Co warto wiedzieć na temat leasingu samochodu elektrycznego? - Trends Magazines

Co warto wiedzieć na temat leasingu samochodu elektrycznego?

Wyprzedaż Rocznika 2023 - najlepsze oferty

Samochody elektryczne szybko zyskują na popularności, czego potwierdzeniem są dane Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. W pierwszym półroczu 2023 roku po polskich drogach jeździło 45 214 takich aut – ich liczba wzrosła w ciągu roku o 11 489 egzemplarzy. Unia Europejska prowadzi zdecydowaną politykę na rzecz ochrony klimatu, która ma na celu zastąpienie pojazdów spalinowych autami z napędem elektrycznym. Proces ten zapewne z każdym kolejnym rokiem będzie przyspieszać.

Sprawdź, jakie są najpopularniejsze marki i modele samochodów elektrycznych oraz dowiedz się, dlaczego warto wziąć taki pojazd w leasing.

Najpopularniejsze w Polsce marki i modele aut elektrycznych

Jak wynika z danych za 2022 roku, najpopularniejsze w Polsce marki samochodów elektrycznych to kolejno: Nissan, Tesla, BMW, Renault oraz KIA. Najczęściej rejestrowany w naszym kraju model to samochód elektryczny Nissan LEAF. Dużą popularnością cieszą się także BMW i3, Tesla 3, Renault Zoe i KIA e-Niro.

Dlaczego warto zainwestować w auto elektryczne?

Poznaj powody, dla których warto wyposażyć swoją firmę w auto z e-napędem.

Niskie koszty eksploatacji

Użytkowanie samochodu elektrycznego jest znacznie tańsze w porównaniu do auta z silnikiem spalinowym – zwłaszcza jeśli przedsiębiorca może ładować go darmowym prądem z odnawialnych źródeł energii. Pojazdy takie są także mniej awaryjne, co pozwala zmniejszyć koszty serwisu i wymiany części eksploatacyjnych.

Dbałość o klimat i korzyści wizerunkowe

Auta elektryczne są zeroemisyjne. Jeśli wyposażysz w nie swoją flotę, nie będziesz zanieczyszczać powietrza i ograniczysz ślad węglowy firmy. Zyskasz wizerunek przedsiębiorcy, który dba o środowisko i kieruje się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu.

Przywileje dla kierowców

Kierowcy, którzy jeżdżą samochodami z e-napędem, mogą wjeżdżać do stref czystego transportu, a także korzystać z buspasów, darmowych parkingów i bezpłatnych odcinków autostrad.

Spory zasięg pojazdu

Auta elektryczne są w stanie przejechać coraz więcej kilometrów na jednym naładowaniu. Pozytywnie pod tym względem wyróżnia się np. elektryczny Volkswagen ID.3, którego zasięg przekracza 500 km.

Dotacje do leasingu

Program „Mój Elektryk” pozwala przedsiębiorcom otrzymać dotację do leasingu samochodu elektrycznego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecna edycja programu trwa do 2025 roku.

Samochód elektryczny w leasingu – warunki finansowania i korzyści

Leasing samochodu elektrycznego to najczęściej wybierane źródło finansowania takiego pojazdu przez przedsiębiorców. Wynika to z jego łatwej dostępności oraz równie korzystnych warunków, jak w przypadku leasingu aut z silnikiem spalinowym.

Większość firm leasingowych udziela finansowania firmom, które są obecne na rynku od co najmniej 6 miesięcy. Można wziąć w leasing (operacyjny lub finansowy) zarówno nowy, jak i używany pojazd z e-napędem, w tym sprowadzony z zagranicy w ramach transakcji WNT. Do wyboru jest stała lub zmienna stopa oprocentowania.

Przedsiębiorca może wybrać uproszczoną lub standardową procedurę weryfikacyjną. W pierwszym przypadku wystarczy wnieść opłatę wstępną i przedstawić oświadczenie o wynikach finansowych firmy. W trybie standardowym można otrzymać leasing nawet bez wpłaty własnej. Minimalny czas trwania umowy w przypadku leasingu operacyjnego wynosi 2 lata. Firmy leasingowe dostosowują warunki umowy do potrzeb przedsiębiorców, m.in. pod względem wysokości raty i opłaty wstępnej, okresu spłaty czy kwoty wykupu.

Leasingobiorca po zapłaceniu ostatniej raty leasingu operacyjnego może wykupić samochód elektryczny na korzystnych warunkach, co pozwoli mu stać się jego formalnym właścicielem. Może też zwrócić pojazd firmie leasingowej, aby następnie wymienić go na nowszy model. W leasingu finansowym wykup nie zachodzi, ponieważ przedmiot umowy staje się automatycznie własnością przedsiębiorcy po zakończeniu umowy.

(materiał partnerski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Koniec TDI w Audi?

Ze względu na coraz większą presję i bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, niemiecka marka chce zrezygnować ze sprzedaży aut z silnikami TDI.  Na naszych oczach świat motoryzacji przechodzi ogromną transformację. I nie jest to wcale górnolotne stwierdzenie, ale fakt. Audi - marka, która dała nam pierwszy samochód wyścigowy w Le Mans napędzany ropą, najpotężniejszego diesla…

Terminarz Rallysprint Challenge 2022

Automobilklub Bydgoski opublikował terminarz rund ogólnopolskiego cyklu Rallysprint Challenge na kolejny sezon. Gdzie będą odbywały się zawody w 2022 roku? Szczegóły podajemy poniżej.  I runda - 12-13 marca - lotnisko w Pile, II runda - 1-2 kwietnia - lotnisko w Pile, III runda - 13-14 maja - lotnisko w Pile, IV runda - 10-11 czerwca…