Jeszcze dekadę temu auta z automatyczną skrzynią biegów stanowiły na polskich drogach wyjątek. Dzisiaj, mimo iż wciąż stanowią mniejszość, każdego roku udział w rynku tychże samochodów zwiększa się nawet kilkukrotnie. Polscy kierowcy coraz chętniej nabywają „automaty” i dostrzegają ich liczne zalety. Przedstawiamy te najważniejsze, ale zwracamy też uwagę na ewentualne wady.
Komfort prowadzenia auta
Kierujący pojazdem z automatyczną skrzynią biegów nie musi kontrolować dźwigni ani zmieniać biegów. „Automat” nie posiada sprzęgła, a jazda takim autem jest płynna, nie da się bowiem „zadusić silnika”. Ułatwia to też prowadzenie samochodu, ponieważ dłonie mogą stale znajdować się na kierownicy.
Wygoda dotyczy także operowania nogami – w „automacie” korzysta się tylko z prawej nogi, którą wciska się pedał gazu oraz hamulca.
Ponieważ biegi zmieniane są automatycznie, minimalizowane są tzw. szarpnięcia auta. Sam kierowca może być w pełni skoncentrowany na jeździe i skupiony na sytuacji panującej na drodze. Sprawdza się to zarówno podczas podróżowania autostradą, jak i w czasie jazdy po mieście, przede wszystkim w korkach.
Pamiętajmy jednak, że o „automat” należy dbać z równie dużą uwagą, jak o samochody z manualną skrzynią biegów. Konieczny jest regularny serwis, w tym wymiana oleju. W tym aspekcie warto sprawdzić chociażby, czym jest dynamiczna wymiana oleju, bo to znacznie lepszy sposób, aniżeli tradycyjna metoda grawitacyjna.
Skomplikowana technologia
Nie da się ukryć, że budowa automatycznej skrzyni biegów jest znacznie bardziej skomplikowana i zaawansowana technologicznie, aniżeli tej manualnej. Zawsze istnieje więc nieco większe ryzyko awarii niektórych komponentów, a co za tym idzie, konieczności ponoszenia większych nakładów finansowych na naprawę. Co istotne, w naszym kraju swoje usługi nadal oferuje tylko niewielka liczba profesjonalnych mechaników, którzy zajmują się „automatami”. Jednym z profesjonalnych zakładów jest MVS AUTO. Trzeba przyznać, że regeneracja konwerterów w MVS AUTO przebiega tam na naprawdę najwyższym poziomie.
Pamiętajmy, że oprócz ewentualnych, bardziej skomplikowanych i być może droższych napraw aut z automatyczną skrzynią biegów, te pojazdy mogą zużywać też więcej paliwa, niż manuale.
Miłośników „automatów” jest dzisiaj tyle samo, ile ich przeciwników. Właśnie dlatego każdy powinien samodzielnie podjąć decyzję w zakresie rodzaju nabywanego auta. Pod uwagę trzeba brać indywidualne preferencje, zaś zawsze warto obalać mity. Na przykład ten, który mówi o tym, iż samochody z automatyczną skrzynią biegów nadają się jedynie dla kobiet albo, że „automaty” nie nadają się do prowadzenia pojazdu w sportowym stylu. Samochody z automatyczną skrzynią biegów nie są też droższe, jeśli pod uwagę bierzemy ich zakup, mogą zaś kosztować więcej, kiedy uwzględnimy ich utrzymanie czy naprawę.