Zakup samochodu zawsze daje powody do radości, ale nie możemy też zapominać o formalnościach, jakie się z tym wiążą. O czym dokładnie mowa? Jakich formalności nie można pominąć przy zakupie pojazdu? Odpowiadamy!
Umowa kupna-sprzedaży/faktura VAT
Zakup samochodu zawsze powinien wiązać się ze sporządzeniem dokumentu, który przepisze na nas własność pojazdu z poprzedniego właściciela. Do najpowszechniejszych metod nabycia pojazdu w naszym kraju należy umowa kupna-sprzedaży samochodu lub faktura VAT. Umowa kupna-sprzedaży jest prostym dokumentem, który nie ma sztywnego zapisu, więc to, jak dokładnie będzie wyglądać, zadecydują obie strony. Ważne, by po prostu znalazły się w niej najważniejsze informacje związane z transakcją. Przede wszystkim mowa tutaj o danych kupującego i sprzedającego, a więc o pełnym imieniu i nazwisku, adresie zamieszkania, czy numerze PESEL.
Trzeba też podać informacje związane z samym przedmiotem transakcji, a więc w tym przypadku samochodu. Na pewno nie powinniśmy pominąć marki i modelu auta, roku produkcji, numeru nadwozia, czy numeru rejestracyjnego. Dobra umowa kupna-sprzedaży powinna także określać cenę samochodu, a także być opatrzona podpisem każdej ze stron. Dokument można sporządzić odręcznie lub na komputerze. Jeśli nie chcemy pominąć najważniejszych sekcji lub zależy nam na czytelniejszej formie, to gotowa umowa kupna sprzedaży samochodu (pdf, doc) może być przez nas pobrana z sieci, a dopiero później wypełniona danymi. Gotowe wzory umowy kupna-sprzedaży oferowane są całkowicie za darmo, więc nie trzeba obawiać się dodatkowych kosztów.
Faktura VAT często jest wybierana przy leasingu operacyjnym oraz kredycie samochodowym i choć przedsiębiorcy nie muszą dokumentować zakupu używanych pojazdów fakturą, to chętnie to robią. Nie powinno nas to jednak dziwić, ponieważ w ten sposób mogą odliczyć podatek VAT od zakupu samochodu i przy okazji unikną opłaty za podatek PCC. Warto jednak zauważyć, że wybór faktury VAT skutkuje tym, że trzeba doliczyć do cenny netto auta 23% jego początkowej wartości. Poza tym, żeby całkowite odliczenie VAT-u było możliwe, pojazd musi być wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych.
Wykupienie polisy OC
Polisa OC jest rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego dla każdego właściciela pojazdu osobowego. Zakup używanego samochodu sprawia, że polisa przechodzi na nowego właściciela i będzie ważna przez okres, na jaki została zawarta. Jeśli jest to zaledwie kilka dni lub tygodni, to lepiej wcześniej rozejrzeć się za nowym ubezpieczeniem. Jego wybór jednak nie powinien być przypadkowy, ponieważ poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zapewnić nam zupełnie inne stawki, czy nawet zakres ochrony.
Na pewno nie rozczarujemy się, gdy wybór padnie na profesjonalne towarzystwa ubezpieczeniowe, ponieważ to one starają się sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Przekłada się to na wysoką jakość obsługi, czy właśnie na ciekawą ofertę ubezpieczenia OC. Profesjonalne towarzystwo ubezpieczeniowe poznamy po stażu na rynku, a nawet po nieposzlakowanej opinii wśród klientów, więc w razie problemów z wyborem, zawsze możemy zebrać kilka dodatkowych informacji i w tym zadaniu pomoże nam Internet.
Rejestracja pojazdu
Kupując samochód, nie możemy zapomnieć też o innych formalnościach, a jedną z ważniejszych jest jego rejestracja w wydziale komunikacji. Należy zgłosić się do oddziału właściwego dla naszego miejsca zamieszkania, a na dopełnienie formalności związanych z rejestracją auta, jest trzydzieści dni od dnia zakupu. Aby wszystko przebiegło jak najsprawniej, warto wcześniej przygotować wymagane dokumenty i zabrać je ze sobą.
W wydziale komunikacji będą oczekiwać od nas przedłożenia ważnego dokumentu tożsamości, polisy OC, czy samego wniosku o rejestrację samochodu. Jednak to nie wszystko, ponieważ jak dowiemy się z https://autoumowa.pl/umowa-kupna-sprzedazy-quada/, wymagane jest również dostarczenie dotychczasowych tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, czy ważnych badań technicznych.
Opłacenie podatku po zakupie pojazdu
Wielu z nas pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, ale zakup używanego pojazdu wiąże się z koniecznością opłacenia podatku od wzbogacenia się. Aby to zrobić, należy zgłosić się osobiście do Urzędu Skarbowego właściwego dla swojego miejsca zameldowania. Wysokość podatku to równowartość 2% rzeczywistej wartości zakupionego auta, więc im tańszy będzie, tym mniej zapłacimy.
Oczywiście warto pamiętać, że zaniżanie wartości auta nie będzie mile widziane przez urzędników, ponieważ spoczywa na nich obowiązek sprawdzenia aktualnie obowiązujących cen dla konkretnego modelu pojazdu. Jeśli wykryją rozbieżność w cenie, to mogą oczekiwać od nas dopłaty różnicy i przy okazji narzucić karę skarbową, a tego raczej byśmy nie chcieli, bo może być surowa.
Opłacenie podatku od wzbogacenia się wymaga też wypełnienia deklaracji od czynności cywilnoprawnych, a więc dokumentu PPC-3. Możemy go złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub w formie elektronicznej.
(artykuł sponsorowany)