy…