Co myślą Polacy o samochodach elektrycznych? - Trends Magazines
4 °C Warsaw, PL
4 marca 2021

Co myślą Polacy o samochodach elektrycznych?

Jakie jest podejście Polaków do fundamentalnych kwestii związanych z samochodami elektrycznymi? Najnowszy raport opublikowany przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen ukazuje podejście Polaków do najpopularniejszych tez na temat samochodów elektrycznych.

Reprezentatywna grupa ankietowanych miała za zadanie określić, na ile zgadza się lub nie zgadza się z popularnymi tezami dotyczącymi użytkowania samochodów na prąd. Tezy skupione były wokół najważniejszych czynników związanych z zakupem, eksploatacją i utrzymaniem samochodu:

  • Auta elektryczne są drogie.

Teza mówiąca, że samochody elektryczne są drogie, jest najczęściej i najbardziej zdecydowanie wyrażaną spośród wszystkich tez, o jakie zapytano w badaniu. Zgadza się z nią aż 84% badanych.

Zdaniem 65% ankietowanych koszty utrzymania niższe niż w przypadku samochodów z silnikami spalinowymi.

23% badanych nie wie, czy samochody elektryczne psują się rzadziej, czy częściej niż auta z silnikiem spalinowym. Wyraźna większość (61%) pod tym względem uznaje jednak wyższość samochodów na prąd, zdecydowanie lub raczej zgadzając się z tezą, że auta elektryczne są mniej awaryjne niż samochody z silnikiem spalinowym.

  • Ogólny koszt utrzymania auta elektrycznego jest niższy niż samochodu z silnikiem spalinowym.

71% badanych jest zdania, że jazda samochodem elektrycznym jest tańsza niż autem z silnikiem spalinowym.

The new Volkswagen ID.3

Co kupić?

Z badań zrealizowanych przez InsightOut Lab w kwietniu 2020 r. wynika jednak, że jeśli ankietowani stanęliby przed wyborem, czy kupić auto droższe w zakupie, ale tańsze w utrzymaniu, czy może tańsze w zakupie, ale droższe w utrzymaniu, większość (82%) wybrałaby to pierwsze (droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji). Jednocześnie auta na prąd jawią im się jako te, za których utrzymanie płaci się mniej.

Samochody elektryczne w Polsce

Według danych PSPA w Polsce jest zarejestrowanych 6.837 samochodów elektrycznych oraz 5.434 hybrydowych typu plug-in, co daje łączną liczbę 12.271 aut. Ich kierowcy mogą korzystać z 1.194 stacji ładowania rozmieszczonych w całym kraju.

Podobne

Używany Volkswagen Passat B4. Tanie auto z LPG

Tani używany samochód benzynowy i tania instalacja LPG teoretycznie nie wróżą nic dobrego. Teoretycznie, bo w przypadku Volkswagena taki plan ma jednak szanse powodzenia. Używany Passat B4 jest jedną z najlepszych propozycji dla szukających taniego auta z LPG. Trwałość, niezawodność, wysoka jakość wykonania i niskie koszty eksploatacji to główne zalety, jakie w opinii użytkowników posiadają…

VW GOLF MK7 – wielkie odliczanie – HISTORIA

Z ponad 35 milionów wyprodukowanych do tej pory samochodów Golf, około sześciu milionów stanowiły modele Golf Mk7. Historia siódmego Golfa oficjalnie rozpoczyna się od światowej premiery 4 września 2012 r. w Berlinie. Zaledwie dzień później rozpoczęto przedsprzedaż nowego Golfa w wybranych krajach. Mk1, Mk2, Mk3, Mk4, Mk5 i Mk6 - które łącznie osiągnęły łączną sprzedaż…