BMW X4 M40i po tuningu. Aż 430 KM w małychm SUV-ie!
4 °C Warsaw, PL
27 lutego 2021

BMW X4 M40i po tuningu. 430 KM w małym SUV-ie!

BMW X4 M40i po tuningu
BMW X4 M40i po tuningu
fot. Jordi Miranda

BMW nie zdecydowało się na przygotowanie X4 M. Amatorom niewielkich, ale szybkich SUV-ów musi wystarczyć 360-konne BMW X4 M40i. Szwajcarska firma dÄHLer Design & Technik GmbH wzięła auto pod lupę.

Samochód został poddany kompleksowym modyfikacjom. Trzylitrowy silnik N55 jest znany z podatności na tuning. Dużo można zdziałać nawet ingerencją w nastawy komputera sterującego pracą jednostki napędowej i zamontowaniem mniej restrykcyjnego układu wydechowego. Oferta dÄHLera przewiduje trójstopniowy tuning. Programem minimum jest 400 KM i 570 Nm. Za większą dopłatą z sześciu cylindrów zostanie wyciśnięte 420 KM i 580 Nm. Kto chciałby zasmakować wrażeń na miarę litery M, może zlecić podkręcenie BMW X4 M40i do 430 KM i 590 Nm. To górna granica bezpieczeństwa. Mając na uwadze trwałość elementów układu przeniesienia napędu, a także charakterystykę motoru, specjaliści z firmy dÄHLer nie windowali momentu obrotowego, choć było to możliwe.

fot. Jordi Miranda
fot. Jordi Miranda

Przy prędkości maksymalnej na poziomie 270 km/h i czasie sprintu do 100 km/h w 4,5 s mało kto będzie tęsknił za jeszcze mocniejszym silnikiem. Tuner podkreśla, że zmodyfikowane silniki dalej spełniają normę czystości spalin Euro 6 i emitują do atmosfery tyle samo dwutlenku węgla, co przed zmianami – oczywiście w cyklu pomiarowym, który nie przewiduje pełnego wykorzystania osiągów. Aby wykorzystanie zwiększonej dynamiki X4 było możliwie bezpieczne, tuner wyposażył samochód w gwintowane zawieszenie z 18-stopniową regulacją siły tłumienia, 400-milimetrowe tarcze przedniej osi z 8-tłoczkowymi zaciskami oraz 21-calowe felgi dÄHLer CDC1.

Samochód nie rzuca się przy tym specjalnie w oczy. Za całkowicie wystarczający uznano fabryczny M-pakiet, który wzbogacono dokładką przedniego zderzaka i tylnym dyfuzorem z wycięciami – jak przystało na model ze stajni M – wycięciami na cztery rury wydechowe. Modyfikacje wnętrza dÄHLer uzależnia od preferencji klienta. Jedną z wartych rozważenia propozycji jest wielofunkcyjny wyświetlacz. Trafia w miejsce kratki wentylacji i przekazuje istotne informacje o parametrach pracy silnika – ciśnieniu doładowania, temperaturze oleju w silniku i skrzyni biegów czy napięciu ładowania akumulatora.

Podobne

BMW serii 7 G11, czyli nerki ponad wszystko

BMW wkracza w nową erę swojego wzornictwa. Szlak przetarło zaprezentowane w ubiegłym roku X7 z ogromnymi nerkami. W tym samym duchu utrzymano model G11 LCI, czyli odświeżoną serię 7. Wzornictwo jest niezwykle ważną, a zarazem delikatną kwestią. Radykalne zmiany mogą narobić więcej zamieszania niż pożytku o czym koncern przekonał się, prezentując na początku XXI wieku…

ALPINA XB7 na NÜRBURGRING – VIDEO

Model X7 jest coraz popularniejszy wśród tunerów. Pokazaliśmy Lummę CLR X7, a teraz czas na Alpinę XB7. Potężny SUV został przyłapany na północnej pętli niemieckiego NÜRBURGRING. Pod maską spodziewamy się silnika z limuzyny B7. Jest to 4,4-litrowy silnik benzynowy V8 o mocy 608 KM i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego, które jest dostępny w zakresie między 2000…