Koncern BMW z zarzutami. Chodzi o normy ekologiczne - Trends Magazines

Koncern BMW z zarzutami. Chodzi o normy ekologiczne

koncern bmw

Koncern BMW musi odpowiedzieć na zarzuty nieprzestrzegania norm ekologicznych. Chodzi o wydobycie surowców do ogniw akumulatorowych w marokańskiej fabryce. Pracownicy skarżą się na skandaliczne warunki pracy. 

Niemcy długo wzbraniali się przed elektryfikacją, ale niestety siłą rzeczy musieli ulec. Pierwszym skutkiem „przestawienia firmy na elektryczne tory” jest zakończenie produkcji silników w Monachium. Jak zapowiada BMW, w ciągu następnych lat w ofercie bawarskiej marki znajdzie się około 20 nowych elektrycznych modeli. To wymaga dużo większego zapotrzebowania na kobalt. Ten pierwiastek  jest podstawowym składnikiem akumulatorów litowo-jonowych, niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorkowych. 

Niemcom zarzuca się „opłakane warunki w marokańskiej kopalni”

Aby pokryć zwiększające się zapotrzebowanie na kobalt, trzy lata temu podpisano kontrakt ma wartość 100 milionów euro. Ma on umożliwić monachijskiemu koncernowi pokrycie około jednej piątej zapotrzebowania na ten pierwiastek niezbędny do produkcji aut elektrycznych. Pozostały surowiec ma zostać sprowadzony z Australii.

Prace straci 2000 osób. Od 1967 roku produkowano tu m.in. BMW

Jak podaje niemiecki NDR – „Warunki w marokańskiej kopalni są opłakane. Pracownicy mieszkają w brudnych barakach, a w dopływach pobliskiej rzeki stwierdzono obecność toksycznego arsenu”.

Niemieccy dziennikarze podejrzewają, że marokańska firma wydobywcza Managem w kopalni Bou Azzer emituje bardzo duże ilości trującego arsenu. Ze śledztwa wynika także, że obecni i byli pracownicy marokańskiej kopalni kobaltu zarzucają firmie wydobywczej nieprzestrzeganie międzynarodowych standardów ochrony pracowników i zwalczanie krytycznych wobec niej związków zawodowych.

Pracowników zatrudniano bez wcześniejszego przeszkolenia lub poinformowania o możliwych zagrożeniach dla zdrowia. Na miejscu brakuje również odpowiedniego wyposażenia ochronnego. Firmy podwykonawcze zatrudniające górników często wydawały im umowy o bardzo krótkim okresie obowiązywania. Wykryto także szereg innych uchybień od norm i prawa pracy. Co więcej, firma Managem z siedzibą w Casablance nie reaguje na problemy zgłaszane przez związkowców.

Klamka zapadła. Koniec silników BMW z Monachium

Rzecznik BMW zapewnia, że wysokie standardy środowiskowe i społeczne są „integralną częścią” własnych warunków zakupowych i obowiązują globalnie dla wszystkich dostawców. „Podchodzimy poważnie do ewentualnych naruszeń i ścigamy je. Dotyczy to również kopalni Bou Azzer naszego dostawcy, Managem”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Tuning VW Golf Mk1 widok od tyłu

Ten wyjątkowy Golf Mk1 kosztował tylko 5oo zł!

Wszyscy modyfikujący swoje autka miłośnicy Volkswagenów starają się, by stały się one wyjątkowe. Każdy szuka unikatowego modelu, dodatków czy rzadko spotykanych części. Prezentowany Golf bije jednak na głowę wszystkie inne. Po pierwsze, za jego kierownicą zasiada kobieta, co już czyni go niepowtarzalnym, po drugie, kosztował 500 zł, a to niewiele więcej niż chociażby felgi w…

BMW E39 520i po tuningu widok z przodu

Wzorowe BMW E39 520i w stylu stance

BMW E39 to bardzo wygodna limuzyna segmentu  E z końca lat 90. Chyba właśnie dlatego to BMW jest popularne wśród tunerów jako… auto do codziennej jazdy, tzw. daily. Jak więc przekonać środowisko, że ta piątka świetnie nadaje się również do stworzenia ciekawego projektu? Najprościej to udowodnić i zaprezentować. Poznajcie białe E39 WIELI. To projekt w stylu stance, a Dawid –…