Autonomiczna Honda AWV - Trends Magazines

Autonomiczna Honda AWV

Nie jestem do końca pewny, czy chcę doczekać czasów, gdy na ulicach zobaczę autonomiczne auta. Dla wielu z nas nawet codzienna jazda to przecież spora przyjemność. Są jednak gałęzie motoryzacji, gdzie samojezdne pojazdy wydają się idealnym rozwiązaniem. Pomyślmy na przykład o kopalniach, fabrykach czy dużych placach budowy, gdzie na zamkniętym obszarze wymaga się dziesiątek powtarzających się kursów. W takim przypadku zastosowanie „autopilota” wydaje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Tym tokiem rozumowania poszła Honda, która właśnie rozpoczęła testy swojego autonomicznego pojazdu o nazwie AMV (autonomous work vehicle).

Mały dostawczak powstał na bazie czterokołowca Pioneer i wyposażono go w napęd elektryczny pochodzący z modelu E. Całość jest wyjątkowo zwarta i rozmiarami odpowiada mniej-więcej Smartowi ForTwo. Pojazd może poruszać się samodzielnie po wcześniej wyznaczonej trasie i dzięki zainstalowanym radarom, automatycznie unikać przeszkód pojawiających się na drodze. W sytuacji, gdy wymagana jest większa precyzja, można również przejąć nad nim kontrolę i zdalnie, z użyciem okularów 3D, prowadzić do celu.

Jak na niewielkie rozmiary, ładowność jest całkiem niezła – około 400 kg na samym pojeździe oraz 800 kg na ciągniętej przyczepie.

Maciek Kalkosiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Nowa klasa wyścigowa dla elektryków. Hyundai weźmie udział nowym modelem Veloster N ETCR – SPORT

Stare motoryzacyjne porzekadło mówi, że motosport jest ojcem postępu technologicznego w tej branży. A skoro jesteśmy u progu ery pojazdów elektrycznych, to nowe klasy do rywalizacji dla elektryków stają się coraz bardziej popularne. Jedną z nich jest ETCR,  czyli Electric Touring Car Championship. Swój udział w pierwszym sezonie 2020 zapowiedziała Cupra, a teraz do grona…

Elektryczny Golf 2 GTI

eDub jest brytyjską firmą specjalizującą się w przebudowie klasyków na auta elektryczne. W ofercie firmy znaleźć można zarówno uniwersalne moduły do przeróbek, jak i gotowe, dedykowane zestawy przeznaczone do konkretnych modeli. Najbardziej znanym w ofercie firmy, jest zestaw do przebudowy Volkswagena T1 i T2 Camper Vana. Taka przebudowa ma zresztą spory sens – zamiast niezbyt…