Nawierzchnia przepuszczalna - nowoczesna technologia w architekturze krajobrazu - Trends Magazines

Nawierzchnia przepuszczalna – nowoczesna technologia w architekturze krajobrazu

Nawierzchnie przepuszczalne zyskują na popularności w ostatnich latach. Coraz częściej korzystają z nich samorządy, służby miejskie oraz inne jednostki odpowiedzialne za aranżację krajobrazu miejskiego. Stosowane są między innymi w parkach, lasach, bulwarach oraz innych miejscach zielonych, wpisanych w miejski krajobraz. Nawierzchnie przepuszczalne, w porównaniu do ich konwencjonalnych odpowiedników, odznaczają się wyjątkowymi, ekologicznymi właściwościami. Jakimi? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w tematykę nawierzchni przepuszczalnych, z którego dowiesz się – dlaczego stosuje się tak chętnie oraz w czym tkwi ich wyjątkowa użyteczność. 

Nawierzchnie przepuszczalne – najważniejsze funkcje i zasady działania

Z nawierzchni przepuszczalnych korzysta się w czasie przygotowywania różnego typu podłoży, szczególnie tych ulokowanych na świeżym powietrzu. Chętnie wykorzystywane są w miejskich parkach, gdzie pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów architektonicznych. Za ich pomocą można wyznaczać drogi spacerowe oraz ścieżki rowerowe. Pozwalają uzyskać wyjątkowy efekt aranżacyjny, tworząc podłoże o przyjemnej barwie, wpasują się w zielone otoczenie. Nawierzchnia taka będzie także wytrzymała na różnego typu fizyczne oddziaływania – takie jak intensywny nacisk ze strony pieszych lub rowerzystów, możliwość zerwania lub naruszenia struktury nawierzchni. 

Cechą szczególną nawierzchni przepuszczalnych jest fakt, że przepuszczają one wodę oraz powietrze, których wymiana jest niezwykle ważna. Konwencjonalne podłoża stosowane w miejskich parkach nie mają takich możliwości i nie pozwalają na sprawną wymianę wilgoci oraz gazów z ziemią. Nawierzchnie przepuszczalne gwarantują natomiast, że znajdująca się pod nimi gleba będzie aktywnie transportować wodę oraz będzie aktywnie wentylowana. Dzięki temu, jej ekologiczne walory zostają utrzymane przez długi okres czasu, a sama nawierzchnia nie powoduje utraty składników odżywczych obecnych w glebie lub w inny sposób nie obniża jej jakości. 

Konstrukcja nawierzchnie przepuszczalnych

By mieć pewność, że wybrana przez Ciebie nawierzchnia przepuszczalna będzie wysokiej jakości, warto zwrócić uwagę na tworzące ją składniki. Wśród nich powinny znaleźć się przede wszystkim kruszywa mineralne oraz żywica epoksydowa. Dzięki ich obecności, woda jest aktywnie przepuszczana przez strukturę nawierzchni i trafia do gleby. Nie zatrzymuje się na powierzchni ścieżki, nie tworzy kałuż ani innych utrudnień czyhających na pieszych. 

Dobrej jakości nawierzchnia przepuszczalna powinna być w stanie przetransportować nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy, w ciągu zaledwie 4 sekund. Tak duży poziom przepuszczalności sprawia, że nawet w czasie najbardziej intensywnych opadów, nawierzchnia będzie sprawnie odprowadzać wodę, przeciwdziałając jej gromadzeniu się.

Wybierając nawierzchnię, warto zwrócić uwagę na kształt i wielkość tworzących ją elementów. Powinny mieścić się w przedziale kilku centymetrów średnicy, a ich krawędzie mogą być nieregularne i tępe. Mimo to, po ułożeniu obok siebie, tworzą zwartą powierzchnię ścieżki, po której bez problemów mogą przemieszczać się piesi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Rolety okienne w zależności od rodzaju pomieszczenia

Rolety mają spełniać podstawową funkcję, jaką jest ochrona przed przenikaniem przez okno promieni słonecznych. Ale to nie wszystko, bo rolety zapewniają także prywatność i mogą stanowić doskonały element dekoracji wnętrza. Jakie rolety wybrać? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Rolety w reprezentacyjnym salonie Świetnie sprawdzają się rolety wewnętrzne, które nie są wykonane ze zbyt grubego i zaciemniającego materiału.…

Modele BMW M w promocji Shell

Szybkie i kultowe modele BMW M na stacjach Shell

Na miłośników sportowych modeli BMW M czeka nie lada gratka. Na stacjach Shell w ramach nowej promocji konsumenckiej „Kolekcja BMW M Motorsport” można będzie wejść w posiadanie sześciu modeli od BMW 3.0CSL po Z4 GT3. Niektóre z nich, jak BMW 3.0 CSL na wyścigowych torach pojawiły się w latach 70. ubiegłego wieku. Inne, jak BMW…