Auta w Rosji droższe z dnia na dzień - Trends Magazines

Auta w Rosji droższe z dnia na dzień

Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę są coraz bardziej widoczne dla przeciętnych obywateli. Widać to chociażby na przykładzie nowych samochodów, których w zasadzie za chwilę nie będzie. 

Praktycznie wszyscy producenci motoryzacyjni albo całkowicie zaprzestali sprzedaży i produkcji swoich samochodów na terenie Rosji, albo mocno je ograniczyli. To zdecydowanie mocno odbije się na rosyjskim kliencie, co widać na poniższym przykładzie z Instagrama. 

Jedno jest pewne – jeśli jacyś Rosjanie nie wierzą w inwazję oraz prawdziwą przyczynę konfliktu, to z pewnością drastyczne wzrosty cen w salonach samochodowych skłonią ich do refleksji. Wycieczką po moskiewskich dealerach zajął się rosyjski serwis motoryzacyjny Smotra.ru. Szokujące obserwacje zostały opublikowane na instagramowym koncie serwisu.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Smotra.ru (@smotraru)

Przykład Audi S8 – jeszcze niedawno można było ten samochód kupić za 13-14 mln rubli (w przeliczeniu na wartość rubla sprzed inwazji jakieś 700 tys zł). Teraz to samo auto kosztuje 40 mln rubli (1,3 mln zł!). To dwa razy tyle. I to w ciągu zaledwie kilkunastu dni. 

Kolejny przykład luksusowego auta – Mercedes E 200 4Matic. Auto na stronie producenta w Rosji w „starej cenie” kosztowało około 6 mln rubli. Tymczasem u dealera widać kwotę 16 mln rubli! To według najnowszych cen (te zmieniają się drastycznie z dnia na dzień) ok. 530 tys złotych. U nas ten model w podstawie kosztuje 229 800 zł. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Smotra.ru (@smotraru)

Podobnie wygląda u dealerów bardziej przyziemnych marek. Cena budżetowego Hyundaia Solaris (to nieoferowany w Europie Zachodniej odpowiednik Dacii Logan) podskoczyła w Rosji do prawie 2,5 mln rubli, czyli przeliczeniu ponad 80 tys zł. 

Niestety, ceny aut, już i tak wysokie spowodowane inflacją i słabnącym złotym będą tylko rosnąć. I to nie tylko na rynku aut nowych, ale także używanych. Dla chcących kupić auto nowe to może być ostatni moment, bowiem branża motoryzacyjna wyhamowuje, jeszcze nie będąc dobrze rozpędzoną po pandemii koronawirusa. Co przyniesie przyszłość? Poczekamy, zobaczymy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Używany Volkswagen Golf VII. Zalety, wady i typowe usterki. Czy warto kupić?

Volkswagen Golf GTE. Test hybrydy, która wymaga wyrzeczeń

Doskonale wygląda, świetnie jeździ i pali niewiele. Ideał? Nie do końca. W naszych warunkach hybrydowy Golf GTE wymaga jednak pewnych wyrzeczeń. Volkswagen nie spieszył się z wprowadzaniem samochodów hybrydowych do salonów. I dobrze, bo tym samym uniknięto niedopracowanych modeli. Trzonem hybrydowej oferty koncernu staje się linia GTE. To hybrydy z możliwością „dokarmiania” akumulatora trakcyjnego prądem…

Tuning-VBMW E34 520i i swap silnika M54B30-front auta

BMW E34 520i ze swapem silnika M54B30 – jak to zrobić i co jeszcze?

Frazę: „Komora maszyny losującej jest pusta. Następuje zwolnienie blokady”, słyszeli niemal wszyscy, ale tylko bardzo nieliczni mogą kojarzyć ją z początkiem nowego życia. My znamy kogoś, kto działa lepiej niż organizator gier liczbowych. Rafał + E34 z pustą komorą (silnika) = nowe życie dla auta. Czy o prezentowanym E34 można powiedzieć, że wygrało los na loterii? Zdecydowanie tak! Rafał…